Sever válkou sužované Ukrajiny je posetý sněhem, který rozmetají bojové vozy armády. Z dýmovnic, které vojáci pokládají kousek za ně, stoupá přes pole hustý dým. Vzduchem jdou slyšet hlasité údery střel. Nejde o pohled na frontovou linii, ale cvičiště armády okupované země. Bojové strategie zde pilují nejen Ukrajinci, ale i dobrovolníci z ciziny.
Mezi nimi je i čtyřiadvacetiletý medik z Japonska. "Jsem ve zdravotnické četě. Nejdůležitější je pro nás mít natrénovanou evakuaci, ale uvnitř vozidel se snažím také poskytovat první pomoc," říká.
Mladý voják přicestoval na Ukrajinu až z Japonska. "Můj kamarád, Ukrajinec, byl zabit. Proto jsem se rozhodl sem přijít. Nechci, aby byli zabíjeni lidé, kteří nemají žádné zkušenosti s vojenským bojem. Já zkušenosti mám," vypráví reportérům. Kolegové z jednotky jsou mu za jeho pomoc i oddanost vděční. "Vždy se mě ptají, jestli mi chutná jídlo, na moje duševní zdraví, vždycky se o mě starají," dodává.
Podle Japonce je evakuace jednou z nejsložitějších operací, které může jednotka absolvovat. Přiznává, že někdy je ze stresových situací natolik rozhozený, že nezvládne reagovat správně.
Pětadvacetiletý ukrajinský voják Štěpán tvrdí, že nejsložitější práci odvádí pěchota. "Ve válce je těžké všechno," hodnotí. Podle mladíka armáda potřebuje více střel i dronů. A možná i dobrovolníků, i když teď už možná žádní nejsou," říká o momentálním stavu armády.