Rusku hrozí od USA nové sankce, po kauze Skripal prý nedalo záruky o nervových jedech

ČTK ČTK
6. 11. 2018 22:38
Rusko ve stanoveném termínu neposkytlo Spojeným státům záruky týkající se nervových látek. Kongresu USA to podle informací agentury Reuters sdělilo americké ministerstvo zahraničí, které tak chce navrhnout vůči Moskvě další sankce.
Foto: Reuters

USA záruky žádaly po otravě někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervově paralytickým jedem v Británii. Británie a také Spojené státy dospěly k závěru, že za otravu je zodpovědné Rusko, které ale obvinění odmítlo.

Americké ministerstvo zahraničí pohrozilo na začátku srpna Rusku tvrdými sankcemi, pokud do 90 dní neposkytne spolehlivé ujištění, že již nebude používat chemické zbraně, a pokud neumožní inspektorům OSN kontroly ve svých zařízeních.

Americké podmínky Rusko očividně nesplnilo, neboť ministerstvo zahraničí USA podle Reuters sdělilo Kongresu, že nebylo schopné ověřit, zda Rusko plní mezinárodní úmluvu o chemických zbraních.

Skripala a jeho dceru letos v březnu v jihoanglickém Salisbury přiotrávil armádní jed novičok, který se vyráběl v Sovětském svazu. Oba byli v kritickém stavu hospitalizováni, ale postupně se zotavili a žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Kvůli kauze Skripal již USA uvalily sankce na Rusko na konci srpna; nově zamýšlené sankce podle dřívějších informací mají na tato odvetná opatření navázat.

Video: Skripalová natočila vzkaz, léčba byla bolestivá a depresivní

Skripalová natočila vzkaz: Léčba byla invazivní, bolestivá a depresivní | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy