Hvězda Angely Merkelové bledne. Němce zklamala

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
22. 6. 2010 8:00
Kdyby teď byly volby, Němci by si pravici nezvolili
Německá kancléřka Angela Merkelová je populární v celé Evropě. Její zahraniční politiku kupříkladu chválí 81 procent Francouzů. Doma však příznivce ztrácí.
Německá kancléřka Angela Merkelová je populární v celé Evropě. Její zahraniční politiku kupříkladu chválí 81 procent Francouzů. Doma však příznivce ztrácí. | Foto: Reuters

Berlín - Evropané ji zbožňují, Němci se od ní odvracejí. Zatímco cizina pěje na německou kancléřku ódy, doma má Angela Merkelová čím dál větší problémy.

Nejvlivnější žena světa, vystudovaná fyzička z NDR, je nejméně populární od doby, kdy usedla do čela spolkové vlády. Nezávisle na sobě to potvrdilo hned několik aktuálních průzkumů veřejného mínění.

Kancléřčina hvězda bledne kvůli tomu, co předvádí její vládní koalice. Kdyby se teď v Německu konaly volby, pravice by na většinu nedosáhla.

"Němci jsou hořce zklamaní," komentuje situaci v zemi list Saarbrücker Zeitung. "Zklamala je vláda, od níž si toho tolik slibovali."

"Naše politická scéna je teď jedna velká katastrofa," řekl Aktuálně.cz Rolf Kirchfeld, hamburský byznysmen, který tradičně volí pravicové strany. "Něco takového jsem opravdu nečekal."

Nadávky místo tykání

Když loni v září skončily parlamentní volby, většina Němců si oddychla. Volební měření sil skončilo jednoznačně: Pravicoví křesťanští demokraté (CDU/CSU) dostali 34 procent hlasů, liberálové bezmála 15 procent.

Nevýraznou velkou koalici CDU a sociálních demokratů (SPD) tak měla nahradit stabilní a akceschopná "sjednocená pravice", která bez dlouhého otálení nastartuje tolik potřebné reformy.

Těsně po volbách byli křesťanští demokraté (CDU/CSU) s liberály Guida Westerwelleho (na snímku) nejlepší přátelé. Teď si navzájem nemohou přijít na jméno.
Těsně po volbách byli křesťanští demokraté (CDU/CSU) s liberály Guida Westerwelleho (na snímku) nejlepší přátelé. Teď si navzájem nemohou přijít na jméno. | Foto: Reuters

Po devíti měsících je ale všechno jinak.

Předvolební harmonické vztahy mezi - tehdy ještě budoucími - koaličními partnery vystřídala vzájemná nevraživost. Ujišťování o osobním přátelství a přípitky "na tykání" nahradil o poznání méně vybraný slovník.

Liberálové (FDP) a unionisté se teď navzájem častují výrazy jako "divoké svině" či "Gurkentruppe". Gurkentruppe je německá skupina, která proslula písněmi o fotbalu. Hlavně tou s názvem "Kdo nemá poslední hrací den co slavit", v níž se vysmívá německému fotbalovému gigantu, Bayernu Mnichov.

Mínusové body za úspory

Německé voliče rozhádaná vláda rozčiluje. Nedokázala se shodnout na reformě zdravotnictví, na popularitě jí nepřidala ani krize eura a dění kolem bankrotujícího Řecka.

Němci se těšili na snižování daní, které jim pravice před volbami slíbila. Kancléřka Merkelová jim místo toho naordinovala nejpřísnější úsporný balíček v historii země.

Většina obyvatel Spolkové republiky navíc navrhované škrty pokládá za "sociálně nevyrovnané", tudíž nespravedlivé.

A výsledek? Podle pravidelného šetření Politbarometer, které zveřejňuje stanice ZDF, souhlasí se současnou politikou CDU 32 procent Němců.

Kdyby se teď konaly volby, pro kancléřčiny křesťanské demokraty by hlasovalo 33 procent dotázaných. Tak malou podporu měla CDU v průzkumech naposledy v říjnu 2006.

Pohlavek pro vládu

Angele Merkelové ale dělá starosti spíš strmý pád koaličních liberálů. CDU sice z měsíce na měsíc ztrácí, s propadem FDP se to však nedá srovnávat.

Jak vyplývá z průzkumu pro ZDF, s politikou liberálů momentálně souhlasí jen 3 procenta Němců. Pokud by teď šli k volbám, FDP by se možná vůbec nedostala do parlamentu.

Uspěje kancléřčin kandidát Christian Wulff v prezidentské volbě? Pokud ne, vláda bude mít další velký problém.
Uspěje kancléřčin kandidát Christian Wulff v prezidentské volbě? Pokud ne, vláda bude mít další velký problém. | Foto: Reuters

Právě FDP přitom loni v září platila za jediného skutečného vítěze parlamentních voleb. Místo tehdejších 15 procent by se v současnosti stěží přehoupla přes 5procentní hranici.

Opozice naopak posiluje. Preference nebývale rostou hlavně levicovým Zeleným (15 procent). Podobně jako Politbarometer dopadly i další průzkumy veřejného mínění.

Vůbec nejhorší vysvědčení vládě vystavily špičky německého byznysu, státní správy a politiky. Podle ankety Institutu pro demoskopii Allensbach zklamal současný kabinet 92 procent z nich.

"Pro vládu je to neuvěřitelný pohlavek," komentoval výsledky Richard Hilmer, šéf jednoho z ústavů, které šetření provádí. "Podle toho, jak průzkumy dopadly, by se klidně dalo říct, že voliči jsou rozzuřeni."

Nejdřív vzestup, teď pád

Angela Merkelová, politická superstar loňského roku, se snaží spory ve vládě tlumit. Spolustraníky a kolegy ze sesterské CSU kupříkladu vyzvala, aby přestali torpédovat návrhy ministra zdravotnictví, liberála Philippa Röslera.

Současnou německou vládu může zachránit jen fotbal. Pokud budou Němci vyhrávat, soustředí se na sledování mistrovství světa a přestanou se o rozhádané politiky zajímat.
Současnou německou vládu může zachránit jen fotbal. Pokud budou Němci vyhrávat, soustředí se na sledování mistrovství světa a přestanou se o rozhádané politiky zajímat. | Foto: Reuters

Ani to ale kancléřce zatím politické body nepřineslo. Naopak. Jen 52 procent Němců si myslí, že Merkelová dělá svou práci dobře. Před devíti měsíci totéž tvrdilo 80 procent dotázaných.

Na žebříčku deseti nejvlivnějších německých politiků kancléřka spadla ze třetí na šestou příčku. Přeskočil ji i její hlavní konkurent, šéf sociálnědemokratické SPD Sigmar Gabriel.

Koncem června navíc Merkelovou čeká nelehká - a podle zasvěcených pozorovatelů zásadní - zkouška: volba německého prezidenta.

Proti jejímu kandidátovi Christianu Wulffovi nastoupí populární Joachim Gauck, osobnost spojená s dokumentací zločinů východoněmecké tajné bezpečnosti Stasi. Jeho příznivců den ze dne přibývá.

"Pokud CDU a FDP nedokážou ve Spolkovém shromáždění (které německého prezidenta volí) zmobilizovat pro kandidáta Wulffa jasnou většinu, dostane se černo-žlutá vláda do velkých turbulencí," napsal nejčtenější německý deník Bild.

"Jestliže Wulff neuspěje, Merkelová by měla odejít," uvedl vlivný list.

Jediné, co může Merkelovou a spol. zachránit, je podle německých komentátorů fotbal: Pokud budou Němci vyhrávat, soustředí se na sledování mistrovství světa a přestanou se o rozhádané politiky zajímat.

 

Právě se děje

Další zprávy