Pokud je to pravda, miluju to. Trump junior věděl o snahách Kremlu ovlivnit volby, dokazuje e-mail

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2017 6:23
Jediný e-mail dokázal dramaticky rozvinout případ ruského vměšování do loňských amerických prezidentských voleb. Nejstarší syn Donalda Trumpa se loni v létě setkal s ruskou právničkou, která mu nabízela kompromitující informace na soupeřku jeho otce - Hillary Clintonovou. Jak píše list The New York Times, Trump junior předtím dostal e-mailem zprávu, že zdrojem tohoto materiálu je Kreml. Přesto ale na schůzku šel. Samotný Trump junior v úterý zveřejnil zmíněnou korespondenci na Twitteru.
Donald Trump jr.
Donald Trump jr. | Foto: Reuters

Washington - Donald Trump junior věděl o záměru ruské vlády pomoci jeho otci při loňských amerických prezidentských volbách. Dokazuje to e-mail, který nejstarší syn Donalda Trumpa obdržel loni v létě před schůzkou s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou. Ta nabídla Trumpovi mladšímu kompromitující informace o Hillary Clintonové, demokratické kandidátce na prezidentku.

Americký list The New York Times má zmíněný e-mail ze 3. června 2016 k dispozici, v úterý pak elektronickou korespondenci zveřejnil na svém Twitteru samotný Trump junior. Jeho otec v reakci na zveřejnění korespondence o svém synovi prohlásil, že "tleská jeho transparentnosti".

Odesilatelem e-mailu byl mediální manažer Rob Goldstone, který prý schůzku zařizoval. Předem Trumpa juniora informoval, že zdrojem slíbených informací je ruská vláda.

Slíbené dokumenty podle něj měly "usvědčit Hillary a její vztahy s Ruskem" a měly být pro Trumpa staršího "velmi užitečné".  "Je to samozřejmě velmi závažná a citlivá informace, ale je součástí Ruska a jeho podpory pro vládu pana Trumpa," stojí v e-mailu.

Trump junior měl odpovědět slovy: "Pokud je to, co říkáte, pravda, miluju to," napsala agentura Reuters.

Prezidentův syn na schůzku šel navzdory vědomí, že jde o součást snahy Kremlu ovlivnit výsledky voleb. V následné e-mailové konverzaci byl údajně informován o tom, že by se mohl sejít s "advokátkou ruské vlády".

S Veselnickou se Trump junior sešel 9. června 2016 v Trump Tower ve společnosti prezidentova zetě Jareda Kushnera a tehdejšího šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta.

Trump junior tento víkend připustil, že před rokem skutečně měl zájem získat kompromitující materiál na Clintonovou. Neřekl však, že by věděl o napojení ruské právničky na Kreml.

Advokátka mu podle listu slíbila informace o údajných nelegálních příspěvcích na kampaň tehdejší demokratické prezidentské kandidátky. Trump junior se nyní hájí tím, že nic důležitého o soupeřce svého otce se ale nakonec nedozvěděl.

V úterním rozhovoru s televizí Fox News pak Donald Trump mladší prohlásil, že svému otci o schůzce neřekl a přidal i důvod: "Bylo to tak bezvýznamné, že nebylo co říci." Obvinění ze snahy koordinovaně s Moskvou ovlivnit loňské volby ve prospěch otce označil za "směšná". Mluvil prý i s dalšími Rusy, avšak zcela bez nekalých úmyslů.

Trump junior v úterý zveřejnil celkem čtyři stránky mailů z počátku loňského června. Svůj tah Trump mladší vysvětlil snahou být "naprosto transparentní". A to se mu podle reakce jeho otce bez výhrady povedlo. "Můj syn je velice kvalitním člověkem a já tleskám jeho transparentnosti," uvedl šéf Bílého domu v prohlášení, které médiím tlumočila jeho mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová.

Po zveřejnění Trumpových mailů se v úterý večer dolar dostal pod zvýšený výprodejní tlak. Euro se k dolaru vyšplhalo až na 1,1475 USD, nejvýše za více než rok. "Tento typ zpráv posiluje obavy ohledně neschopnosti této administrativy prosadit nějakou smysluplnou legislativu," uvedl podle agentury Reuters analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth FX.

Veselnická v úterním rozhovoru s televizí NBC News řekla, že žádný kompromitující materiál na Clintonovou neměla a že chtěla jednat o takzvaném Magnitského seznamu, který vystavuje americkým sankcím ruské činitele porušující lidská práva.

Donald junior si už sehnal právníka

Podle The New York Times zmíněný e-mail neobsahoval žádné zprávy o širším zapojení ruské vlády do průběhu prezidentských voleb v USA.

Může se ale stát součástí vyšetřování tzv. ruské kauzy, tedy údajné spolupráce Trumpova volebního týmu s Ruskem.

Informace o setkání syna Donalda Trumpa s ruskou právničkou nyní prozkoumá americký senátní výbor pro tajné služby, který se dlouhodobě zabývá kauzou ruského vlivu na americké prezidentské volby. Podle televize NBC se na tom členové výboru dohodli bez upřesnění data zasedání.

Prezidentův nejstarší syn Donald junior si v souvislosti s chystaným slyšením zajistil právního poradce.

Někteří demokratičtí členové výboru považují obsah korespondence za jasný důkaz snahy Ruska pomoci ve volbách Trumpovi, jehož tým podle nich s Moskvou aktivity koordinoval. "Ty e-maily ukazují, že už není otázkou, zdali (Trumpova) kampaň usilovala o součinnost s nepřátelskou zahraniční mocností, aby podrývala americkou demokracii," prohlásil přední demokrat ve výboru Ron Wyden.

Republikáni naproti tomu nabádají ke zdrženlivosti. Podle senátorky Susan Collinsové sice korespondence Trumpa mladšího "vyvolává otázky", avšak dosud byla vidět jen "část celkového obrazu". Proto podle ní není radno činit soudy před Trumpovým vystoupením ve výboru.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 15 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 36 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy