Německý analytik: Polsko je pro nás důležitější než Rusko

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 11. 8. 2014 17:10
Mezi Němci převládá v názorech na Rusko skepse a zklamání, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Kai-Olaf Lang
Firma Rheinmetall z Düsseldorfu přišla o zakázku na dodání výcvikového střediska pro ruskou armádu. O zrušení kontraktu rozhodla německá vláda.
Firma Rheinmetall z Düsseldorfu přišla o zakázku na dodání výcvikového střediska pro ruskou armádu. O zrušení kontraktu rozhodla německá vláda. | Foto: Reuters

Berlín/Praha - Sankce jsou důležité, protože ukázaly Rusku, že Západ je schopen jednoty a odpovědi, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz specialista na evropskou integraci Kai-Olaf Lang z berlínského institutu mezinárodních a bezpečnostních studií Die Stiftung Wissenschaft und Politik.

Zároveň podotýká, že ekonomické ztráty Německa nebudou kvůli ruským protisankcím tak velké.

Výrazně podle něj utrpěla důvěra Němců ve spolupráci a dobré vztahy s Ruskem.

Aktuálně.cz: Domníváte se, že můžeme hovořit o nové studené válce, když spor s Ruskem dospěl až k vzájemným sankcím?

Ne, to není správné označení. Na rozdíl od historické studené války tu nemáme konflikt mezi dvěma velkými bloky. Nejde tolik o ideologii. Je to asymetrická situace. Na jedné straně stojí Západ se svými hodnotami, na druhé straně Rusko, které už není světovou velmocí.

Navíc je mnohem vyšší vzájemná provázanost obou stran, než tomu bylo v době studené války. Není to studená válka, ale konfrontační rivalita a spor točící se kolem sfér vlivu.

Nicméně z hlediska Západu byl Sovětský svaz v době studené války stabilní, předvídatelný. Dnešní Rusko moc předvídatelné není. Není jasné, jaké budou další kroky. V některých sférách postupuje racionálně - například v energetice -, ale míra jeho nečitelnosti je podle mne mnohem vyšší než za studené války.

A.cz: Německý byznys zpočátku vystupoval proti sankcím. Domníváte se, že německá ekonomika může být vážně poškozena?

Kontejnery. Ilustrační foto
Kontejnery. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Jako celek příliš ne. Samozřejmě že ruský trh je pro německý průmysl a export důležitý faktor. Mluví se o tom, že na obchodu s Ruskem je v Německu závislých 300 000 pracovních míst. V důsledku sankcí je nyní ohroženo zhruba 25 000 z nich.

Ale přece jenom Polsko je dnes pro Němce už důležitější trh než Rusko. Export do Ruska má sestupnou tendenci a měl ji už před ukrajinskou krizí. Už před ní dynamika německého vývozu do Ruska klesala.

Jsou pochopitelně určité podniky, které budou mít problémy, ale celkově to německou ekonomiku moc neovlivní.

A.cz: Skutečně je to tak, že polský trh je pro Německo významnější než ruský?

Traktorista na poli u německého Holzkirchenu.
Traktorista na poli u německého Holzkirchenu. | Foto: Reuters

Ano. Pro německý export je to větší trh než Rusko. Nebyl, ale v posledních letech se to postupně změnilo.

Ruský trh má obrovský potenciál, ale jak říkám: německý vývoz do Ruska klesá a v posledních měsících klesá také ochota německých podniků v Rusku investovat. Kvůli nejistotě, co bude dál.

A.cz: Projevuje se v Německu - ve srovnání s minulostí - větší odpor nebo větší strach z Ruska?

Neřekl bych strach, ale spíše skepse a zklamání. Všichni věděli, že Rusko je něco jiného, že se tam věci dějí jinak, ale přece jenom bylo považované za partnera. Důležitého partnera.

Německo iniciovalo důležité projekty, které podpořila i Evropská unie. Například Partnerství pro modernizaci. Takže existovala naděje, že Rusko se může změnit, i když Vladimir Putin měl vždy velmi úzké chápání slova modernizace. Šlo mu o čistě technickou modernizaci, nikoliv politickou nebo společenskou.

Teď je patrné zklamání. Německá snaha o dobré vztahy s Ruskem a o partnerství najednou jakoby nic nepřinesla.

A.cz: Věříte tomu, že sankce nějak ovlivní politiku Ruska na Ukrajině?

Do určité míry mohou. Strategická orientace Ukrajiny je klíčovou, naprosto zásadní zahraničněpolitickou prioritou Ruska. Možnost řekněme evropeizace Ukrajiny a její příklon k Evropské unii z hlediska Ruska znamená, že by už nebyla součástí ruské zóny vlivu.

A to je pro ruské vedení nebezpečné a nežádoucí.

Vždyť kvůli tomu celá ukrajinská krize vznikla a eskalovala. Podpis asociační dohody s Evropskou unií představoval pro Moskvu riziko, že Ukrajina se přesouvá směrem na Západ. Ne dnes nebo zítra, ale má takovou tendenci z dlouhodobého hlediska.

Nebezpečím je - pro Putina a jeho systém - rovněž možná demokratizace a liberalizace Ukrajiny, spojená s jejím možným přiblížením k Evropské unii.

Zkrátka geopolitický a vnitropolitický aspekt vede Rusko k tomu, aby se kolem Ukrajiny chovalo tak tvrdě. Je jasné, že ruské vedení je ochotno platit určitou cenu za to, že prosadí své strategické zájmy.

Já si ale myslím, že sankce vliv mají a budou mít. Zaprvé ukázaly Rusku, že Západ - i se svými partikulárními zájmy a různými názory - je schopen zformulovat nějaké stanovisko. Když Rusko stupňuje tlak, tak soudržnost Západu to zvýšilo.

A sankce nejsou symbolické. Budou Rusko něco stát, bude tratit. Zatím je připraveno cenu zaplatit, ale pokud třeba přijdou ještě další sankce, tak pro ruské hospodářství to bude mít silně nepříznivý dopad.

 

Právě se děje

Další zprávy