Každého krutě zbili. Indičtí studenti líčí noc hrůzy, kdy do školy vtrhla policie

Zahraničí Zahraničí
18. 12. 2019 6:20
Slzný plyn, tříštící se sklo a vzduchem létající obušky. Zatímco padala tma, v kampusu vysoké školy Jamia Millia University v indickém Dillí se schovávalo okolo 600 studentů. Mnozí se zabarikádovali v univerzitní knihovně, když dovnitř vrazila policie. Skrývali se zde v době demonstrací, které míří proti novému zákonu o občanství.

Do rána zbyly z některých částí knihovny jen trosky. Dveře byly vykopnuté, okna i nábytek zničené a okolní chodby zasypaly střepy. "Myslela jsem, že na druhé straně čeká moje smrt," líčí moment, kdy policisté vyráželi dveře, studentka Madiha Azízová. "Byla to noc hrůzy," svěřila se agentuře Reuters s tím, že se sama během osudné noci z neděle na pondělí ukrývala v potemnělém prvním patře pod stolem.

Tvrdí, že z okna dobře viděla, jak desítky policistů bijí její spolužáky. "Mysleli jsme si, že budeme v knihovně v bezpečí, že nás představitelé vysoké školy ochrání."

K tvrdému nočnímu střetu došlo poté, co se ve městě shromáždily tisíce demonstrantů, aby protestovaly proti novému zákonu. Ten nabízí občanství každému, kdo žije v Indii šest let a přišel do země nelegálně z Pákistánu, Bangladéše či Afghánistánu. Nesmí být ale muslim.

Tisíce lidí protestují v zemi i nadále. Britský server BBC v úterý napsal, že masivní demonstrace pokračovaly například v Seelampuru, východní části Dillí, kde žije mnoho muslimů. Ti se bojí, že je nový zákon poškodí. Zprávy z místa hovoří o ohních v ulicích a zničených vozech. Policisté na demonstranty pálí slzný plyn, ti na ně na oplátku hází kamení.

Nejvyšší soud v úterý odmítl vyslechnout petici, která se proti policejní akci v univerzitním kampusu postavila. Soudce Sharad Bobde podle BBC řekl, že nejvyšší soud nemusí zasáhnout, protože se jednalo o "problém zákona a pořádku".

"Krutě zbili každého, koho viděli"

Po internetu mezitím kolují záběry z místa zachycující stovky studentů školy, kterou navštěvuje velký počet muslimů, jak se snaží uprchnout z místa střetu nebo si alespoň najít úkryt pod stoly.

"Velmi krutě zbili každého studenta, kterého viděli," popsala agentuře Reuters střet s policisty 22letá studentka magisterského studia Saliha.

Indii zaplavily protesty kvůli novému zákonu o občanství pro nelegální nemuslimské přistěhovalce.
Indii zaplavily protesty kvůli novému zákonu o občanství pro nelegální nemuslimské přistěhovalce. | Foto: Reuters

Během noci z neděle na pondělí bylo podle indických médií zatčeno 35 lidí, dalších zhruba sto lidí utrpělo zranění.

"Brutalita, s jakou se ke studentům chovali, je nepřijatelná," řekla v pondělí představitelka školy Najma Akhtarová.

Policie podle svědků vtrhla i do přilehlé mešity. "Rozbili skleněné dveře a vstoupili dovnitř," popsal doktorand Hisham Siddiqui, který byl při akci sám zraněn. Policisté zadrželi také stovky studentů v okolí školy.

Představitelé policie tvrdí, že do univerzity vnikli vandalové a policisté za nimi vyrazili poté, co na ně údajně začaly padat kameny. Nicméně svědectví z místa hovoří jinak.

Indii zaplavily protesty kvůli novému zákonu o občanství pro nelegální nemuslimské přistěhovalce.
Indii zaplavily protesty kvůli novému zákonu o občanství pro nelegální nemuslimské přistěhovalce. | Foto: Reuters

Asad Malik, vyučující na právnické fakultě, tvrdí, že policie už dopředu hlídala u vchodu na univerzitní pozemek, a tak věděla, že dovnitř vstoupili pouze studenti. A jen studenti byli podle něj vevnitř, když policie později spustila svou akci.

Demonstrace se rozlily do dalších škol i měst

Demonstrace vypukly v druhé polovině minulého týdne a pokračují i po brutálním zásahu na univerzitě, naopak se ještě rozšířily do dalších škol a měst. Vyžádaly si už nejméně šest mrtvých.

Indická vláda v čele s premiérem Naréndrou Módím tvrdí, že nový zákon o občanství je potřeba. Kabinet se podle něj jen snaží pomoci perzekvovaným menšinám z okolních zemí, které se v Indii před několika lety usadily.

Indii zaplavily protesty kvůli novému zákonu o občanství pro nelegální nemuslimské přistěhovalce.
Indii zaplavily protesty kvůli novému zákonu o občanství pro nelegální nemuslimské přistěhovalce. | Foto: Reuters

Kritici ale namítají, že vyloučením muslimů ze zákona vláda oslabuje sekulární základy země. V Indii navíc už na konci října začal platit zákon, který zrušil autonomní status indické části Kašmíru a rozdělil ji na dva regiony pod přímou kontrolou Dillí. Oblast je přitom v převážně hinduistické Indii jediným místem, kde tvoří většinu muslimové.

Velké protesty probíhají i v pohraničním indickém státě Asám, ale z jiných důvodů. Tamní obyvatelé se obávají, že jejich region zaplaví migranti usilující o občanství a připraví je o práci i kulturu.

Premiér Módí však tvrdí, že obavy nejsou namístě. "Ujišťuji své indické spoluobčany, že zákon o občanství nebude mít negativní dopad na žádného občana Indie, ať je jakéhokoli vyznání. Je určen pro ty, kdo léta čelili pronásledování v zahraničí a kdo nemají kam jinam jít než do Indie," napsal na Twitteru.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Z první ligy mají sestoupit tři týmy přímo, další by hrál baráž

Z devatenáctičlenné první hokejové ligy mají v nadcházející sezoně sestoupit tři celky přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Návrh podoby soutěže dnes schválil aktiv klubů Chance ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června. V tiskové zprávě o tom informoval hokejový svaz.

Další zprávy