Ukrajinští vojáci bez obalu o dalším vývoji války: Nelžeme si a nedělejme si iluze

Reuters Michaela Prešinská Reuters, Michaela Prešinská
8. 2. 2024 7:42
Na konci druhého roku války na Ukrajině se do popředí dostává problém s nedostatkem rekrutů. Tamní vláda proto předložila nový návrh zákona, jehož cílem je zajistit dostatek vojáků pro obranu proti ruské invazi. Kromě snížení minimálního věku pro odvod udává i maximální délku vojenské služby. Podle vojáků bojujících ve frontové linii u Bachmutu jde o nesmysl. "Neděláme si naděje," říkají.
Video: Reuters

Bezpilotní jednotky poblíž fronty u Bachmutu tvrdí, že si nedělají iluze o tom, že budou v dohledné době demobilizovány. "Neměli bychom si dělat iluze, a to ani mezi vojáky, kterým politici dávají naději, že dojde k demobilizaci. Žádná nebude," řekl v reportáži agentury Reuters Jurij Fedorenko, velitel bezpilotní jednotky 92. samostatné útočné brigády.

Návrh zákona navrhuje uvolnit vojáky, kteří zemi sloužili nepřetržitě po dobu tří let. V současné době žádné časové omezení válečné vojenské služby neexistuje. "Nelžeme si, to se nestane. Pokud tyto lidi, zkušené důstojníky, seržanty, vojáky, lidi schopné plnit bojové úkoly, převzít odpovědnost, necháme odejít, nebude mít kdo bojovat," říká velitel 92. dronového praporu samostatné útočné brigády Jurij Fedorenko. Zjevně tuší, že válka se po dvou letech nechýlí ke konci.

Bývalý člen kyjevské městské rady (obdoba pražského magistrátu) Fedorenko začal budovat jednu z největších ukrajinských bojových jednotek zaměřenou na drony krátce po začátku války. "Noví branci by nebyli schopni okupantům zabránit v postupu," vysvětluje svůj negativní postoj proti navrhované novele. Velitelovi se v armádě přezdívá "Achilles". Pod stejným označením vojáci znají i jeho jednotku, která dnes čítá přibližně 120 vojáků.

Verbování dalších lidí do řad ukrajinského vojska je podle Fedorenka naprosto nezbytné, aby si ti, kteří v současnosti slouží, mohli odpočinout a načerpat nové síly. Prezident Volodymyr Zelenskyj v minulém měsíci uvedl, že armáda navrhla rekrutovat dalších 450 až 500 tisíc lidí.

Okupovaná země zahájila mobilizaci civilistů po vyhlášení válečného stavu 24. února 2022. Zpočátku se k ukrajinské armádě přihlásil příliv dobrovolníků, jejich počet se však postupem času snížil. Kyjev dříve oznámil, že vede zhruba devět tisíc trestních řízení ve věci vyhýbání se odvodům. 

"I kdyby se vojákům poskytly vynikající podmínky, ideální pověst, taková jako třeba v americké armádě, s velkým balíkem výhod, pojištění a perspektivy, ani pak se lidé nepřihlásí. Nepřihlásí se dost lidí, kteří by bojovali proti Rusům. Je smutné, že lze vojáky shánět jen tak, že je donutíme. Tím, že vytvoříme mechanismy, které je donutí se přihlásit," říká k situaci devětadvacetiletý pilot dronu, kterému v jednotce přezdívají "Azymut". 

Azymut se k armádě přihlásil před půl rokem a požádal o převelení k jednotce dronů. "Jestli si chcete udržet morálku, sloužit u jednotky provozující drony je jednodušší. Vidíte, co děláte, vidíte výsledky. A sloužit v jedné z nejlepších jednotek je ještě víc v pohodě, protože máme nejlepší výsledky a můžeme doslova sledovat, jak se blíží vítězství," přibližuje svůj pohled mladý muž. 

Fiasko nejlepšího ruského tanku. Video ukazuje, co s ním provedly tři levné drony (13. 9. 2023)

Ukrajinci zničili drahý ruský tank T-90 levnými čínskými drony. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Defence of Ukraine
 

Právě se děje

Další zprávy