Bílý dům navrhl jako velvyslance v Česku podnikatele Stephena Kinga

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2017 11:57
Bílý dům navrhl nového amerického velvyslance v Česku. Má jím být podnikatel Stephen King. Nominaci ještě musí potvrdit americký Senát. O jménu nového velvyslance v Česku se začalo spekulovat loni v listopadu poté, co byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump. Předchozím velvyslancem byl od září 2014 Andrew Schapiro. Jeho nástupkyní chtěla původně být Trumpova první manželka Ivana Trumpová, rodačka ze Zlína. Nakonec ale funkci odmítla.
Bílý dům - ilustrační foto.
Bílý dům - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/Praha - Jako nového amerického velvyslance v Česku navrhl Bílý dům podnikatele a dlouholetého člena Republikánské strany z Wisconsinu Stephena (Steva) Kinga.

Spolu s dalšími jmény nominovaných na posty v jiných zemích to v pondělí oznámil Bílý dům. Nominace ještě musí potvrdit americký Senát, informovala agentura AP.

"Mohu poznamenat, že americký prezident Donald Trump dává nominací člověka blízkého Bílému domu a špičkám Republikánské strany jasně najevo, že Česká republika je důležitým spojencem USA. Ukazuje se, že Donald Trump bude v rámci EU klást důraz na střední Evropu," sdělil mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

O jménu nového velvyslance v ČR se začalo spekulovat v médiích loni v listopadu poté, co byl americkým prezidentem zvolen Trump.

Výměny politicky jmenovaných velvyslanců jsou po změně administrativy v USA podle politologů obvyklé.

Předchozím velvyslancem v Česku byl od září 2014 Andrew Schapiro, jehož jmenoval bývalý prezident Barack Obama.

Schapiro v úterý nominaci Kinga komentoval na Twitteru: "Gratulace a vše nejlepší Stephenu Kingovi, nominovanému na velvyslance USA v ČR. Není lepší zaměstnání než reprezentovat USA v Praze."

O místo velvyslankyně v Praze loni krátce po vítězství Trumpa ve volbách projevila zájem jeho první manželka Ivana Trumpová, rodačka ze Zlína. To přivítal prezident Zeman, který tehdy uvedl, že lepší velvyslankyni by Spojené státy do Česka poslat nemohly.

Trumpova exmanželka ale nakonec podle Zemana tuto funkci odmítla s tím, že by to bylo příliš pracovně náročné.

Žádné vazby na Česko

King se podle televize Fox News v minulosti mimo jiné zabýval vyšetřováním porušování občanských práv pro Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a působil také na ministerstvu zemědělství. Je dlouholetým členem Republikánské strany a působil i v jejím vedení.

Deník Milwaukee Journal Sentinel uvedl, že Kinga nepojí s Českou republikou žádné osobní ani diplomatické vazby. To však v případě politicky jmenovaných diplomatů není výjimečné.

King ale s Trumpem navíc nemá žádné skutečné politické vztahy a během loňských republikánských primárek si zachovával neutralitu, poznamenal list.

Kingův vliv ve Washingtonu vychází z kontaktů na mocné republikány, především na předsedu Sněmovny reprezentantů Paula Ryana a někdejšího šéfa Republikánské strany a nynějšího personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse.

King je označován za bývalého Ryanova politického patrona. Oba se znají z Janesville, kde se narodili, a Ryan jako dobrovolník působil v roce 1988 v Kingově neúspěšné volební kampani do Senátu. Tehdy konzervativec King prohrál s umírněnou republikánkou Susan Engeleiterovou.

Později se role obrátila a v roce 1998 to byl King, kdo Ryanovi pomáhal s kampaní do Kongresu. Ryan volby vyhrál a v roce 2009 ve Sněmovně reprezentantů USA usedl poprvé.

King stál také za Priebusem a jeho kandidaturou na předsedu celoamerického výboru Republikánské strany (RNC), tedy faktického šéfa strany. V předsednictvu strany King působil jako jeden ze zástupců státu Wisconsin.

Zajímavostí je pak informace listu GazetteXtra, že během loňských republikánských primárek získal Kingův hlas Trumpův rival Ted Cruz.

Lidé z administrativy Donalda Trumpa museli prezidenta chválit při společném jednání. Se zdravicí přispěchaly i těžké váhy v americké vládě. | Video: whitehouse.gov
 

Právě se děje

Další zprávy