Nečas: Nic jsme neztratili, do eurovlaku lze přistoupit

Zahraničí Zahraničí
2. 3. 2012 14:00
Unie slaví podpis fiskální smlouvy. Summit jsme sledovali online
Udělal, co řekl. Nepodepsal.
Udělal, co řekl. Nepodepsal. | Foto: Reuters

Brusel - Smlouva o fiskální unii je podepsána. Snaha Španělska zmírnit podmínky paktu na poslední chvíli neprošla. Signatářské země smlouva zavazuje k dodržování vyrovnaných státních rozpočtů.

Británie a Česko přitom zůstávají stranou. Přemluvit další země, aby se k nim připojily, se jim nepodařilo.

Na summitu byla dohodnuta i další část finanční pomoci Řecku. Už ve čtvrtek odpoledne o ní jednali ministři financí EU.

Zbývající země eurozóny se snaží přemluvit Německo, aby souhlasilo s navýšením eurovalu, s jehož pomocí má být překonána dluhová krize v Unii.

Summit v Bruselu sledujeme živě:

13:55 - "Rozhodně jsme nic neztratili," řekl v pátek Petr Nečas v reakci na dotaz, co Česko odmítnutím paktu získala. "Získali jsme docela dobrý čas na to, abychom si zanalyzovali, jak skutečně tento pakt bude v praxi fungovat," uvedl český premiér. "My nikomu nic neblokujeme a současně to není nějaký fatální moment, že se ocitáme mimo. Do toho vlaku lze kdykoli nastoupit," zopakoval své argumenty.

11:45 - Peníze na pomoc zadluženému Řecku situaci nevyřeší. V Bruselu to řekla slovenská premiéra Iveta Radičová. "Ty peníze jim nepomohly, absolutně jim nepomohly. Všichni to vědí. Ani ty (úvěry), které se nyní poskytují, nepomůžou. Řekněme si to přímo," řekla o prvním a druhém záchranném balíku Radičová. Řecko podle ní získá jen zlomek peněz, většinu obdrží banky, jimž země dluží. Peníze tak prý půjdou hlavně do zemí, které se rozhodly na Řecko přispět. "Ty země se skládají samy na sebe," řekla Radičová.

11:20 - Evropští lídři se dohodli na rychlejším převodu prostředků do chystaného stálého záchranného fondu ESM. Odpověděli tím na sílící mezinárodní tlak, aby posílili obranný val proti dluhové krizi. Vlády zemí eurozóny mohou zaplatit první dvě roční splátky do 500 miliard eur velkého fondu už letos a kapitalizaci dokončit v roce 2015. Fond tak bude spuštěn o půl roku dříve a "naplněn" dokonce o rok dříve, než bylo původně plánováno. Informovala o tom agentura Bloomberg.

10:35 - Slovensko postoj Česka kritizuje. Jak upozornila premiérka Iveta Radičová, v minulosti se země předbíhaly, aby co nejdříve vstoupily do EU. Teď, když vzniknou problémy, je podle ní nefér křičet, že do Unie nepatří. "Tohle nedělá čestný a rovný chlap a ženy už vůbec ne," podotkla Radičová. "Věcně tam důvod není," řekla o českých výtkách s tím, že jde čistě o politické důvody.

10:10 - "Smlouva navrátí euro do klidnějších vod," chválí podpis paktu šéf Evropské rady Herman van Rompuy.

Evropská unie se dohodla, český premiér Nečas zpovzdálí přihlížel a nesouhlasil.
Evropská unie se dohodla, český premiér Nečas zpovzdálí přihlížel a nesouhlasil. | Foto: Reuters

10:02 - "Je to milník v historii Evropské unie," řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Prý proto, že státy skutečně musejí udělat to, co v nové eurosmlouvě stojí. Dohlédne na to Evropský soudní dvůr. "Je to silný signál, že jsme se poučili z krize a že jsme porozuměli... a že sázíme na budoucnost politicky sjednocené Evropy," dodala.

9:45 - Premiéru Nečasovi, kterého k podepsání paktu - bez úspěchu - tlačily nejen opoziční ČSSD, ale i koaliční TOP 09, se nelíbí nedostatečná účast nečlenů eurozóny na vrcholných schůzkách států platících eurem. Fiskální pakt podle něj navíc málo zohledňuje pravidlo, že by celkové zadlužení zemí nemělo přesahovat 60 procent HDP. "Nenastává žádná fatální, zlomová situace, kdy buďto my brzdíme ostatní státy v kroku, který chtějí udělat, nebo že se naopak my nějakým způsobem vyřazujeme, protože do toho vlaku lze kdykoliv nastoupit bez jakýchkoliv problémů," připomíná ČTK Nečasův středeční výrok po jednání vlády.

Co se dělo kolem eurosmlouvy v Česku? Čtěte ZDE.

9:40 - 25 z 27 zemí Evropské unie na summitu v Bruselu podepsalo nový pakt rozpočtové kázně. Česko a Británie ne.

9:00 - Čeká se na podpis nové eurosmlouvy, který byl původně naplánován na devátou hodinu ranní. Pakt by měl zaručit dodržování vyrovnaných či přebytkových strukturálních rozpočtů. Na programu je v pátek - to už i za účasti Česka a Británie - také diskuze o vyhrocené situaci v Sýrii.

Pátek, 7:35 - Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker už nechce být tváří a mluvčím eurozóny. V polovině roku se funkce šéfa euroskupiny po osmi letech vzdá. "Definitivně ne já," odpověděl na otázku, kdo se do čela eurozóny postaví teď, po uzavření fiskálního paktu. Uvedla to agentura DPA.

23:44 - O rozšíření Schengenu o Rumunsko a Bulharsko se rozhodne až na unijním summitu v září. Přistoupení Rumunů a Bulharů k Schengenu zablokovalo Nizozemsko, jehož vláda podlehla naléhání protiimigrantské Strany pro svobodu Geerta Wilderse. Ta nyní vede kampaň proti občanům ze zemí někdejšího komunistického bloku, kteří hledají práci v Nizozemsku a podle jejího názoru zapříčiňují nárůst kriminality.

Více o kampani proti Východoevropanům: Udávejte Poláky i Čechy, vyzývá Nizozemce Wilders

Příznivci Srbské radikální strany demonstrují proti rozhovorům s Evropskou unií.
Příznivci Srbské radikální strany demonstrují proti rozhovorům s Evropskou unií. | Foto: Reuters

23:04 - Se značným zpožděním dorazil na summit jeden z hlavních strůjců fiskálního paktu, francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten se totiž zdržel ve městě Bayonne ve francouzském Baskicku, kde se musel na více než hodinu ukrýt v jedné z místních kaváren před rozlícenými demonstranty, jimž se nezamlouvá jeho nová kandidatura na funkci hlavy státu. První kolo francouzských prezidentských voleb se koná 22. dubna.

22:49 - Srbsku bude udělen status kandidáta na členství v Unii. Vyplývá to z návrhu závěrů vrcholné schůzky. Pomocí sociální sítě Twitter o tom informoval unijní předseda Herman Van Rompuy, který byl dnes v čele EU potvrzen na další dva roky. Rumunsko, které proti kandidatuře Srbska mělo v minulosti výhrady, především s ohledem na otázky ochrany národnostních menšin, konkrétně srbských Valachů, své námitky definitivně stáhlo.

22:21 - Na summitu neprošel návrh Španělska, usilující o zmírnění podmínek fiskálního paktu. Proti se ostře postavily zejména Finsko a Švédsko. Nová vláda španělského premiéra Mariana Rajoye si je dobře vědoma toho, že pro ni bude mimořádně obtížné snížit rozpočtový deficit tak, aby v dohledné době klesl k požadované hranici 0,5 procenta hrubého domácího produktu. "Společná pravidla musí platit pro všechny," upozornil ho finský premiér Jyrki Katainen.

Co je hlavním úskalím fiskálního paktu? Dodržení jeho podmínek.

21:37 - Šéf německé centrální banky Jens Weidman dnes ostře kritizoval středeční krok Evropské centrální banky, která se rozhodla za velmi výhodných podmínek poskytnout osmi stům bankovních ústavů rekordních 529,5 miliardy eur při velmi výhodném jednoprocentním úroku. Jak se ukázalo, zejména italské a španělské banky použily obratem několikamiliardové sumy k nákupu státních obligací svých zemí nabízených s přibližně čtyřprocentním úrokem. Weidman se obává, že se tím v EU zvýší inflace. ECB poskytla evropským bankám již koncem minulého roku podobný úvěr, tehdy se jednalo o sumu ve výši 490 miliard eur.  

21:30 - Nálada v Bruselu je mnohem optimističtější než loni, kdy se dokonce otevřeně spekulovalo o konci eurozóny a eura. "Neříkám, že už nemáme žádné problémy, ale v krizi jsme dosáhli bodu obratu," řekl Herman Van Rompuy, staronový předseda Evropské rady. Zklidnění situace přivítala i německá kancléřka Angela Merkelová. Po nejrůznějších záchranných akcích je teď podle ní načase "zlepšit konkurenceschopnost, růst a pracovní místa v Evropě". "Musíme tenhle čas bezpodmínečně využít," řekla v Bruselu.

20:45 - Rumunsko podle všeho zmírnilo svůj odmítavý postoj k tomu, aby byl dnes - nebo nejpozději zítra - Srbsku udělen status oficiálního kandidáta na vstup do EU. Předsednictví Evropské lidové strany (EPP) oznámilo, že rumunský prezident Traian Basescu nehodlá záměr Unie blokovat. Důvodem rumunského "ne" Srbsku byl podle zdrojů z Bruselu zřejmě fakt, že Rumunsko nedostalo pozvánku do Schengenského prostoru.

Čtěte podrobnosti: Srbsko se dočkalo. Svítí mu zelená do Evropské unie

20:30 - Znovuzvolený Belgičan vzkazuje přes Twitter: "Je mi ctí, že mi byl mandát prodloužen." Jako prezident EU má na starosti svolávání, moderování a organizaci unijních summitů. V budoucnu budou do jeho kompetence spadat i pravidelná setkání zemí, které podepíší fiskální pakt.

20:12 - Herman Van Rompuy bude podle očekávání prezidentem EU až do listopadu 2014. O novém mandátu pro bývalého belgického premiéra na dva a půl roku právě rozhodli nejvyšší představitelé členských zemí Unie.

Spiklenci před summitem. Britský premiér David Cameron a Petr Nečas v Downing Street 10.
Spiklenci před summitem. Britský premiér David Cameron a Petr Nečas v Downing Street 10. | Foto: Reuters

19:55 - Aktuálně.cz zjistilo, jak by mohl zítra vypadat slavnostní podpis smlouvy, kterého se nezúčastní Britové a Češi. Pro diplomaty to byl celkem oříšek. Pokud by se listiny podepisovaly tam, co obyčejně, dvě prázdné židle patřící Petru Nečasovi a britskému premiérovi Davidu Cameronovi by na slavnostních fotografiích bily do očí. Unie proto zvolila jinou cestu: pro podpis bude nachystaná jiná místnost, kde se sejdou jen hlavy států a vlád pravděpodobných pětadvaceti signatářů, kteří postupně smlouvu podepíšou. Český premiér bude v budově, ale jinde.

19:07 - Česko by mělo přehodnotit svůj záporný postoj k fiskální unii. Vládě Petra Nečase to na summitu EU doporučila slovenská premiérka Iveta Radičová. "Je dobrovolným rozhodnutím každé země, zda se k dohodě přikloní, nebo nepřikloní. Jsem ale přesvědčená, že nemáme jinou volbu, než takováto řešení a rozhodnutí podpořit a realizovat," prohlásila Radičová. Ta raději nechala koncem roku padnout svou vládu, než aby nepodpořila euroval, na kterém se dohodly ostatní země eurozóny. Slovensko čekají příští víkend předčasné parlamentní volby.

Připomeňte si, co se na Slovensku dělo kolem Evropského fondu finanční stability ZDE.

18:36 - Řecko podle ministrů financí eurozóny zatím plní podmínky z dohody o druhém záchranném balíku půjček ve výši 130 miliard eur, které by Atény sužované dluhovou krizí měly dostat výměnou za drastické a nepopulární škrty. Oznámil to šéf eurozóny, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Řecko proto dostane pětimiliardovou tranši, aby mohlo v březnu splatit část svých dluhů. 

Merkelová přijíždí na bruselský summit.
Merkelová přijíždí na bruselský summit. | Foto: Reuters

18:04 - V Bruselu jsou již všichni hlavní aktéři, summit může začít. Je také jasné, jak vrcholná schůzka dopadne, totiž v pátek ráno podpisem smlouvy o fiskálním paktu bez účasti Česka a Británie. Zřejmé je také to, že Řecko dostane další tranši ze záchranného balíku a že na summitu bude pozváno ke vstupním rozhovorům Srbsko. Jediný otazník visí nad tím, zda spolková kancléřka Angela Merkelová bude souhlasit s navýšením Evropského stabilizačního mechanismu nad dohodnutý objem pěti set miliard eur tak, aby z něj mohla být v případě potřeby poskytnuta finanční pomoc větším ekonomikám než je ta řecká, totiž španělské či italské. Deník Süddeutsche Zeitung ve čtvrtek napsal, že ano.

Němci hlasovali o další pomoci Řecku. Podívejte se.

17:31 - Podle českého premiéra Petra Nečase je důležitější než pakt rozpočtové kázně, k němuž se Česko jako jediné s Británií odmítlo připojit, aby Evropská unie dokončila vnitřní trh a zvýšila svou konkurenceschopnost. Předseda české vlády to řekl krátce před zahájením summitu. Na vybudování vnitřního trhu pracuje EU od svého vzniku. Nečas zopakoval navíc jen to, s čím přišel během své středeční přednášky v Londýně.

17:05 - Ostudu si krátce před summitem uřízl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Jeden z hlavních motorů fiskálního paktu i snah o konsolidované rozpočty hrál během pondělní debaty ve Spolkovém sněmu, při níž se rozhodovalo o udělení finanční pomoci Řecku, konkrétně při vystoupení ministra hospodářství Brüderleho, na svém iPadu sudoku. Odhalila to kamera jednoho z přítomných televizních štábů, která v rozporu s platnými předpisy týkajícími se ochrany osobních dokumentů "nazoomovala" obrazovku ministrova tabletu, na němž si Schäuble krátil dlouhou chvíli.  

16:39 - Srbsko podle všeho bude moci zahájit vstupní rozhovory s Evropskou unií. Odstranilo totiž hlavní překážku a dohodlo se s kosovskými Albánci na tom, že budou moci vystupovat na mezinárodních jednáních s účastí Srbska samostatně. Z názvu svého státečku pouze vypustí slovo "republika". Jak dnes naznačily zdroje z EU, Srbsko by se členem Unie mohlo stát již v roce 2015.

16:01 - Rumunsko a Bulharsko nemohou příliš počítat s tím, že se stanou součástí Schengenského prostoru. Proti je totiž Nizozemsko, kterému se nelíbí příliv občanů romského původu přicházejících do země z Balkánu. Podle premiéra Marka Rutteho, Rumuni a Bulhaři "nesplnili to, co se od nich očekávalo". Protesty některých vlád v postkomunistických zemích vyvolala nedávno protiimigrační Strana pro svobodu vedená populistou Geertem Wildersem. Ten otevřel webovou stránku, na níž mají Nizozemci zveřejňovat své stížnosti na občany ze zemí střední a východní Evropy, kteří podle jejich názoru "porušují zákony". 

15:56 - "Petr je velmi dobrý kolega a velmi dobrý přítel," řekl dnes o českém premiérovi Nečasovi jeho britský protějšek Cameron. Česko totiž jako jediná země EU podpořilo Británii v jejím odmítnutí fiskálního paktu. Cameron při dnešním společném jednání s Nečasem v Londýně zdůraznil, že na summitu budou oba společně naléhat na dotvoření jednotného trhu, digitálního jednotného trhu i společného trhu energií či služeb, které by měly podpořit evropský růst.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy
Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy | Foto: Reuters

15:50 - Kvůli enormním dluhům své země se řecký premiér Lucas Papademos s okamžitou platností vzdává svého platu. "Bylo to jeho osobní rozhodnutí," oznámil Papademosův mluvčí. Kolik peněz tím řecká státní kasa ušetří, není známo.

15:15 - Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy připravil pro summit přehled toho, jak si jednotlivé země v roce 2011 vedly, co se týče deficitů státních rozpočtů. S přebytkem hospodařila jediná země, a sice Švédsko. Nejhůře na tom naopak bylo Irsko, Řecko a Velká Británie, jejichž schodek převyšoval osm procent hrubého domácího produktu. Česko, které se společně s Brity k plánovanému fiskálnímu paktu EU zatím připojit nehodlá, patřilo s deficitem na úrovni 3,7 procenta HDP mezi menší hříšníky. Summit začíná oficiálně v 18 hodin.

15:01 - Jednat začali na okraj summitu ministři financí eurozóny. Předpokládá se, že dají zelenou další tranši ve výši pěti miliard eur, kterou ze záchranného balíku EU a Mezinárodního měnového fondu dostane Řecko. Atény podle všeho získají také garance na úrovni 35 miliard, aby mohly 11. března provést výměnu části státních obligací za dluhopisy o nižší nominální hodnotě.

 

Právě se děje

Další zprávy