Německo: extrémisté do mateřské školky nepatří

Monika Horáková
2. 8. 2010 21:28
Ve školkách v Meklenbursku-Předním Pomořansku může pracovat jen ten, kdo podepíše věrnost ústavě.
Foto: ČTK

Schwerin - Pravicoví extrémisté nebudou působit jako vychovatelé či učitelé v mateřských školách. To je cílem nového nařízení, které vydalo Ministerstvo sociálních věcí v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Dosáhnout toho chce ministryně sociálních věcí Manuela Schwesigová tím, že každý zájemce o práci v mateřské školce musí podepsat prohlášení, že zachová věrnost ústavě. S takovým prohlášením by mohli mít problém zejména členové a členky Národnědemokratické strany Německa (NPD), která je hlasitým nesouhlasem s ústavou Spolkové republiky pověstná.

Národnědemokratická strana Německa, která se řadí ke krajně pravicovým uskupením, nachází ohlas zejména ve východní části Německa. Strana je také jediná, která se proti novému ministerskému nařízení ozývá. Jedná se podle ní o "Lex NPD", tedy "zákon" namířený výhradně proti této straně.

Podobný termín zvolili počátkem roku odpůrci připravovaného rakouského zákona, který měl ztížit podmínky pro udělení rakouského občanství. Nazývali jej "Lex Turca", neboli zákon speciálně vytvořený pro diskriminaci Turků.  

Vedl bych školku i zadarmo

Jedním z podnětů k popisovanému opatření byla podle serveru Spiegel Online situace, která nastala počátkem roku ve vsi Bartow.

Foto: Aktuálně.cz

Její obyvatel Mattias Schubert se nečekaně vstřícně nabídnul, že by zadarmo vedl místní mateřskou školku. Školce totiž hrozilo uzavření pro nedostatek finančních prostředků.

Schubertova nabídka se zdála být ideálním řešením. Otec sedmi dětí by totiž měl podle místních úřadů mít jistě dostatek zkušeností s výchovou předškolních dítek.

Pak ovšem starosta obce přišel na to, že Schubert je členem Národnědemokratické strany Německa a jeho nabídku odmítnul.

"Ministryně Schwesigová dělá z komára velblouda," oznámila Národnědemokratická strana Německa. "Má nezdravě zarytou představu, že se Národnědemokratická strana Německa snaží nenápadně ovládnout všechny mateřské školky."

Ostatní spolkové země souhlasí

Nařízení naopak vzbudilo pozitivní ohlas u ostatních spolkových zemí, byť žádná z nich necítí potřebu podobné nařízení rovněž zavádět.

"Extremismus, ať už pravicový, nebo levicový, do mateřských školek nepatří," uvedla mluvčí ministerstva sociálních věcí ve Šlesvicku-Holštýnsku.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy