Nejen Guantánamo. USA vězní teroristy i na lodích

gaz
3. 6. 2008 23:10
S tvrzením přišla britská humanitární organizace
USS Bataan. Jedna z lodí, v jejímž podpalubí jsou údajně drženi vězňové.
USS Bataan. Jedna z lodí, v jejímž podpalubí jsou údajně drženi vězňové. | Foto: US Navy

Londýn - Spojené státy vyslýchají vězně podezřelé ze spolupráce s Al-Káidou a Talibanem nejen ve věznicích na Guantánamu, v Afghánistánu, Iráku a jinde mimo území USA, ale také na lodích v Indickém oceánu.

Tvrdí to alespoň britská humanitární organizace Reprieve. O lodních věznicích chce tento rok vydat obsáhlou zprávu.

Až sedmnáct plavidel

"Reprieve se domnívá, že Spojené státy využívaly a využívají řadu lodí - je možné, že až sedmnáct - jako plovoucích věznic, kde jsou vězňové za mučivých podmínek vyslýcháni, než jsou předáni na jiná, často neznámá místa," stojí na webových stránkách organizace.

Podle Reprieve byli na lodích drženi například "americký Talibanec" John Walker Lindh, Australan David Hicks nebo Ibn Šajch Libi, z jehož výslechů vyplynulo zavádějící podezření ohledně iráckých zbraní hromadného ničení.

Organizace vychází mimo jiné z informací OSN, Rady Evropy, amerických vojáků a dalších členů administrativy USA. A také z rozhovorů s vězni, kteří na lodích údajně pobývali.

"Na lodi bylo okolo padesáti lidí. Všichni byli zavření dole v podpalubí lodi," cituje Reprieve nejmenovaného vězně z Guantánama. "Lidi držené na lodích bili ještě více, než na Guantánamu."

Čtěte také: Rada Evropy: Věznice CIA v Evropě jsou fakt

Kolik bylo v podpalubí vězňů?

Námořnictvo Spojených států přiznalo, že na některých plavidlech skutečně nějakou dobu vězňové byli. Odmítlo však, že by fungovala jako vězení dlouhodobě.

"Nemáme vězeňská zařízení na palubách námořních lodí," řekl agentuře AP mluvčí Pentagonu Jeffrey Gordon. "Vězeňská zařízení ministerstva obrany jsou v Iráku, Afghánistánu a zálivu Guantánamo.

Gordon přiznává, že Lindh byl "týdny, spíše než měsíce" skutečně zadržován na palubách lodí USS Bataan a USS Peleliu. Vězňů jako on však prý bylo méně než deset.

Tajemný Diego García

Britský  poslanec Andrew Tyrie vyzval britskou Vládní informační komisi (ICO), aby donutila Brownovu administrativu zveřejnit informace, které by do celé záležitosti vnesly světlo.

Vedle somálského pobřeží mají totiž americké lodní věznice kotvit také u britského ostrova Diego García, na kterém mají USA vojenskou základnu.

V minulosti Spojené státy ohledně programu tajných letů CIA a vyslýchání zajatých bojovníků často sdělovaly nepravdivé informace, a to i Británii, na jejímž území letadla s vězni přistávala.

Jednalo se právě o ostrov Diego García.

 

Právě se děje

Další zprávy