Washington – Jako ministryně zahraničí chtěla Hillary Clintonová před pěti lety poslat více zbraní syrským rebelům, kteří bojovali proti režimu prezidenta Bašára Asada. Barack Obama tehdy byl proti.
Pokud ovšem bývalá první dáma vyhraje listopadové volby, nebude už muset jeho názorům ustupovat.
Clintonová jak Asada, tak Rusko dlouhodobě tvrdě kritizuje.
Dá se ale s příchodem nové administrativy do Bílého domu očekávat výrazná změna americké taktiky?
Hurá na Asada? Diplomaté jsou pro
K použití síly nejen proti teroristům z Islámskému státu, ale také proti Bašáru Asadovi nedávno v otevřeném dopise vyzvali američtí diplomaté. Pro tvrdší politiku vůči Damašku je také bývalý šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová.
Bývalý šéf spojeneckých sil v Afghánistánu a velitel koalice proti Islámskému státu z let 2014 a 2015 John Allen v deníku The Washington Post navrhl zvýšit dodávky zbraní vybraným povstaleckým skupinám a bombardování vybraných cílů syrského režimu – vojenská letiště, letadla, sklady zbraní, pozice dělostřelectva.
"Spojené státy by neměly provést změnu režimu, ale Asadova klika a její stoupenci musejí být pohnáni k zodpovědnosti, dokud ještě není pozdě," argumentuje generál.
Desetitisíce vojáků, stamiliony dolarů měsíčně
Jakýkoliv zásah proti Asadovým silám nicméně bezprostředně vyvolá ostrý spor s Ruskem, jehož letadla se podílejí na bombardování Aleppa a dalších míst Sýrie.
Například republikánský kandidát Donald Trump v rozhovoru pro agenturu Reuters varoval, že americká intervence proti Damašku může vyústit ve třetí světovou válku.
Režim má silnou protiletadlovou obranu v podobě ruských systémů S-300 a S-400, kterou je možné obejít například bombardováním střelami s plochou dráhou letu.
Zničení protivzdušné obrany, které by bylo nutné k vytvoření bezletové zóny, by si podle vyjádření bývalého předsedy sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA Johna Dempseyho vyžádalo nasazení desetitisíců amerických vojáků a stálo by stovky milionů dolarů měsíčně.
Americká armáda by byla v jiné situaci než při operacích v Iráku, Kosovu nebo Libyi. Tam nebylo ruské letectvo.
Moskva už zašla při obraně Bašára Asada velmi daleko. Kromě masivního bombardování posílá do východního Středomoří další plavidla, včetně své jediné letadlové lodě Admirál Kuzněcov.
Dlouhodobé spekulace, že by snad prezident Vladimir Putin byl ochoten souhlasit s odchodem Asada výměnou za zachování ruského vlivu na budoucí syrskou vládu, nic nepotvrzuje.
Kreml nevyslal v tomto smyslu jediný signál. Naopak. Poté, co loni režim zachránil před porážkou, se nyní snaží, aby – i za cenu zničení infrastruktury a velké počtu civilních obětí – dobyl zpět východní Aleppo.
Třetí cesta
Hillary Clintonová zatím neřekla jasně, zda a jak chce proti Asadovi zasáhnout.
Jako pravděpodobnější se jeví jiná cesta. Nejprve na severovýchodě Sýrie zničit Islámský stát, aby tato územní získal někdo jiný než Bašár Asad. A až později zvážit opatření proti režimu, byť není jasné, jak dlouho se ještě východní Aleppo může udržet.
Ministr obrany Ashton Carter v úterý oznámil, že na ofenzivu proti Islámskému státu v iráckém Mosulu brzy naváže útok na Rakku. Hlavní opěrný bod IS v Sýrii. "Ano, tyto operace se budou časově překrývat. Takové jsou naše plány," připustil s tím, že ofenziva začne během několika týdnů.
Plány ovšem komplikují spory mezi těmi, kteří by se mohli pozemní operace účastnit. Turky podporovaní rebelové nejsou ochotní spolupracovat se syrskými Kurdy, kterým pro změnu pomáhají USA.
V jednom se shodnou Obama, Clintonová, Trump a koneckonců i Putin. Nikdo nechce vyslat do Sýrie velké pozemní vojsko a sledovat, jak se vojáci vracejí domů nákladními letadly v rakvích zabalených do státních vlajek.