New York/Sydney - Emise skleníkových plynů, především CO2 , vede k oteplování planety. Ne všechny elektrárny ale znečištují vzduch stejnou měrou a zdaleka ne všichni producenti jsou tak "špinaví", jak by se mohlo zdát.
Organizace Carbon Monitoring for Action (Carma) totiž sestavila první globální seznam padesáti tisíc elektráren a čtyř tisíc společností, který jasně ukazuje, kde je situace nejkritičtější.
Prohlédněte si oficiální stránky:
Carbon Monitoring for Action (CAMRA)
Největšími producenty oxidu uhličitého podle očekávání zůstávají Spojené státy a Čína. Obě země ročně vyprodukují více než dvě miliardy tun CO2 .
Pro srovnání: Česká republika podle údajů společnosti CAMRA ročně vypustí do ovzduší 55 milionů tun. Mohou za to především uhelné elektrárny. Z celkového počtu 187 českých elekráren se tak 33 ocitlo na černé listině "výrazných znečišťovatelů", zatímco jiné jako třeba Temelín skončily se zeleným puntíkem za provoz bez emisí.
Seznam CAMRA
Emise CO2
- USA 2530 milionů tun
- Čína 2430
- Rusko 600
- Indie 529
- Japonsko 363
- Německo 323
- Austrálie 205
Emise na obyvatele
- Austrálie - 10 tun
- USA 8,2
- Velká Británie 3,2
- Čína 1,8
- Indie 0,5
Zdroj: Carma/CGD
Zatímco celkové objemy oxidu uhličitého jsou předvídatelné, v seznamu, který udává emise na obyvatele, se situace mění. Překvapivě nejhůř jsou na tom v Austrálii.
Nejmenší kontinent světa produkuje pětkrát více emisí na obyvatele než Čína. Druhé v pořadí Spojené státy dokonce šestnáctkrát více než Indie.
Dobře na tom není ani Česko: s více než pěti tunami CO2 na obyvatele v řebříčku přeskočilo i Velkou Británii a Německo.
A co si vědci od sestavení seznamu slibují?
Vědec Kevin Ummel z Centra globálního rozvoje věří, že čím více informací je veřejnosti poskytnuto, tím rychleji se daří zamezit dalšímu znečišťování.
V souvislostech: