Útok tajemného kmene i dojemná záchrana chlapců z jeskyně. Tohle jsou příběhy roku

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 27. 12. 2018 11:43
Boj britských rodičů za život těžce nemocného dítěte, 145 dnů hladovění uvězněného režiséra Oleha Sencova a záchrana chlapců uvázlých v thajské jeskyni. Podívejte se na výběr deseti nejvýraznějších příběhů, z nichž každý nějakým způsobem hýbal rokem 2018.
Imigranti na hranicích s USA - dítě z Mexika
Imigranti na hranicích s USA - dítě z Mexika | Foto: Reuters

Alison Jimena Valencia Madridová

Dětský nářek a zoufalé volání po rodičích - takový byl obsah několikaminutového audiozáznamu, který v červnu zveřejnila americká nezisková organizace ProPublica. Zvuková nahrávka zachycovala několik dětí migrantů, kteří byli vzájemně rozděleni na americko-mexické hranici. Děti dočasně skončily v detenčních zařízeních.

Jedním z dětí, které na záznamu pláčou, byla i šestiletá holčička Alison Jimena Valencia Madridová (není na snímku). Na nahrávce je slyšet, jak zaměstnancům hraniční kontroly zpaměti říká telefonní číslo na svou tetu. Dožaduje se, aby ji někdo zkontaktoval, a dívka se tak mohla vrátit ke své rodině.

Právě s tetou a s matkou utekla malá Alison před násilnickými gangy z malého města v Salvadoru. Není jediná. Rodin, které prchají před kriminalitou a špatnou ekonomickou situací ze států Střední Ameriky za lepší budoucností do USA, je mnoho.

Navíc se v prosinci objevila zpráva o sedmileté dívce z Guatemaly, která zemřela na následky šoku a dehydratace poté, co ji a jejího otce za nezákonné překročení americko-mexické hranice zadržela americká pohraniční stráž. 

Americký prezident Donald Trump na jaře zavedl takzvanou politiku nulové tolerance vůči imigrantům, kteří se do země dostávají bez povolení. V rámci ní bylo od svých rodičů odloučeno přes dva tisíce dětí, které skončily v detenčních zařízeních. Tento postup ale vyvolal v USA vlnu kritiky, když média zveřejnila záběry dětí umístěných v zamřížovaných celách.

Negativní reakce vzbudila i zmiňovaná tajně natočená audionahrávka, ke které se dostala organizace ProPublica. Pochází z detenčního centra ve Phoenixu v Arizoně, kde pobývala i Alison. Té se nakonec právě díky organizaci ProPublica podařilo vrátit k tetě a matce, která byla o skoro 2000 kilometrů dál v texaském městě Port Isabel.

Trump v červnu od kontroverzní praxe rozdělování rodin uprchlíků, kteří byli zadrženi na hranicích bez dokladů, ustoupil.

 

Právě se děje

Další zprávy