Anarchisté napadli ochránce Novy, připomínal neonacistu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 5. 2010 16:30
Sledujeme prvomájové dění v Česku

Praha - První květen, svátek práce, je tradičně dnem, kdy si dávají dostaveníčko politické strany, ale i extremisté. Letos se navíc dala u politiků očekávat vyšší aktivita, jelikož do parlamentních voleb zbývá necelý měsíc.

Podle mluvčí pražské policie Ivany Ježkové bylo jen v hlavním městě na sobotu nahlášeno téměř 20 shromáždění. Na pořádek proto dohlíží zhruba tisícovka policistů.

Žádná dopravní omezení nebo uzávěrky policie nenaplánovala. Některé akce policie předem vyhodnotila jako rizikové, v Praze se totiž sešli stoupenci krajní pravice i levice.

Televizní ochranka vyvolala potyčku

Na ohlášených setkáních extrémistických protipólů byly počty policistů posíleny a doplněny o pořádkové jednotky i dopravní policii.

Tisícovku nasazených policistů jejich vedení ale v průběhu dne zredukovalo přibližně na polovinu.

„Na valnou většinu oznámených akcí dorazil znatelně menší počet účastníků, než avizovali pořadatelé ve svých oznámeních," vysvětloval policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Extrémistický hlouček krátce po potyčce
Extrémistický hlouček krátce po potyčce | Foto: Aktuálně.cz

Policie musela řešit jediný incident, při kterém anarchisté napadli ochranku televizního štábu stanice Nova. Nápadně prý připomínala zástupce opoziční extrémistické skupiny.

„O tom, že se nejednalo o nijak zásadní incident, vypovídá i skutečnost, že k uklidnění emocí aktérů události postačila diplomacie policistů Antikonfliktního týmu," popsal situaci Tomáš Hulan.

Československá anarchistická federace svůj pochod rozpustila na Střeleckém ostrově okolo čtrnácté hodiny, zájemci mohli pokračovat na soukromou akci na Císařské louce.

Vzhledem k poklidnému průběhu odpoledne policie v 15 hodin ukončila bezpečnostní opatření. Počet policistů pak zůstal jen "nepatrně vyšší" než obvykle.

Prvomájové dění v Česku, ale i ve světě sledujeme v online reportáži:


Projevy

Informace

Doprava

Zajímavost

16:28 - Anarchisté se přesunuli na Císařskou louku. Reportér Aktuálně.cz hlásí, že akce zatím probíhá v poklidu. Vchod stráží společně s organizátory akce také policie. Na místě se pohybuje přibližně patnáct lidí.

14:50 - V Aténách i dalších řeckých městech dnes tisíce Řeků protestovaly proti chystaným úsporným opatřením, které mají zemi pomoci vybřednout z vážné finanční krize. Střety demonstrujících s policií jsou hlášeny z Atén i Soluně. V obou případech policisté použili slzný plyn, aby dav rozehnali. Vláda má další úspory národu oznámit v neděli.

14:12 - Bez "incidentu" se neobešel ani mítink pražské ČSSD. Sociálním demokratům spílal rozčilený stařík, který nad stánky s ovocem kroutil hlavou: "Jablko za 10 korun? Kapitalisti, nejste z ODS?" Jak ČSSD lanařila voliče, čtěte zde

13:04 - U Rudolfina došlo k menší potyčce. Anarchisté tam podle reportéra Aktuálně.cz napadli ochranku televize Nova. Muž prý nápadně připomínal pravicového radikála. Újmě neunikl ani kameraman. Emoce krotí policie.

12:36 - Na Náměstí Republiky v centru Prahy se v poledne sešlo na 150 anarchistů. Proslovy jim ale znemožnila nefungující aparatura, a tak se po zvolání "Nejsme stroje, lidské zdroje" vydali směrem ke Střeleckému ostrovu.

12:24 - Začátek komunistického setkání v Hradci Králové narušili neznámí pachatelé. Mezi účastníky vhodili dýmovnici. "Dýmovnici vhodili údajně dva mladíci. Zarazila se mezi zaparkovanými auty pořadatelů a ohrozila i kufry muzikantů. I když byla dýmovnice velmi rozpálená, naštěstí nijak žádnému člověku neublížila ani nic nezapálila nebo nepopálila," popsala serveru Novinky.cz předsedkyně krajské organizace KSČM Taťána Lankašová.

11:32 - Pokud nám po Dělnické straně zruší i DSSS, založíme další politický subjekt, oznámil svým přívržencům volební lídr "dělníků" Tomáš Vandas. Naslouchá mu přes sto lidí.

11:02 - Stánky se zeleninou, keramikou a dalšími řemeslnými výrobky lákají od desáté hodiny na pražském Náměstí Míru příznivce sociálních demokratů. Lídři pražské kandidátky, ministr vnitra Martin Pecina a předseda pražské organizace ČSSD Petr Hulinský podepisovali své předvolební agitační fotografie.

10:34 - "Sama skutečnost, že je to 120. výročí, 120 let tento svátek vydržel, mluví o tom, o jak významný den jde," řekl ČTK Miloš Jakeš. "Dnes význam toho svátku ještě stoupá. Za socialismu to byl svátek, který oslavoval práci. Dnes je to svátek, který znovu bojuje za to, aby práce byla, aby byla spravedlivě oceněná, aby byly sociální jistoty," dodal.

10:50 - Komunistické oslavy zahájila a moderuje předsedkyně pražské rady KSČM Marta Semelová. "Práci čest, volte číslo šest," vyzvala přítomné. Zkritizovala současnou situaci, kdy podle ní žebráci a bezdomovci kontrastují se zbohatlíky v luxusních autech a mladé rodiny se topí v dluzích.

10:10 - Na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde má nahlášenou akci DSSS, se zatím sešlo asi sedmdesát lidí, hlásí reportér Aktuálně.cz. Policie všechny příchozí kontroluje.

Dělnická strana je zakázána. Na mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti se přesto objevily její vlajky
Dělnická strana je zakázána. Na mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti se přesto objevily její vlajky | Foto: Andrej Brabec

09:48 - Do ulic vyrazili i Francouzi. Na výzvu odborů protestují proti chystaným reformám prezidenta Nicolase Sarkozyho. Terčem kritiky je zejména důchodová reforma. K velké mobilizaci na dnešní Svátek práce vyzvalo pět hlavních odborových svazů mimo jiné i proto, aby byly v pozici síly na schůzce, kterou Sarkozy k reformám svolal na 10. května.

09:02 - Úderem deváté hodiny zahájili oslavy svátku práce komunisté. Ti se, jak už bývá v posledních letech zvykem, sešli u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti. Zahájili tradičním zpěvem Písně práce, mezi stovkami návštěvníků nechyběl ani předlistopadový generální tajemník tehdejší KSČ Miloš Jakeš.

08:50 - Demonstrace jsou po celé Praze. Krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti má nahlášený mítink na náměstí Jiřího z Poděbrad. Její přívrženci se posléze vydají na povolený pochod směrem na Václavské náměstí. Anarchisté se pro změnu potkají v poledne na náměstí Republiky.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy