Berlín - V německé velké koalici to vře. Po nedávné sérii přepadení v metru, která měli na svědomí nezletilí násilníci, se totiž vláda nemůže shodnout, co dál s kriminalitou mládeže.
Obě strany si prostřednictvím médií vyměňují osočení a žádosti o omluvu.
Předsednictvo křesťanských demokratů (CDU) ještě přililo oleje do ohně, když si v sobotu odhlasovalo tvrdší tresty pro pachatele násilných trestných činů mladších osmnácti let. "Něco se musí stát, nesmíme o tom jen mluvit," řekla šéfka CDU a kancléřka Angela Merkelová.
Sociální demokraté ovšem přísnější tresty odmítají s tím, že je třeba jen lépe využívat stávajících nástrojů. "Jde o to, jak lépe aplikovat existující zákony," řekl týdeníku Der Spiegel šéf sociální demokracie (SPD) Kurt Beck.
Celou debatu rozproudil hesenský premiér Roland Koch, který navrhl, aby mladiství kriminálníci dostávali v extrémních případech až patnáctileté tresty.
Pro ostatní by měly být připraveny převýchovné tábory po vzoru USA nebo až měsíční kriminál "na zkoušku".
Debata je o to brilantnější, že v případě násilníků z mnichovského metra šlo o mladíky tureckého a řeckého původu. Navíc Hesensko příští neděli volí svůj nový parlament, a tak je atmosféra mnohem neklidnější než kdy jindy.
Koch přitom o víkendu ještě přitvrdil a navrhl snížení trestní odpovědnosti ve zvláštních případech pod 14 let.
Odboráři chtějí trestat od dvanácti
Německé policejní odbory DpolG dokonce navrhly snížit trestní odpovědnost na 12 let. "Kriminální kariéry začínají bohužel čím dál dříve, tím pádem musí i stát zasáhnout dříve," prohlásil šéf policejních odborářů Rainer Wendt.
Podobné názory ale rozlítily vnitropolitického experta SPD Dietera Wiefelpütze. "Ten člověk se úplně zbláznil. Každý den přichází s nějakou neslýchaností a každý den je to horší," řekl na adresu šéfa Hesenska Kocha deníku Thüringer Allgemeine.
"Děti je třeba vychovávat, ne zavírat za mříže," dodal.