Nejmocnější na světě je poprvé Němka

Red Zah, ČTK
1. 9. 2006 12:21
New York - Ještě loni se německá kancléřka Angela Merkelová v žebříčku nejmocnějších žen světa ani neobjevila, letos mu vévodí.
Analytici Forbesu ocenili především to, jak se Merkelové podařilo zlepšit vztahy se Spojenými státy.
Analytici Forbesu ocenili především to, jak se Merkelové podařilo zlepšit vztahy se Spojenými státy. | Foto: Reuters

Angela Merkelová sesadila z prvního místa americkou ministryni zahraničí Condoleezu Riceovou, která se tak na čele žebříčku sestavovaného americkým magazínem Forbes udržela dva roky.

V komentáři, kterým časopis pořadí zdůvodnil, Forbes píše, že Merkelová dokázala ohromit světové politiky od Tonyho Blaira po George Bushe. Ačkoli její popularita uvnitř Německa poklesla během roku z 80 procent na šestapadesát a čeká ji celá řada složitých reforem, podle analytiků se jí daří budovat si pozici schopné vyjednavačky.

Jediná žena na G8

Časopis oceňuje to, jak se jí v krátké době podařilo zlepšit německo-americké vztahy, stejně jako průlom v jednání o rozpočtu Evropské unie, kterého se na sklonku loňského roku podařilo dosáhnout právě díky ní.

"Merkelová se dokázala spojit s USA ve věci íránského jaderného programu a vystoupila proti němu velmi hlasitě na summitu G8, kde seděla za stolem jako jediná žena," napsal Forbes.

Merkelová je jedinou evropskou političkou, která se dostala do nejlepší desítky.

Za druhou Condoleezzou Riceovou je na třetí pozici čínská vicepremiérka Wu I, které se kvůli její inteligenci, eleganci a také tvrdosti přezdívá "čínská železná lady". Rovněž Wu I se letos musí spokojit následkem nástupu Merkelové s pozicí o stupínek nižší, než měla loni.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová opustila pozici nejmocnější ženy světa po dvou letech.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová opustila pozici nejmocnější ženy světa po dvou letech. | Foto: Reuters

Sedm žen z byznysu v Top Ten

Dalších sedm žen z první desítky jsou zástupkyněmi podnikatelské sféry - například čtvrtá je Indra Nooyiová z vedení PepsiCo, za ní je Anne Mulcahyová z Xeroxu.

Manželka bývalého amerického prezidenta a nynější senátorka Hillary Clintonová, kterou provází pověst, že by ji mohla její Demokratická strana navrhnout v roce 2008 jako svou kandidátku do prezidentského úřadu, figuruje na 15. místě. Proti loňsku to znamená významné zlepšení o osm pozic.

Naproti tomu manželka nynějšího prezidenta USA Laura Bushová se letos musí spokojit až se 43. příčkou. A ještě o tři pozice pod ní je britská královna Alžběta II.

 

Právě se děje

Další zprávy