Hlasy vašich dětí: Plzeň by byla zelená, Ústí radikální

Eliška Bártová Eliška Bártová
14. 5. 2010 13:00
Podívejte se, jak hlasovali studenti podle typu škol a krajů

Praha - Nevládní organizace Člověk v tísni v pátek po tlaku Asociace krajů zveřejnila výsledky Studentských voleb žáků 135 středních škol.

Voleb se účastnili žáci gymnázií, středních odborných škol a učilišť. Výsledky jasně ukazují odlišnost preferencí nejen podle typu školy, ale také podle toho, v jakém kraji leží.

Zatímco učňové nejčastěji volili extremistickou stranu, gymnazisté dali jasnou podporu umírněné pravici.

Nejvíce hlasů získali extremisté v Ústeckém kraji, kde se v minulých letech Dělnická strana také nejvíce zviditelnila. Naopak nulovou podporu získala na Vysočině.

Vítěznou TOP 09 volili nejčastěji pražští studenti, nejméně hlasů získala v Moravskoslezském kraji. Strana zelených a ČSSD by se do sněmovny dostala pouze díky hlasům žáků středních odborných škol. U ostatních studentů tyto strany propadly.

Komunisté ani KDU-ČSL nezískali potřebný počet hlasů v žádné škole ani v žádném kraji.

Učňové volí extremisty i Moravany

Zcela s přehledem na všech typech škol vyhrála Kalouskova TOP 09. Nejvíce hlasů jí dávali gymnazisté a Pražáci. Naopak nejméně pro ni hlasovali žáci středních odborných škol (SOŠ) a žáci v Moravskoslezském kraji.


Zatímco na gymnáziích a SOŠ se na prvních třech místech umístila TOP 09, VV a ODS, na učilištích tento triumvirát narušila extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Ta se po TOP 09 a ODS umístila s 11,1 % hlasů na třetím místě. Následovaná s téměř stejným počtem Českou pirátskou stranou. Učňové by do parlamentu ještě poslali Věci veřejné a jako jediní také stranu Moravané.

Sociální demokraty ani Stranu zelených učňové ve vedení země nechtějí.

Odborné školy pro zelené i ČSSD

To u gymnazistů naopak extremistická strana se 2,7 % propadla. Zato shodně s učni poslali i na gymnáziích těsně s 5,2 % do sněmovny Českou pirátskou stranu.

Nejvíce hlasů získala TOP 09 následovaná ODS a VV. Naopak do poslaneckých lavic by podle gymnazistů nezasedli zástupci ČSSD ani Strany zelených.

Tyto dvě strany se dostaly přes potřebnou pětiprocentní hranici pouze na středních odborných školách. ČSSD zde získala 7,63 % a SZ přes 7 %.


Právě díky hlasům studentů těchto škol se socialistům a zeleným podařilo i přes celkově nepříznivé výsledky nakonec v souhrnném výpočtu těsně překročit 5 %.

Střední odborné školy by kromě těchto stran poslaly do sněmovny stejně jako gymnazisté vedoucí trojici pravicových stran. Naopak shodně s učni by se díky jejich hlasům dostali do parlamentu také extremisté s 8,46 %.

Vysočina proti extremistům

Hlasování studentů se lišilo také podle kraje, ve kterém škola sídlí. Jako nejpravicovější se projevili studenti v Praze, kde TOP 09 získala 45,7 % hlasů. Nejméně - 17,8 % - získala v Moravskoslezském kraji, kde se i přesto umístila na prvním místě, těsně následovaná ODS.

Naopak levice získala největší podporu na Vysočině, kde pro ČSSD hlasovalo 11,7 % studentů. Nejméně - 2,14 % hlasů - dostali socialisté na pražských školách.

Největší rozdíl mezi počty hlasů je patrný u Dělnické strany sociální spravedlnosti. Zatímco v Ústeckém kraji bodovala s 11,2 %, na Vysočině nedostali extremisté jediný hlas.

Propastné rozdíly

Obdobně propastný rozdíl je patrný z výsledků ODS. Ta v Pardubickém kraji získala 24 % hlasů, na Vysočině však dostala jen málo přes dvě procenta.

Strana zelených získala nad pět procent v devíti krajích. Největší počet hlasů dostala na školách v Plzeňském kraji, kde si odnesla přes 9 %.

Komunisté nepřesáhli nikde potřebnou hranici. Pouze v Plzeňském kraji se s 4,9 % ocitli těsně pod ní. Na žádné ze škol ale počet hlasů nepřekročil ani čtyři procenta.

Obdobně dopadli také lidovci. Ti na žádném z typů škol nezískali přes 2 %. Pouze ve Zlínském kraji je podpořilo 4,8 % studentů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Atlético deklasovalo poslední Eibar a zůstává v čele španělské ligy

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a i po 33. kole zůstanou v čele španělské ligy. Sevilla vyhrála 2:1 na hřišti San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy mezi 42. a 53. minutou nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a mají čtyřbodový náskok na druhý Real. "Bílý balet" má ale k dobru večerní utkání s Getafe.

V souboji sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale zápas během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastného odrazu míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok už 17 bodů před dnešním soupeřem, který nevyhrál popáté v řadě.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

O vítězství Van Aerta na Amstel Gold Race rozhodly milimetry

Nizozemskou klasiku Amstel Gold Race vyhrál belgický cyklista Wout van Aert, jenž v mimořádně těsném spurtu tří uprchlíků porazil Brita Toma Pidcocka. Třetí dojel Němec Maximilian Schachmann.

Cílovou fotografii rozhodčí dlouhou zkoumali, než vyhlásili vítězem 55. ročníku Van Aerta. O jeho prvenství rozhodly milimetry. Pidcock se stal ve věku 21 let a 262 dní nejmladším jezdcem, který se v prestižním závodě probojoval na stupně vítězů.

Van Aert mu oplatil porážku ze středečního belgického jednorázového závodu Brabantský šíp, v němž si Pidcock připsal premiérové vítězství mezi profesionály na silnici. Další souboj jezdců, kteří se výrazně prosadili i v cyklokrosu, pro sebe rozhodl šestadvacetiletý Belgičan.

Bývalý trojnásobný mistr světa v cyklokrosu vybojoval další cenné vítězství v klasických závodech. Koncem března ovládl Gent-Wevelgem, loni vyhrál odložený monument Milán-San Remo a další italskou klasiku Strade Bianche.

Zdroj: ČTK
Další zprávy