Udávejte Poláky i Čechy, vyzývá Nizozemce Wilders

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
10. 2. 2012 10:38
Wildersova webová stránka vyzývá Nizozemce, aby hlásili přečiny lidí z Východu
Stránka, na které Geert Wilders vyzývá k udávání lidí ze střední a východní Evropy.
Stránka, na které Geert Wilders vyzývá k udávání lidí ze střední a východní Evropy. | Foto: Aktuálně.cz

Haag - Geert Wilders, enfant terrible nizozemské politiky, spustil speciální webovou stránku. S její pomocí chce veřejně pranýřovat lidi ze střední a východní Evropy, kteří do Nizozemska přijeli za prací. Včetně Čechů.

K udávání Východoevropanů vyzývá všechny Holanďany.

"Ztratili jste práci kvůli Polákovi, Bulharovi, Rumunovi nebo jinému Středo- či Východoevropanovi? Rádi bychom o tom věděli," píše se na Wildersově webu meldpuntmiddenenoosteuropeanen.nl.

Nizozemci mají o Češích a ostatních reportovat i v souvislosti s alkoholismem, užíváním drog a prostitucí. Přečiny mají samozřejmě hlásit pokaždé, budou-li mít podezření na jakékoliv porušení zákona.

Wildersova pravicově populistická Strana pro svobodu (PVV) web oficiálně spustila ve středu. A prý už eviduje 14 000 stížností. 

Rumunské ministerstvo zahraničních věcí nizozemské úřady vyzvalo, aby proti webu zasáhly. 

"Požádali jsme rumunské velvyslanectví v Haagu, aby se obrátilo na Nizozemsko s žádostí o podniknutí příslušných kroků, protože (stránka) porušuje evropské normy," uvedlo bukurešťské ministerstvo.

Rumuni ostatně s Nizozemci nemají problémy poprvé.

Není to tak dávno, co rumunský prezident Traian Basescu obvinil Haag, že "překročil únosnou mez", když uvnitř EU brojil proti vstupu Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru. Evropská komise následně rušení hranic mezi státy EU a Rumuny s Bulhary skutečně odložila. 

Proti webové stránce, kde se například píše, že "Východoevropané jsou čím dál větší kriminálníci", se ale ostře ohradili i Poláci. "Web je diskriminační," řekl mluvčí polské ambasády v televizi. Polsko už odeslalo dvě stížnosti - dopis Wildersovi, aby stránku okamžitě zrušil, a ombudsmanovi.

Geert Wilders a jeho úspěch v nizozemských volbách.
Geert Wilders a jeho úspěch v nizozemských volbách. | Foto: Reuters

Wildersův nejnovější projekt ostře kritizoval i Bernard Wientjes, šéf nizozemského svazu zaměstnavatelů VNO-NCW. Stránka je "forma démonizace" a otevřeně distancovat by se od ní měla i nizozemská vláda, uvedl.

To ale v Haagu zjevně neplánují. Nizozemský ministr sociálních věcí Henk Kamp se Wildersovým webem odmítl zabývat. V Nizozemsku si podle něj každá politická strana může dělat, co sama uzná za vhodné.

Právě pro Kampa Wilders stížnosti Holanďanů sbírá. Až se jich sejde dostatečné množství, chce je ministrovi předložit jako důkaz, jak jsou lidé ze střední a východní Evropy Nizozemcům na obtíž.

Podle PVV jich v zemi žije 200 000 až 350 000. "Masivní příliv hlavně Poláků," tvrdí nizozemští populisté, "je příčinou spousty problémů, jako jsou znečištění či tlačenice na trhu práce."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy