Berlín - Andreas Baader a Ulrike Meinhofová. Jména, která jsou v Německu synonymem terorismu, ožijí na filmovém plátně.
Tento víkend by totiž v Berlíně měly začít práce na filmu Komplex Baader-Meinhofová, jehož scénář vychází ze stejnojmenné knihy novináře Stefana Austa. Ten se společně s producentem Berndem Eichingerem podílí na scénáři.
Snímku o tzv. první generaci teroristů, kteří operovali v buňce zvané Frakce Rudé armády, se chopil režisér Uli Edel, známý i u nás syrovým feťáckým dramatem My děti ze stanice zoo.
RAF v kinech
- Baader (2001, rež. Christopher Roth) - životopisný film o Baaderovi, prostřihy jsou autentické dokumenty. V rozporu s realitou Baader zahyne při přestřelce s policií.
- Hra se smrtí (Todesspiel, 1997, rež. Heinrich Breloer) - dokumentární drama novináře Breloera, které natočil podle vlastní knížky
- Stammheim (1986, rež. Reinhard Hauff) - rekonstrukce kauzy Baader-Meinhofová ve věznici Stammheim, Zlatý medvěd a cena FIPRESCI na Berlinale
- Olověná doba (Die bleierne Zeit, 1981, rež. Margarethe von Trotta) - příběh sester Ensslinových, z nichž se jedna vydala cestou terorismu, Zlatý lev na MFF v Benátkách
Novinářku Meinhofovou, která po roztrpčení ze studentské revolty v roce 1968 začala hlásat nutnost revoluce se zbraní v ruce, si zahraje Martina Gedecková, jinak též Christa-Maria z oscarového snímku Životy těch druhých. Baadera, vykradače aut s pověstí blazeovaného dandyho, se zase ujme Moritz Bleibtreu.
Žhavý podzim 30 let poté
Natáčení filmu o RAF přitom přichází v době, kdy se Německo chystá připomenout si třicáté výročí "žhavého podzimu", který v roce 1977 odstartoval únosem a vraždou předsedy zaměstnavatelského svazu Hannse Martina Schleyera a skončil únosem letadla Lufthansy do somálského Mogadišu.
Edel chce ale film oprostit od politických dějin a vystavět ho na příběhu obou protagonistů. Jako silné psychologické drama vidí chystaný film i Aust, jinak též šéfredaktor týdeníku Der Spiegel.
"Nebyla neatraktivní, vždy ale vypadala trochu melancholicky. V každém případě to byla fascinující osobnost. Měl jsem ji rád," zavzpomínal na Meinhofovou v deníku B.Z.
Snímek Komplex Baader-Meinhofová, který bude mít premiéru na podzim roku 2008, přispěje k německé debatě o roli terorismu v moderní společnosti.
Teror po rudou hvězdou
Levicový teror se nedávno dostal na přední stránky novin poté, co byla po 25 letech propuštěna na svobodu Brigitte Mohnhauptová, která pomyslnou zástavu RAF s rudou hvězdou a samopalem převzala po Meinhofové.
Její spolubojovník Christian Klar, který žádal o milost spolkového prezidenta Horsta Köhlera, se ovšem nedočkal.
Přitížil si mimo jiné zdravicí, kterou zaslal účastníkům konference o Rose Luxemburgové. Žádal v ní "dokončení porážky kapitalismu".