Čína přitvrdila. Kolik berete a kde bydlí vaše matka, chce vědět od žadatelů o vízum

Vízum do Číny
Foto: Aktuálně.cz
Jan Horák Jan Horák
16. 7. 2019 5:30
Pokud se chtějí Češi vypravit do Číny, podstoupí při vyplňování žádosti o vízum podstatně náročnější proces než dříve. Otázky znatelně více zasahují do soukromí žadatele - Čínu zajímají i osobní údaje rodinných příslušníků, výše příjmů nebo předchozí cesty do zahraničí. Česká diplomacie přitom tvrdí, že o zpřísnění pravidel dosud nemá oficiální informace. Čína zpřísňuje svou vízovou politiku vůči zemím celé západní Evropy, podle informací Aktuálně.cz bylo Česko pilotní zemí.

Češi mířící do Číny vyplňovali v průběhu předchozích pěti let umírněnější žádost o vízum. Formulář čítal čtyři stránky. To už ale nějakou dobu neplatí. Vzor žádosti o vízum se dramaticky změnil a narostl na třináct listů. Zájemci o pobyt v Číně čelí desítkám nových otázek, které míří podstatně hlouběji do soukromí.

Čínské úřady chtějí znát třeba osobní údaje včetně jména, bydliště, data narození či zaměstnání rodičů nebo dětí žadatele. Ptají se i na předchozí pracovní zkušenosti samotného žadatele včetně výše ročního příjmu. Cestovatelé se musí rovněž vypořádat s otázkami, zda pracují pro nevládní organizaci, jestli se při návštěvě Číny budou věnovat aktivismu nebo jaké země navštívili za posledních pět let.

Zvláštní kapitolu Čína věnuje tomu, s kým se žadatel na místě setká. Pokud se tam vypraví za svými příbuznými nebo příbuznými čínského občana, je třeba uvést řadu podrobností k dotyčnému. Úřady se ptají na jeho jméno, adresu trvalého pobytu nebo na oficiální údaje spjaté s jeho povolením k pobytu. Čína tak získává mnohem ucelenější přehled o okolnostech průběhu pobytu žadatele.

Turisté se diví, ministerstvo o změně nevědělo

"Žadatelé nerozumí, z jakého důvodu potřebují čínské úřady znát veškeré jejich osobní údaje, ale moc dobře ví, že pokud podmínky nesplní, nebude jejich žádost přijata," sdělila Aktuálně.cz Adéla Nergerová, mluvčí agentury Asiana, která zájemce o výpravu do Číny vízovým procesem provází, informuje je o požadavcích druhé strany, vyplněné žádosti kontroluje a předává na čínskou ambasádu nebo vízové centrum v Karlíně, kde se vyřizují.

Podobné ohlasy registruje i Student Agency, jež zájemcům poskytuje stejné služby jako Asiana. U jejích klientů se rovněž objevují rozpaky. "Velká část žadatelů zmiňuje, že jim přijde formulář až příliš detailní," řekla Aktuálně.cz manažerka komunikace firmy Alžběta Nečasová. "Formuláře navíc obsahují nepřesné otázky. Pokud je klient nepochopí a vyplní špatně, nelze formulář přijmout k odbavení," dodává.

Nový formulář, o jehož podobě rozhoduje čínské ministerstvo zahraničí, se zavedl v listopadu 2018. Nahradil žádost užívanou od roku 2013. Česká diplomacie o změně dodnes nemá oficiální informace. "Vzhledem k tomu, že čínská strana o změně vízové žádosti neinformovala, neznáme ani důvody této změny. Čínská lidová republika má právo si určit, jak bude formulovat svou vízovou žádost," řekla Aktuálně.cz mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Snaha čínských komunistů o společenskou kontrolu

"Nadměrný sběr dat o vlastních i cizích občanech zapadá do celkové snahy Komunistické strany Číny o posílení společenské kontroly prostřednictvím analýzy velkých dat s využitím umělé inteligence a dalších informačních technologií," komentuje změny ve vízové politice Číny sinolog Martin Hála, kterému Aktuálně.cz nový formulář zprostředkovalo k prostudování.

Snímání otisků prstů na letišti

Informace o počtu žádostí Čechů o vízum, bez něhož se do Číny nelze vypravit, tuzemské ministerstvo zahraničí neeviduje. Čísla má k dispozici čínská ambasáda, s níž se Aktuálně.cz spojit nepodařilo.
Hrubý obrázek o jejich množství si lze udělat podle počtu klientů, které obslouží jednotlivé vízové agentury. Například Asiana za rok odbaví 1700 žadatelů o vízum. Individuální žádosti se vyřizovaly do podzimu loňského roku na čínské ambasádě v pražské Bubenči, v listopadu 2018 zřídila Čína vízové centrum v Karlíně. 
Vedle vízového procesu čeká lidi další velký zásah do soukromí i při samotném vstupu do Číny. Podle informací Aktuálně.cz jsou každému, ještě než předloží potřebné dokumenty ke kontrole, aby mohl opustit letiště, sebrány otisky prstů a jeho obličej projde kontrolou na elektronickém rozpoznávacím snímači.

Několik měsíců se s ním potýkali hlavně Češi, podle informací Aktuálně.cz ale nejpozději od letošního května platí i pro ostatní země západní Evropy. Stejným procesem jako Češi tak prochází třeba i Francouzi či Italové. "Nebylo by překvapivé, kdyby s rozšířenými vízovými formuláři začala Čína právě u zemí, kde předpokládá nejmenší odpor. Česká republika by byla vzhledem k bezpodmínečné vstřícnosti části politické reprezentace jednou z nich," podotýká Hála.

Sinolog, překladatel a ekonomický poradce pro zájemce o vstup na čínský trh Vít Vojta hodnotí zpřísnění vízového procesu ze strany Číny zdrženlivě. Dotazník je podle něj sice příliš podrobný, avšak není projevem nepřátelství. "Působí spíše jako přehnaná snaha úředníka obsáhnout všechno od státní návštěvy, obchodní cesty, pracovního víza až po návštěvu rodiny v Číně. Podobný byrokratický postup je pro Čínu příznačný," řekl Vojta.

Čínská ambasáda nereaguje

"Je tu určitě také vliv digitalizace a úsilí všude na světě vše technicky obsáhnout a zpracovat. Sběrem tzv. big data se dnes zejména velké státy snaží předejít rizikům," doplňuje Vojta, který rovněž působí jako tlumočník do čínštiny pro dosud všechny české prezidenty včetně současné hlavy státu Miloše Zemana.

Vízové formuláře aktualizovaly letos i Spojené státy americké. Byť svou podstatou zůstávají výrazně méně invazivní než čínské, nově musí žadatelé o vízum do USA včetně Čechů vyplňovat informace o svých účtech na sociálních sítích včetně uživatelských jmen a telefonních čísel za posledních pět let.

Proč Čína změnila vízovou politiku, není jasné. Deníku Aktuálně.cz se přes opakované pokusy nepodařilo s čínskou ambasádou spojit. Stejně tak není od minulého týdne na telefonu k zastižení politický rada čínské ambasády v Praze Jiang Chao. Telefon nezvedal, nereagoval ani na esemesky. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 4 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 6 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy