Největší a nejlepší státní návštěva. Indie krmí Trumpovo ego megalomanským uvítáním

Jana Václavíková Jana Václavíková
24. 2. 2020 18:37
Když přijede Donald Trump na státní návštěvu, nechodí jako jiní s prezidenty po památkách a neochutnává místní jídlo. Místo toho na něj čeká uvítání bližší jeho slovníku - největší, nejlepší a jedinečné. Takové mu podle jeho slov slíbil i Naréndra Módí, premiér Indie, kam v pondělí přicestoval.

"Mezi letištěm a místem, kde se uskuteční naše setkání, bude sedm milionů lidí," pochlubil se ještě před odletem Trump novinářům. Poté číslo zvedl až na deset milionů. "Někteří lidé říkají, že půjde o největší událost, kterou kdy Indie viděla. To mi řekl jejich premiér," pokračoval. 

Přestože je americký prezident v Indii oblíbený pro svůj postoj k terorismu a přátelství s premiérem, odborníci už předem odhadovali, že skutečný počet přihlížejících bude mnohonásobně menší. Ve městě Ahmadábád, kam Trump přiletěl, žije "jen" osm milionů lidí a ne všichni, kteří ve městě bydlí, se přivítání nejvyššího amerického státníka mohou zúčastnit. 

Minulý týden americký list New York Times napsal, že dav podél dvaadvacet kilometrů dlouhé cesty tvořili jen příznivci současného vedení Indie. Aby lidé mohli mávat vlajkami a zdravit projíždějící vůz pozdravem "Namaste Trump", museli od vlády získat povolení nebo je úřady musely přímo vybrat. 

Trump v pondělí promluvil na místním kriketovém stadionu, jednom z největších na světě. Na akci podle světových agentur dorazilo více než sto tisíc lidí, kteří ho mnohokrát ocenili bouřlivým potleskem. Další desítky tisíc lidí lemovaly ulice, když kolona s americkou delegací projížděla ke stadionu. Podle amerického magazínu Politico jich mohlo být sto tisíc.

Krmení Trumpova ega

"V posledních letech se státní návštěvy proměňují, ale cíl mají vždycky stejný - navodit Trumpovi pocit, že dostává něco unikátního," vysvětluje americkému deníku New York Times Julianne Smithová, ředitelka asijského programu v rámci amerického think-tanku German Marshall Fund. "Zkrátili nebo vynechali historické památky, odstranili z menu místní delikatesy a soustřeďují se na jedinou věc: krmení jeho ega," dodává ke způsobu, jakým probíhají státní návštěvy Donalda Trumpa. 

S jejím názorem souhlasí i Nicholas Burns, bývalý spolupracovník prezidenta George Bushe, který s Indií vyjednával. "Světoví lídři mezi sebou soupeří v uspokojení marnivosti prezidenta Trumpa. Rozumí tomu, že jeho zahraniční cesty jsou více o obrazu, kterým se chce prezentovat, než o podstatných zlomech ve vztazích obou zemí," zdůraznil.

Burns tím naráží na názory dalších odborníků, kteří tvrdí, že Trumpovy zahraniční cesty nepřinášejí očekávané výsledky. Pozitivní dopad nebude podle nich mít ani velkolepá návštěva Indie. Přestože země spojuje strategické partnerství s ohledem na velký vliv Číny v regionu, všechny předchozí pokusy o obchodní dohody zkrachovaly, připomíná americký deník. 

"Trumpova" zeď

Co naopak pozorovatelé očekávají, je přehlížení otázky lidských práv a demokracie. Ty vyvstaly po protimuslimském zákoně, který prosadila vláda premiéra Módího a proti němuž Indové dlouhodobě protestují. Norma umožňuje získat indické občanství nemuslimským přistěhovalcům, kteří do země přišli nelegálně z Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu. Podle kritiků je zákon cíleně diskriminační vůči muslimům, a ohrožuje tak sekulární charakter státu.

"Dobrá zpráva pro Indii je, že poslední člověk, který by tuto otázku zvedl, je Donald Trump," komentoval to Bruce Riedel z americké výzkumné skupiny Brookings Institution.

Další kontroverze během návštěvy amerického prezidenta v indickém Ahmadábádu způsobila informace, že úřady nechaly postavit zeď, která ze silnice, po níž Trump jel, blokuje výhled na chudinskou čtvrť, která je domovem až pro dva tisíce lidí.

Zároveň 45 rodin, které přebývaly v jiném blízkém slumu, dostalo koncem minulého měsíce výzvu k vystěhování. Místní lidé na to reagovali protestní hladovkou, píše indický server The Wire. Nelíbí se jim, že vláda utratila peníze za výstavbu zdi místo toho, aby je investovala do zlepšení životních podmínek místních lidí, říkají místní ve videu pro server NowThis

Trumpa na návštěvě Indie doprovází jeho manželka Melania, dcera Ivanka, zeť Jared Kushner a ministr obchodu Wilbur Ross. Po návštěvě Ahmadábádu prezident navštívil i slavný Tádž Mahal.

Donald Trump s manželkou před indickým Tádž Mahalem.
Donald Trump s manželkou před indickým Tádž Mahalem. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy