Útok tajemného kmene i dojemná záchrana chlapců z jeskyně. Tohle jsou příběhy roku

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 27. 12. 2018 11:43
Boj britských rodičů za život těžce nemocného dítěte, 145 dnů hladovění uvězněného režiséra Oleha Sencova a záchrana chlapců uvázlých v thajské jeskyni. Podívejte se na výběr deseti nejvýraznějších příběhů, z nichž každý nějakým způsobem hýbal rokem 2018.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov
Ukrajinský režisér Oleh Sencov | Foto: Reuters

Oleh Sencov

Také letitý spor Ruska a Ukrajiny měl letos jeden opravdu výrazný příběh. Byl jím případ ukrajinského režiséra Oleha Sencova, který téměř pět měsíců držel hladovku ve vězení na Sibiři. Protestní hladovkou chtěl přimět Rusko, aby propustilo 64 jiných Ukrajinců, které označuje za politické vězně. Vlastní propuštění nepožadoval. 

Sencov se nachází ve vězení od roku 2015, přijímat potravu přestal letos 14. května.

Vojenský soud v Rostově na Donu ho v roce 2015 shledal vinným z přípravy teroristických útoků a poslal ho na dvacet let za mříže. Filmař se měl dopustit terorismu během ruského záboru ukrajinského poloostrovu Krym, když se měl pokusit podpálit dvě kanceláře na Krymu, z toho jedna náležela vládní straně Jednotné Rusko. Podle soudu se měl také pokusit vyhodit do povětří jeden z památníků bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina v krymské metropoli Simferopolu. 

Sencov je odpůrcem ruské anexe Krymu z roku 2014. Rozhodnutí soudu označuje za vykonstruovaná. Spojené státy i další západní země považují dvaačtyřicetiletého režiséra za politického vězně moskevského režimu. Soudní proces kritizovaly právě třeba USA, Evropská unie nebo Kyjev. 

Stejně tak se našla řadu států, organizací i konkrétních osobností, které se za Sencova postavily, když začal držet hladovku. Našel zastání například u španělského režiséra Pedra Almodóvara nebo americké herečky Meryl Streepové. Podporu mu vyjádřili i čeští filmaři. V říjnu mu Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

O filmařově zhoršujícím se zdravotním stavu informovala v průběhu hladovky hlavně jeho sestra Natalja Kaplanová. Ruská vězeňská správa tyto informace většinou dementovala. 

Sencov ukončil hladovku v říjnu, po 144 dnech a 13 hodinách. Důvodem bylo sdělení lékařů, že mu proti jeho vůli hrozí nucená výživa.

Režisér a otec dvou dětí hladovku sice ukončil, podle jeho sestry má ale nevratně poškozené zdraví a leží na jednotce intenzivní péče ve vězeňské nemocnici. I to ruská vězeňská služba popřela.

 

Právě se děje

Další zprávy