Rusku hrozí od USA nové sankce, po kauze Skripal prý nedalo záruky o nervových jedech

ČTK ČTK
6. 11. 2018 22:38
Rusko ve stanoveném termínu neposkytlo Spojeným státům záruky týkající se nervových látek. Kongresu USA to podle informací agentury Reuters sdělilo americké ministerstvo zahraničí, které tak chce navrhnout vůči Moskvě další sankce.
Foto: Reuters

USA záruky žádaly po otravě někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervově paralytickým jedem v Británii. Británie a také Spojené státy dospěly k závěru, že za otravu je zodpovědné Rusko, které ale obvinění odmítlo.

Americké ministerstvo zahraničí pohrozilo na začátku srpna Rusku tvrdými sankcemi, pokud do 90 dní neposkytne spolehlivé ujištění, že již nebude používat chemické zbraně, a pokud neumožní inspektorům OSN kontroly ve svých zařízeních.

Americké podmínky Rusko očividně nesplnilo, neboť ministerstvo zahraničí USA podle Reuters sdělilo Kongresu, že nebylo schopné ověřit, zda Rusko plní mezinárodní úmluvu o chemických zbraních.

Skripala a jeho dceru letos v březnu v jihoanglickém Salisbury přiotrávil armádní jed novičok, který se vyráběl v Sovětském svazu. Oba byli v kritickém stavu hospitalizováni, ale postupně se zotavili a žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Kvůli kauze Skripal již USA uvalily sankce na Rusko na konci srpna; nově zamýšlené sankce podle dřívějších informací mají na tato odvetná opatření navázat.

Video: Skripalová natočila vzkaz, léčba byla bolestivá a depresivní

Skripalová natočila vzkaz: Léčba byla invazivní, bolestivá a depresivní | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy