Němečtí žalobci navrhli stíhání 30 dozorců z Osvětimi

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
3. 9. 2013 15:06
Výklad práva v případu Demjanjuk ukázal, že vraždění vězňů nelze prokázat přímo
Nechvalně známá brána.
Nechvalně známá brána. | Foto: Reuters

Ludwigsburg - Německá centrála pro objasňování nacistických zločinů doporučila soudní stíhání 30 ze zhruba 50 nově vyšetřovaných údajných bývalých dozorců z koncentračního tábora v Osvětimi.

Oznámilo to ministerstvo spravedlnosti spolkové země Bádensko-Württembersko.

Spolkoví žalobci z centrály se sídlem v Ludwigsburgu však nemají pravomoc přímo vznášet obvinění, a proto případy předali kolegům ze zemského státního zastupitelství.

Německé úřady začaly vyšetřovat zhruba 50 dozorců, jimž je vesměs kolem 90 let, po odsouzení dozorce ze Sobiboru Johna Demjanjuka. Jeho případ totiž ukázal, že je možné odsoudit i člověka, jemuž nelze prokázat přímou účast na vyvražďování.

Podle nové právní argumentace by měl být odsouzen kdokoli, kdo sloužil v táborech smrti, a to za napomáhání k vraždě.

Obrazem: 65. výročí osvobození Osvětimi

Demjanjuk byl v roce 2011 nepravomocně odsouzen k pěti letům vězení za napomáhání k vraždě ve zhruba 28 000 případech. Zemský soud v Mnichově jej tehdy označil za "součást vyhlazovací mašinerie".

Demjanjuk loni 17. března zemřel ve věku 91 let v pečovatelském ústavu nedaleko německého Rosenheimu. Vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu totiž směl pobývat na svobodě až do vynesení rozsudku v odvolacím řízení, kterého se však už nedočkal.

 

Právě se děje

Další zprávy