Německo: extrémisté do mateřské školky nepatří

Monika Horáková
2. 8. 2010 21:28
Ve školkách v Meklenbursku-Předním Pomořansku může pracovat jen ten, kdo podepíše věrnost ústavě.
Foto: ČTK

Schwerin - Pravicoví extrémisté nebudou působit jako vychovatelé či učitelé v mateřských školách. To je cílem nového nařízení, které vydalo Ministerstvo sociálních věcí v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Dosáhnout toho chce ministryně sociálních věcí Manuela Schwesigová tím, že každý zájemce o práci v mateřské školce musí podepsat prohlášení, že zachová věrnost ústavě. S takovým prohlášením by mohli mít problém zejména členové a členky Národnědemokratické strany Německa (NPD), která je hlasitým nesouhlasem s ústavou Spolkové republiky pověstná.

Národnědemokratická strana Německa, která se řadí ke krajně pravicovým uskupením, nachází ohlas zejména ve východní části Německa. Strana je také jediná, která se proti novému ministerskému nařízení ozývá. Jedná se podle ní o "Lex NPD", tedy "zákon" namířený výhradně proti této straně.

Podobný termín zvolili počátkem roku odpůrci připravovaného rakouského zákona, který měl ztížit podmínky pro udělení rakouského občanství. Nazývali jej "Lex Turca", neboli zákon speciálně vytvořený pro diskriminaci Turků.  

Vedl bych školku i zadarmo

Jedním z podnětů k popisovanému opatření byla podle serveru Spiegel Online situace, která nastala počátkem roku ve vsi Bartow.

Foto: Aktuálně.cz

Její obyvatel Mattias Schubert se nečekaně vstřícně nabídnul, že by zadarmo vedl místní mateřskou školku. Školce totiž hrozilo uzavření pro nedostatek finančních prostředků.

Schubertova nabídka se zdála být ideálním řešením. Otec sedmi dětí by totiž měl podle místních úřadů mít jistě dostatek zkušeností s výchovou předškolních dítek.

Pak ovšem starosta obce přišel na to, že Schubert je členem Národnědemokratické strany Německa a jeho nabídku odmítnul.

"Ministryně Schwesigová dělá z komára velblouda," oznámila Národnědemokratická strana Německa. "Má nezdravě zarytou představu, že se Národnědemokratická strana Německa snaží nenápadně ovládnout všechny mateřské školky."

Ostatní spolkové země souhlasí

Nařízení naopak vzbudilo pozitivní ohlas u ostatních spolkových zemí, byť žádná z nich necítí potřebu podobné nařízení rovněž zavádět.

"Extremismus, ať už pravicový, nebo levicový, do mateřských školek nepatří," uvedla mluvčí ministerstva sociálních věcí ve Šlesvicku-Holštýnsku.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 27 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy