Arlington, USA - Hlouček hippies se shromažďuje na prosluněném hřbitově, kamera krouží nad jejich hlavami a z jejich hrdel se začíná ozývat protiválečný chorál Let the Sunshine In.
Závěrečná scéna z filmu Vlasy Miloše Formana se odehrává na vojenském hřbitově v Arlingtonu, nejslavnějším a největším americkém válečném památníku, kde je pohřbeno přes tři sta tisíc vojenských obětí nejrůznějších konfliktů, v nichž americké jednotky bojovaly.
Kapacity už nestačí
Nyní arlingtonský hřbitov, který se nachází jen kousek od Bílého domu ve Washingtonu, podle listu Boston Globe čekají rozšiřovací práce.
Kapacity už nestačí vzhledem k setrvalému přísunu zabitých vojáků z Afghánistánu a Iráku i zesnulým ze silné generace veteránů z druhé světové války.
Přes úpornou snahu úřadů se nedaří ani sladit jednotlivé pohřby, aby nedocházelo k silničním zácpám před hřbitovem a k událostem narušujícím smuteční náladu.
Frekvence ceremonií je dnes tak vysoká, že účastnící jednoho pohřbu často zaslechnou čestné salvy a polnice náležející někomu jinému.
Vedení hřbitova se tak rozhodlo k rozsáhlé expanzi, která by měla umožnit zde pohřbívat nejméně do roku 2060.
"Chceme, aby byl Arlingtonský národní hřbitov veteránům k dispozici i v budoucnosti," cituje Boston Globe vrchního správce hřbitova Johna C. Metzlera mladšího. "Nechceme, aby se zavřel. Arlington je náš národní hřbitov."
Plán počítá s tím, že se k pohřbívání využijí například dva hektary prostoru nyní používaného údržbáři, čtyři hektary sousedních vojenských pozemků a pět hektarů patřících k bývalému domu vrchního generála vojsk jižanské Konfederace z dob občanské války Roberta E. Leeho, na jehož zabavených pozemcích byl hřbitov právě během tohoto konfliktu založen.
Takto by se mělo získat 14 tisíc nových pohřebních míst. Má být také vytvořeno rozlehlé kolumbárium pro 22 tisíc uren.
Generace z druhé světové
Kromě toho se pracuje také na využití deseti dalších hektarů nepoužívaných prostorů hřbitova, které by měly poskytnout dalších 26 tisíc pohřebních míst a prostor pro 5 tisíc uren.
Příčinou rozšiřování hřbitova nejsou pouze války v Afghánistánu a Iráku. Je to především silná generace válečných veteránů z druhé světové války, která úřady nutí k expanzi obřadního areálu.
Válečných veteránů z bojů v Evropě a v Pacifiku jsou stále naživu tři miliony, ale každý den jich přibližně tisíc umírá. Další tisíc pak tvoří účastníci jiných konfliktů. Minulý rok tak v Arlingtonu zaznamenali 6 785 pohřbů, vůbec největší číslo v historii hřbitova.
"Máme opravdu hodně práce," cituje deník Washington Post Vicki A Tannerovou z vedení hřbitova. "Ale pokud budeme muset pracovat víc, prostě to uděláme."
Peníze dá Kongres
Vedle Arlingtonu se tak rozšiřují i jiné areály a americká Národní správa hřbitovů oznámila, že otevře 12 nových hřbitovů, které se budou moci pyšnit prestižním adjektivem "národní". Právě na těchto místech bývají pohřbíváni hrdinové a váleční veteráni.
Arlingtonský hřbitov byl založen v průběhu americké občanské války. Na 240 hektarech půdy je zde celkem pohřbeno na 300 000 zesnulých ze všech válek, které USA od té doby vedly.
Odpočívá tu i bývalý prezident J. F. Kennedy, jeho manželka Jacqueline a dvě z jejich dětí. Je zde také pomník padlým z japonského ostrova Iwodžimy.
Čtěte také: Ostrov Iwodžima už není. Japonci ho přejmenovali
První kontrakty na rozšíření hřbitova v Arlingtonu by mohly být uděleny už tento měsíc. Peníze na projekt, který má probíhat deset let, chce správa získat od Kongresu.