Manila - Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová v úterý vyrazila na nákupy. Nešlo ale o rozmar, nýbrž o státnické gesto a příklad pro ostatní.
"Vidíte? Všechno je v pořádku," oslovovala hlava státu kolemjdoucí v populárním obchodním domě Glorietta v manilské finanční čtvrti Makati, nechávala se fotit a na všechny strany rozdávala pozdravy a úsměvy.
O co přesně prezidentce šlo? O uklidnění situace pouhé čtyři dny poté, co Gloriettou otřásl mohutný výbuch, který jedenáct osob připravil o život a na 120 jich zranil.
Aby dokázala, že není čeho se bát, prošla se prezidentka nákupní zónou, v butiku nakoupila pár blůzek, o kus dál slušivé boty a na závěr s úsměvem vypila kávu.
Otázka je, jestli to bude stačit k zahnání pochybností, jež se mezitím kolem nanejvýš podezřelého incidentu rozvířily.
Verze 1: nehoda, verze 2: teroristický útok
Nejprve se mělo za to, že páteční výbuch způsobil únik plynu v kuchyni jedné z četných restaurací, které koridory obchodního domu lemují.
Potom ale policisté na místě začali tvrdit, že vše nasvědčuje verzi pumového útoku a s touto domněnkou vystoupila v pátečním televizním projevu také prezidentka Arroyová.
"Ujišťuji vás, že zevrubné pátrání po pachatelích tohoto činu už se rozeběhlo," říkala s vážnou tváří národu.
Když se ale druhý den k útoku telefonicky přihlásil údajný mluvčí islamistické ozbrojené skupiny Hnutí Rajah Solaiman (RSM), policie i jeden z bývalých členů hnutí jeho identitu zpochybnili.
Krom toho podle bezpečnostních expertů tato skupina filipínských konvertitů od křesťanství k islámu v současné době není podobných akcí schopna, neboť se od zatčení jejího vůdce před dvěma lety nachází ve stavu rozkladu.
Verze 3: spiknutí vlády
Druhou z teorií, která se krátce po výbuchu rozšířila, razil opoziční senátor a bývalý důstojník filipínského námořnictva Antonio Trillanes IV., podle něhož byl výbuch dílem spiknutí armádního a politického establishmentu, který si tak prý mohl připravovat půdu k vyhlášení výjimečného stavu v době, kdy sílí výzvy k odstoupení hlavy státu kvůli několika korupčním skandálům najednou.
Trillanesově verzi však ubírají na věrohodnosti především jeho nevyřízené účty s armádním velením i prezidentkou, proti jejíž vládě vedl v roce 2003 rebelii v čele ozbrojené skupiny vzbouřených vojáků.
Doteď čeká na verdikt vojenského tribunálu, který jej za to soudí, a nemůže se proto účastnit jednání filipínského Senátu, do něhož byl řádně zvolen v květnových kongresových volbách.
Není třeba dodávat, že představitelé bezpečnostních složek i zástupci vlády od začátku Trillanesova slova označují za blouznění a nezodpovědnou agitaci a hrozí mu dalším postihem.
Nejčetenější deník v zemi, Philippine Daily Inquirer, si však ve svém redakčním komentáři neodpustil uštěpačnou poznámku, že "spontánní rozšíření spekulací o podílu vlády na výbuchu svědčí o hloubce nedůvěry, s jakou veřejnost na současnou administrativu pohlíží".
Verze 4: zpět k verzi 1
Jelikož se vyšetřovatelům dosud na místě incidentu nepodařilo najít žádné stopy po trhavině či fragmenty nálože, vrátili se policisté k původní domněnce, že šlo o nehodu.
Jen upřesnili její pravděpodobný zdroj: podle aktuální hypotézy mělo jít zřejmě o důsledek kumulace metanu, unikajícího z poškozeného odpadního potrubí v podzemních prostorách komplexu.
Vznětlivý plyn se pak měl podle přesvědčení vyšetřovatelů smísit s naftou z porušeného obřího palivového zásobníku, který se rovněž nachází ve sklepě, a pohroma byla na světě.
Verze 5: verze 4 je nesmysl
Experti z Filipínské univerzity v Quezon City však tuto teorii okamžitě zpochybnili.
Jak profesoři chemie Ernesto de la Cruz a Wilfredo José uvedli, nafta není těkavá látka a v kapalném stavu nemůže explodovat. A k tomu, aby se změnila v plyn, by se musela zahřát na teplotu 200 stupňů Celsia, prohlásili v rozhovoru pro místní rozhlasovou stanici.
Oba profesoři navíc pochybují o tom, že by se v kanalizaci obchodního domu mohlo nashromáždit tolik metanu, aby to způsobilo výbuch o síle páteční exploze, která prošla všemi třemi poschodími a prorazila i střechu budovy.
Verzi vyšetřovatelů dnes navíc zpochybnil prezident podnikatelského impéria rodiny Ayalových, jemuž Glorietta stejně jako většina lukrativních pozemků v Makati patří, Jaime Ayala.
Na tiskové konferenci prohlásil, že zmiňovaný dieselový zásobník byl až do pátečního výbuchu v pořádku. Rovněž odmítl, že by suterén nebyl ventilován, což podle policistů mohlo způsobit nahromadění plynu.
Výsledky vnitřní inspekce budou podle Ayaly předány policii, aby jich mohla využít k dalšímu vyšetřování. Škody na obchodním domě byly vyčísleny na 100 miliónů pesos (43 miliónů korun).