Lidská práva jsou víc než panda. Praha chce upravit smlouvu o partnerství s Pekingem

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2019 13:31
Vedení hlavního města chce ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstranit článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu. Shodli se na tom zástupci pražské koalice složené z pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL). Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Deníku N řekl, že by se od takového kroku hlavního města musel distancovat.
Zdeněk Hřib (Piráti), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Čižinský (Praha sobě)
Zdeněk Hřib (Piráti), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Čižinský (Praha sobě) | Foto: ČTK

Podle politiků byl Praze článek vnucen a ve smlouvě mezi dvěma městy je zcela nadbytečný. Pokud záměr schválí rada, primátor Zdeněk Hřib (piráti) zahájí jednání o úpravě smlouvy. Pokud by protistrana odmítla, ve hře je i její úplné vypovězení. To by muselo schválit zastupitelstvo.

Radní na dnešním zasedání zatím o záměru nehlasovali, protože podle Hřiba ještě není formálně připraven. Vedení města by ho chtělo schválit do konce ledna. Pokud se tak stane, dostane primátor mandát zahájit jednání se zástupci Pekingu o úpravě, což by se mělo stát do června. Pokud by v jednání neuspěl, o dalším postupu by rozhodovali zastupitelé a zástupci koalice se nebrání ani úplnému ukončení partnerství s čínskou metropolí.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Deníku N řekl, že by se od takového kroku hlavního města musel distancovat. "Pokud se tak stane, bude to v rozporu s dlouhodobým postojem vlády České republiky. Politiku jedné Číny zastává Česká republika kontinuálně od sametové revoluce, plně v souladu s oficiální politikou EU a USA. Jako ministr zahraničí bych se od takového kroku musel distancovat," řekl Petříček Deníku N.

Smlouvu s Čínou město pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) podepsalo v roce 2016. Zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednotné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky. Tehdejší vedení svůj podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo.

Lidská práva jsou více než panda

Zapůjčení zvířete se zatím neuskutečnilo a podle nového vedení Prahy není tak podstatné. "Za Prahu Sobě jsme si jisti, že lidská práva jsou více než panda v zoo," řekl na tiskové konferenci lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. "Politika TOP 09 je dlouhodobě v duchu Václava Havla, to znamená v duchu lidských práv," přidal se předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Dodal, že článek je nadbytečný a servilní. Podobně se vyjádřila radní Hana Marvanová (STAN/Spojené síly), podle které článek v zásadě znamená podporu autoritářského režimu v Číně.

Primátor Hřib doplnil, že například v podobné smlouvě se Šanghají žádný takový článek není. Dodal, že město také nechává na základě varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost prověřit, zda úřad využívá technologie čínských firem Huawei a ZTE. Magistrát již uvedl, že s výjimkou několika služebních telefonů zařízení od firem nepoužívá. Primátor dnes řekl, že analýzu rozšířil i na městské společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy