Rada Evropy: Věznice CIA v Evropě jsou fakt

rak, Reuters, ČTK
8. 6. 2007 12:40
Zpráva zmiňuje přistání letadel v Praze

Paříž/Milán - O existenci tajných věznic, řízených americkou CIA, není podle Rady Evropy pochyb. Její už druhá zpráva, která protiteroristické praktiky na území starého kontinentu zkoumá, jmenovitě ukazuje prstem především na Polsko a Rumunsko.

Závěry vyšetřování bývalého švýcarského senátora Dicka Martyho tvrdí, že mezi lety 2003 až 2005 byli lidé podezřelí z terorismu ve věznicích zadržováni a podrobováni "zesíleným vyslechům".

"Podezřelí z terorismu byli unášeni, (v tajných věznicích) mučeni a poté nezákonně uvězněni ve státech, jako je Sýrie," řekl Marty listu Le Figaro. Dokument zmiňuje Českou republiku jen letmo: v souvislosti s přistáváním letadel CIA v Praze.

"Věděli o tom polský a rumunský prezident"

Zpráva je údajně založena na svědectví více než třiceti současných a bývalých pracovníků tajných služeb USA a Evrpy. Nové informace přinesla také analýza letových plánů. Podle Martyho ze zjištění vyplývá, že v Polsku byli podezřelí zadržováni ve Starých Kiejkutách, v Rumunsku je zmiňováno letiště Mihail Kogalniceanu v Konstanci. Oba státy existenci těchto zařízení popřely.

"Právní základ" k věznění významných podezřelých dala CIA podle zprávy tajná dohoda uzavřená mezi USA a jejich spojenci z NATO v říjnu 2001. Transfer zadržených se uskutečňoval i přes jiné země Rady Evropy, ale Polsko a Rumunsko (tehdy ještě kandidát členství v NATO) šly "nad mnohostranný rámec NATO".

V Polsku prý o tajném věznění věděli a schválili je tehdejší prezident Kwaśniewski, ministr obrany a šéfové úřadu národní bezpečnosti a vojenské rozvědky, v Rumunsku tehdejší prezident Ion Iliescu, jeho nástupce Traian Basescu a další osoby podobné úrovně jako v Polsku.

Tzv. Martyho zpráva zmiňuje i přistání letadel CIA na pražské Ruzyni.
Tzv. Martyho zpráva zmiňuje i přistání letadel CIA na pražské Ruzyni. | Foto: Amnesty International

"V Polsku nebyly tajné věznice CIA," reagoval na zprávu mluvčí ministerstva zahraničí Robert Szaniawski. "Čekáme na bližší podrobnosti v této záležitosti, čekáme na předložení důkazů. Pan Marty zatím prezentoval názory, které se nikdy nepotvrdily," dodal Szaniawski.

Informaci o tajných vězeních CIA v Polsku v minulosti popřeli současný polský premiér Jaroslaw Kaczyński i někdejší premiér Leszek Miller.

Vězením prošli i vysocí představitelé al-Káidy

Zpráva poznamenává, že USA si pro tyto účely zvolily země ekonomicky zranitelné, právě vycházející z obtížného období přechodu a závislé na americké podpoře při svém strategickém rozvoji.

Tajná vězení byla plně provozována Američany, místní personál neměl s vězni žádný významný kontakt, ale plnil logistické funkce, například vnější ostrahu objektů, uvádí se v materiálu. Zadržovaní byli podrobováni takzvaně zesíleným výslechům, což je podle rady jen eufemistické označení pro mučení.

Mezi lidmi, kteří byli údajně vězněni v Polsku, byli i významní představitelé teroristické sítě al-Káida Chálid Šajch Muhammad a Abú Zubajdá.

Dick Marty dále ve zprávě obviňuje německé a italské úřady, že mu bránily ve vyšetřování údajných tajných věznic CIA, a vyslovuje politování nad tím, že "mnohé země neuznaly za vhodné na naše dotazy odpovědět". Nikdy prý neodpověděla ani Severoatlantická aliance.

Praktiky CIA poprvé před soudem

Martyho zpráva byla zveřejněna v den, kdy v italském Miláně začal vůbec první soud, který má za úkol protiteroristické praktiky CIA přezkoumat.

Vše začalo, když Hasan Mustafa Usáma Nasr, také známý jako Abú Omar, zmizel v únoru 2003 z milánské ulice. Italští žalobci tvrdí, že Egypťana uneslo šest Italů a šestadvacet Američanů. Ti měli pracovat pro CIA

Po převozu na americké základny v Itálii a Německu byl Nasr odvelečen do Egypta, kde byl údajně mučen. Podzřelý z rekrutování radikálů pro islamistické organizace opustil vězení podle advokátů až na začátku tohoto roku. Za celou dobu proti němu nebylo vzneseno formální obvinění.

Američané v síni chyběli, budou souzeni v nepřítomnosti. Italská vláda o jejich vydání zatím nepožádala. Jedinou osobou s americký pasem, která bude před tribunálem mluvit, je Philip Morse, menšinový vlastník baseballového týmu Boston Red Sox.

Vyšetřovatelé tvrdí, že k odvozu Abú Omara z Itálie použila CIA právě morsova letadla Gulfstream.

Italský kabinet požádal Ústavní soud, aby nechal proces zastavit. Argumentuje tím, že dokumenty předkládané u soudu mohou porušit státní tajemství a poškodit vztahy s USA. Ústavní soud má rozhodnout v září.

Právní apartheid

Politika nynější americké vlády nepochybně přispěla k poskvrnění obrazu Spojených států, uvádí se v Martyho zprávě.

Bushově administrativě vytýká uchýlení se k nezákonným aktům včetně svěření mučení subdodavatelům a zřízení zadržovacích středisek mimo jakoukoli soudní kontrolu. To prý vážným způsobem podkopalo jejich morální autoritu.

George Bush existenci
George Bush existenci | Foto: Reuters

Soustavný vývoz těchto aktivit mimo americké území je podle Martyho taky určitou formou pohrdání zbytkem světa, a to, že těmto metodám byli vystaveni výhradně neameričané, je výrazem mentality právního "apartheidu", píše se v dokumentu.

Podle ní jsou vedlejší škody americké "války proti terorismu" velmi vážné, ale ještě vážnější a nepřípustnější je postoj mnoha evropských vlád, které na svém území tolerovaly - pokud na nich přímo nespolupracovaly - celou řadu nezákonných aktů, jež sama americká vláda odmítala páchat ve své zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy