Rusku hrozí od USA nové sankce, po kauze Skripal prý nedalo záruky o nervových jedech

ČTK ČTK
6. 11. 2018 22:38
Rusko ve stanoveném termínu neposkytlo Spojeným státům záruky týkající se nervových látek. Kongresu USA to podle informací agentury Reuters sdělilo americké ministerstvo zahraničí, které tak chce navrhnout vůči Moskvě další sankce.
Foto: Reuters

USA záruky žádaly po otravě někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervově paralytickým jedem v Británii. Británie a také Spojené státy dospěly k závěru, že za otravu je zodpovědné Rusko, které ale obvinění odmítlo.

Americké ministerstvo zahraničí pohrozilo na začátku srpna Rusku tvrdými sankcemi, pokud do 90 dní neposkytne spolehlivé ujištění, že již nebude používat chemické zbraně, a pokud neumožní inspektorům OSN kontroly ve svých zařízeních.

Americké podmínky Rusko očividně nesplnilo, neboť ministerstvo zahraničí USA podle Reuters sdělilo Kongresu, že nebylo schopné ověřit, zda Rusko plní mezinárodní úmluvu o chemických zbraních.

Skripala a jeho dceru letos v březnu v jihoanglickém Salisbury přiotrávil armádní jed novičok, který se vyráběl v Sovětském svazu. Oba byli v kritickém stavu hospitalizováni, ale postupně se zotavili a žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Kvůli kauze Skripal již USA uvalily sankce na Rusko na konci srpna; nově zamýšlené sankce podle dřívějších informací mají na tato odvetná opatření navázat.

Video: Skripalová natočila vzkaz, léčba byla bolestivá a depresivní

Skripalová natočila vzkaz: Léčba byla invazivní, bolestivá a depresivní | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 16 minutami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Francie má dva případy nákazy novým čínským koronavirem, první v Evropě. S odkazem na francouzské ministerstvo zdravotnictví to píší agentury.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy