Ostrov Iwodžima už není. Japonci ho přejmenovali

pav
21. 6. 2007 12:20
Dějišti bitvy z roku 1945 se vrátil předválečný název
Satelitní snímek tichomořského ostrůvku Iwodžima, respektive Iwoto
Satelitní snímek tichomořského ostrůvku Iwodžima, respektive Iwoto | Foto: NASA

Tokio - Japonsko se rozhodlo přejmenovat svůj tichomořský ostrov Iwodžima, o nějž v únoru a březnu 1945 s Američany svedlo jednu z nejtěžších bitev druhé světové války.

Ostrov, ležící v Tichém oceánu asi 1150 kilometrů jihovýchodně od Tokia, se od pondělka jmenuje Iwoto, stejně jako před válkou.

Bývalí obyvatelé ostrova a jejich potomci návrat původního jména přivítali, američtí váleční veteráni k tomuto kroku naopak mají výhrady.

Veterán: Zůstaneme u Iwodžimy

"Upřímně řečeno, nelíbí se mi to. To jméno už se stalo součástí našeho dědictví," řekl agentuře AP generálmajor ve výslužbě Fred Haynes, který byl jako 24letý kapitán u toho, když jeho pluk vztyčoval na vrcholku hory Suribači vlajku.

Pomník členům americké námořní pěchoty v Arlingtonu na okraji Washingtonu
Pomník členům americké námořní pěchoty v Arlingtonu na okraji Washingtonu | Foto: Aktuálně.cz

Snímek zachycující tento moment obletěl svět a stal se v pravém slova smyslu ikonou. Vychází z něj i památník členům americké námořní pěchoty, který už více než padesát let stojí u amerického národního hřbitova v Arlingtonu.

"Byla to Iwodžima, když jsme ji dobyli," dodal Haynes. "Ať si tomu Japonci říkají, jak chtějí, my zůstaneme u Iwodžimy."

Iwoto = Iwodžima

Vulkánské ostrovy, včetně Iwodžimy, byly prvním japonským územím, které americké jednotky za války obsadily. Spojené státy totiž potřebovaly tamější letiště k náletům na asi 1100 kilometrů vzdálené Tokio a k přípravě invaze na Okinawu.

Vulkanický ostrůvek nesl jméno Iwoto až do roku 1944. Původně na něm žilo asi tisíc lidí, které japonské úřady v průběhu války evakuovaly. Dnes zde žije asi čtyřsetčlenná japonská vojenská posádka.

Původcem jména Iwodžima, které stejně jako Iwoto znamená "Ostrov síry" (rozdíl je jen ve výslovnosti, nikoli v písemné podobě), byli japonští vojáci, kteří na ostrově za války operovali.

Foto: apple

Na ostrov se civilisté už po válce nevrátili, zůstal totiž vyhrazen vojenským účelům. Američané jej okupovali až do roku 1968, než jej Japoncům vrátili.

Může za to Clint Eastwood

Bývalí domorodci, kteří byli nuceni ostrov opustit, a jejich potomci se prý s novým názvem nikdy nesmířili.

Pohár jejich trpělivosti přetekl poté, co se v celosvětové distribuci objevil hollywoodský dvojsnímek Clinta Eastwooda Letters from Iwo Jima (Dopisy z Iwodžimy) a Flags of our Fathers (Vlajky našich otců), který podle jejich přesvědčení povědomí o původním názvu ostrova ještě více oslabil.

Sepsali proto petici, aby místní správa vrátila ostrovu jeho původní jméno. Ta jim vyhověla a souhlas dala i vláda v Tokiu.

Clint školí Ameriku: díl druhý, vlastně první ČTĚTE ZDE

Nová oficiální mapa, kde se objeví původní název ostrova, vyjde podle agentury AP 1. září.

 

Právě se děje

Další zprávy