Německu vládne nová kancléřka. Merkelová přitvrdila

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
1. 1. 2011 11:43
Šéfka německé vlády mění politický styl. Bouchá do stolu doma i v Evropě
Angela Merkelová mění styl vládnutí. Přestává řídit politiku zezadu.
Angela Merkelová mění styl vládnutí. Přestává řídit politiku zezadu. | Foto: Reuters

Berlín - Nejmocnější žena světa, německá kancléřka Angela Merkelová, si letos musela připadat jako na houpačce.

Po vyhraných volbách v září 2009 pěli na vystudovanou fyzičku z bývalé NDR ódy doma i ve světě. Pak začala její hvězda blednout.

V polovině roku už byla Merkelová v Německu nejméně populární od doby, kdy poprvé usedla do kancléřského křesla. Kromě protlačení přísného úsporného balíčku lidi popudilo hlavně to, že kancléřka nedokázala usměrnit svou rozhádanou vládní koalici.

Chybu přiznala i sama Merkelová. "Pochopili jsme," řekla novinářům, když se vrátila z dovolené v Dolomitech.

Z političky, která dříve jen nerada bouchala do stolu, hřímala z tribun a útočila na své protivníky, se skoro přes noc stal pravý opak. Někteří komentátoři ji dokonce překřtili na "druhou Železnou lady".

"Zdá se, že Angela Merkelová našla novou roli," napsal internetový deník Spiegel online. Hraje ji nejen doma, ale i v evropské politice.

Německá kancléřka si na světla ramp nikdy nepotrpěla. Teď ale přišla na to, že musí být víc vidět.
Německá kancléřka si na světla ramp nikdy nepotrpěla. Teď ale přišla na to, že musí být víc vidět. | Foto: Reuters

Pastýř, co řídil zezadu

"Dobrý pastýř řídí stádo zezadu," řekl kdysi o Merkelové a jejím stylu vedení dnešní německý prezident Christian Wulff. Měl pravdu.

"Má vynikající analytické schopnosti a dokáže v chaosu vybudovat strukturu," popsal ji v rozhovoru pro Die Zeit Lothar de Maiziere, poslední předseda vlády NDR.

Dopředu se ale Angela Merkelová nikdy moc nehrnula.

Podle blízkých spolupracovníků spíš vytyčila mantinely a nechala ostatní, aby si na vykolíkovaném kolbišti dělali, co chtěli. Jinými slovy: aby se hádali tak dlouho, než najdou pro všechny přijatelný kompromis.

Koalice v rozkladu

K mnoha výbušným kauzám, například ke sporu o šéfku svazu vyhnanců Eriku Steinbachovou či o peníze z rozpočtu pro jednotlivá ministerstva, se kancléřka odmítala vyjadřovat.

Změnit styl Merkelovou donutili její partneři uvnitř vládní koalice. Stále méně populární šéf liberálů Guido Westerwelle a lídr bavorské CSU, prostořeký Horst Seehofer.
Změnit styl Merkelovou donutili její partneři uvnitř vládní koalice. Stále méně populární šéf liberálů Guido Westerwelle a lídr bavorské CSU, prostořeký Horst Seehofer. | Foto: Reuters

To, co fungovalo v době, kdy řídila velkou koalici se socialisty (SPD), ale najednou fungovat přestalo. Předvolební harmonické vztahy mezi - tehdy ještě budoucími - koaličními partnery po volbách vystřídala nevraživost.

Liberálové (FDP) jsou se 4 procenty pod hranicí volitelnosti. Jejich šéf Guido Westerwelle zoufale bojuje o své politické přežití.

Také CSU, bavorské odnoži kancléřčiných křesťanských demokratů (CDU), padají preference. A tak torpéduje i klíčové vládní návrhy, třeba už dojednané zrušení vojenské služby.

Kdo má v rukou otěže

"Kancléřka chce změnit svůj styl vedení. Už nechce vládnout zezadu, ale zepředu," napsal o prázdninách vlivný zpravodajský týdeník Der Spiegel.

"Přiznala si, že už nestačí dokola se ohánět dobrými ekonomickými čísly. I když jí je demonstrace moci vlastně proti srsti, chce teď ukázat, že ona je tím, kdo má v rukou otěže," uvedl.

Podzim a začátek zimy, které následovaly, slova o "nové kancléřce" potvrdily.

Přestože na ní tlačila opozice i velká část německé veřejnosti, bez mrknutí oka prodoužila o 12 let provoz německých jaderných elektráren.

S nebývalou razancí se v parlamentu pustila do opozičních Zelených. "Jestli to takhle půjde dál, Zelení budou pro Vánoce, ale proti tomu, aby jim předcházel Advent," řekla, když Zelení oznámili, že sice podporují sport, ale nesouhlasí, aby Německo v roce 2018 pořádalo zimní olympiádu.

Ministru obrany Karlu-Theodorovi zu Guttenbergovi (CSU) zarputile pomáhá prosadit reformu ozbrojených sil. I když ji mnoho vlivných politiků zpochybňuje.

Národní zájmy

Stejně rozhodně jako doma vystupuje Angela Merkelová i v Bruselu. "Musíme chránit Evropu a euro," vysvětluje.

Hájením německých zájmů v EU přichází Merkelová o popularitu i v Bruselu. Jedním z mála spojenců, který jí zbývá, je francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Hájením německých zájmů v EU přichází Merkelová o popularitu i v Bruselu. Jedním z mála spojenců, který jí zbývá, je francouzský prezident Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

To, co zabírá na voliče doma, jí ale na evropském kolbišti moc bodů nepřináší. Naopak.

Podle německých komentátorů už kancléřka v unii nemá skoro žádné přátele. "Již dlouho nebyl šéf německé vlády v Evropě tak nepopulární, jako je momentálně Merkelová," napsal Spiegel online.

Důvodem jsou - jak jinak - peníze. Němci, vyčerpaní mnohamiliardovými transfery ze západní části země do bývalé NDR a vysokými odvody do Bruselu, odmítají financovat krachující ekonomiky ostatních unijních zemí

Německé zájmy mají přednost, dokazuje svým chováním Angela Merkelová. Evropa se nestačí divit: Němci se v EU najednou chovají tak, jako Britové či Francouzi.

Stín válečné minulosti je přitom dosud vždycky přiměl k tomu, aby radši sklonili hlavu a zaplatili.

 

Právě se děje

Další zprávy