Velice standardní, Angela M souhlasí. Trump hájí "prezidentské" místo dcery Ivanky na summitu G20

ČTK ČTK
10. 7. 2017 23:50
Donald Trump se na Twitteru pustil do kritiků, kterým vadí, že ho na summitu G20 v Hamburku dočasně zastoupila u jednacího stolu dcera Ivanka. Americký prezident poznamenal, že dcera na jeho místě seděla ve chvíli, kdy odešel na separátní jednání se zástupci Japonska a dalších zemí. Zároveň dodal, že kdyby jeho soupeřka z prezidentských voleb Hillary Clintonová posadila na své místo dceru Chelsea, "falešná média" by byla nadšená.
Ivanka Trumpová se zdraví s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
Ivanka Trumpová se zdraví s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump se ohradil proti záplavě negativních reakcí, které na sociálních sítích kritizovaly fakt, že jej na víkendovém summitu skupiny G20 u stolu dočasně zastoupila dcera Ivanka. Trump se pustil do pře s dcerou bývalého prezidenta Chelsea Clintonovou, jejíž usazení na místě hlavy státu by podle něho média chválila. Clintonová odvětila, že by se to za vlády jejího otce Billa či matky Hillary nikdy nestalo.

Trump se v pondělí na Twitteru vymezil vůči řadě kritiků, podle nichž neodpovídá významu schůzky hlav ekonomických velmocí, aby prezidenta Spojených států u stolu se státníky zastoupila dcera. Šéf Bílého domu poznamenal, že tam Ivanka seděla ve chvíli, kdy opustil konferenční sál kvůli separátním jednáním se zástupci Japonska a dalších zemí.

"Velice standardní. Angela M souhlasí!" napsal s odkazem na německou kancléřku Angelu Merkelovou, která na novinářský dotaz během summitu pouze poznamenala, že Ivanka Trumpová "patří k americké delegaci".

Trump se ohradil proti kritickým komentářům v médiích a poznamenal, že kdyby jeho neúspěšná sokyně z loňských voleb Hillary Clintonová coby prezidentka posadila na své místo dceru Chelsea, "falešná média" by ihned volala "ať je Chelsea prezidentkou".

Dcera někdejšího prezidentského páru nenechala Trumpovy tweety bez reakce. "Nikdy by nemohlo dojít k tomu, že by mě o to má matka nebo otec požádali. Rozdával jste naši zemi? Doufám, že ne," napsala Clintonová.

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová později Trumpův tweet jako již v řadě předchozích případů "dovysvětlovala" s tím, že nešlo o útok na Clintonovy, ale o "reakci na zuřivý útok proti přední poradkyni Bílého domu", kterou je Trumpova dcera.

Odborníci na prezidentskou etiketu se v mediálních komentářích shodli, že Trumpův krok na summitu nemá v americké historii obdoby. Bývalý poradce exprezidenta Baracka Obamy Lawrence Summers jej označil za urážku dalších státníků.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy