Německá teroristka je po 25 letech volná

man, ČTK
25. 3. 2007 13:20
Stuttgart - Členka teroristické Frakce rudé armády (RAF) Brigitte Mohnhauptová nezemře ve vězení, i když ji v roce 1982 odsoudili k doživotí.
Brigitte Mohnhauptová na snímku ze sedmdesátých let.
Brigitte Mohnhauptová na snímku ze sedmdesátých let. | Foto: ČTK/DPA

Právě dnes byla příslušnice levicové extremistické skupiny propuštěna na svobodu. Je jí sedmapadesát let.

Mohnhauptová byla šéfkou takzvané druhé generace RAF, která zahájila činnost po zatčení původní skupiny, známé jako Gang Baadera a Meinhofové.

Vražda podnikatele

Propuštěná teroristka zorganizovala jednu z nejznámějších akcí RAF: únos a zavraždění šéfa Německého svazu podnikatelů Hannse-Martina Schleyera v roce 1977. Podílela se i na zavraždění šéfa Dresdner Bank Jürgena Ponta.

Policie ji dopadla v roce 1982, o tři roky později soud vyřkl rozsudek: Doživotí.

Trest si odpykávala ve věznici Aichach v jižním Bavorsku. Poté, co počítkem února soud rozhodl o prominutí trestu, byla propuštěna. 

Tři další členové RAF jsou dosud za mřížemi: Christian Klar (odpykáno 25 let), Eva Hauleová (20 let) a Birgit Hogefeldová (odpykáno 14 let). Klar si ale stejně jako Mohnhauptová podal žádost o milost.

Předsedu Svazu německých podnikatelů Schleyera, který za druhé světové války mimo jiné pracoval pro nacisty v protektorátu Čechy a Morava, členové RAF unesli a zavraždili.
Předsedu Svazu německých podnikatelů Schleyera, který za druhé světové války mimo jiné pracoval pro nacisty v protektorátu Čechy a Morava, členové RAF unesli a zavraždili. | Foto: ČTK/DPA

Příbuzní protestují

Proti propuštění teroristů protestují příbuzní jejich obětí.

Frakce rudé armády chtěla Spolkovou republiku Německo přetvořit v socialistický stát. Své atentáty teroristé zaměřovali na "symboly kapitalismu": bankéře, průmyslníky, policisty, představitele justice, majitele a pracovníky médií.

RAF proslula tím, že její jádro tvořili většinou lidé z velmi dobře situovaných rodin a působilo v ní ve srovnání s jinými teroristickými skupinami značné procento žen.

Po pádu komunismu a otevření archívů se potvrdilo podezření, že výcvik i peníze některým členům RAF poskytovala východoněmecká tajná policie Stasi.

 

Právě se děje

Další zprávy