Asia Bibiová
Mezi jeden z nejostřeji sledovaných příběhů roku 2018 patřila strastiplná cesta z vězení na svobodu pákistánské křesťanky Asie Bibiové. Nelehký osud této ženy po delší době upozornil na to, jak těžce se žije křesťanské menšině v převážně muslimské zemi, jakou je Pákistán, ve které působí i radikálové včetně odnože teroristického hnutí Tálibán.
Dnes třiapadesátiletá Bibiová byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za rouhačství, ze kterého ji obvinily dvě muslimky. Bibiová se s ženami dostala do sporu v roce 2009, když se jednoho červnového dne vydala pro vodu do studny. Tehdy pracovala jako farmářka. Dvojice muslimek se ale odmítla napít ze stejné nádoby jako ona a mezi ženami došlo ke konfliktu. Muslimky později tvrdily, že křesťanka Bibiová při hádce urážela proroka Mohameda.
Bibiová, matka pěti dětí, se stala první ženou, která byla odsouzena k trestu smrti podle přísných pákistánských zákonů o rouhání. Případ pobouřil křesťany po celém světě. A také druhou stranu - konzervativní muslimové opakovaně hrozili protesty, pokud soud ženu osvobodí.
Zvrat v případu přišel letos v říjnu, kdy nejvyšší soud v Pákistánu Bibiovou zprostil viny. To podle očekávání vyvolalo v zemi masové protesty a propuštění ženy bylo pozdrženo.
Po několika dnech ale demonstrace skončily, když pákistánské islamistické hnutí Tehríke Labajk (TLP) oznámilo, že se dohodlo s vládou. Byl to právě TLP, kdo především pořádal protesty proti Bibiové.
O několik dní později byla Bibiová propuštěna z vězení. Podle informací médií ale stále přebývá v Pákistánu, po osvobození měla být převezena do ochranné vazby na utajeném místě. Při jednáních mezi vládou a radikály o ukončení protestů totiž údajně padla podmínka, že Bibiová musí i po opuštění vězení zůstat v zemi.
Veřejnost podporující Bibiovou, konkrétní politici v některých zemích i její právníci teď apelují na západní svět, aby osvobozené ženě nabídl azyl. Podle dřívějších zpráv tak již měla učinit Kanada, Španělsko a Francie. Německo a Itálie pak už údajně měly o osudu ženy jednat s Pákistánem.
K případu se vyjádřili i čeští politici z KDU-ČSL, kteří vyzvali vládu, aby nabídla politický azyl právníkovi Bibiové a zvážila udělení azylu i pro ženu.