Udávejte Poláky i Čechy, vyzývá Nizozemce Wilders

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
10. 2. 2012 10:38
Wildersova webová stránka vyzývá Nizozemce, aby hlásili přečiny lidí z Východu
Stránka, na které Geert Wilders vyzývá k udávání lidí ze střední a východní Evropy.
Stránka, na které Geert Wilders vyzývá k udávání lidí ze střední a východní Evropy. | Foto: Aktuálně.cz

Haag - Geert Wilders, enfant terrible nizozemské politiky, spustil speciální webovou stránku. S její pomocí chce veřejně pranýřovat lidi ze střední a východní Evropy, kteří do Nizozemska přijeli za prací. Včetně Čechů.

K udávání Východoevropanů vyzývá všechny Holanďany.

"Ztratili jste práci kvůli Polákovi, Bulharovi, Rumunovi nebo jinému Středo- či Východoevropanovi? Rádi bychom o tom věděli," píše se na Wildersově webu meldpuntmiddenenoosteuropeanen.nl.

Nizozemci mají o Češích a ostatních reportovat i v souvislosti s alkoholismem, užíváním drog a prostitucí. Přečiny mají samozřejmě hlásit pokaždé, budou-li mít podezření na jakékoliv porušení zákona.

Wildersova pravicově populistická Strana pro svobodu (PVV) web oficiálně spustila ve středu. A prý už eviduje 14 000 stížností. 

Rumunské ministerstvo zahraničních věcí nizozemské úřady vyzvalo, aby proti webu zasáhly. 

"Požádali jsme rumunské velvyslanectví v Haagu, aby se obrátilo na Nizozemsko s žádostí o podniknutí příslušných kroků, protože (stránka) porušuje evropské normy," uvedlo bukurešťské ministerstvo.

Rumuni ostatně s Nizozemci nemají problémy poprvé.

Není to tak dávno, co rumunský prezident Traian Basescu obvinil Haag, že "překročil únosnou mez", když uvnitř EU brojil proti vstupu Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru. Evropská komise následně rušení hranic mezi státy EU a Rumuny s Bulhary skutečně odložila. 

Proti webové stránce, kde se například píše, že "Východoevropané jsou čím dál větší kriminálníci", se ale ostře ohradili i Poláci. "Web je diskriminační," řekl mluvčí polské ambasády v televizi. Polsko už odeslalo dvě stížnosti - dopis Wildersovi, aby stránku okamžitě zrušil, a ombudsmanovi.

Geert Wilders a jeho úspěch v nizozemských volbách.
Geert Wilders a jeho úspěch v nizozemských volbách. | Foto: Reuters

Wildersův nejnovější projekt ostře kritizoval i Bernard Wientjes, šéf nizozemského svazu zaměstnavatelů VNO-NCW. Stránka je "forma démonizace" a otevřeně distancovat by se od ní měla i nizozemská vláda, uvedl.

To ale v Haagu zjevně neplánují. Nizozemský ministr sociálních věcí Henk Kamp se Wildersovým webem odmítl zabývat. V Nizozemsku si podle něj každá politická strana může dělat, co sama uzná za vhodné.

Právě pro Kampa Wilders stížnosti Holanďanů sbírá. Až se jich sejde dostatečné množství, chce je ministrovi předložit jako důkaz, jak jsou lidé ze střední a východní Evropy Nizozemcům na obtíž.

Podle PVV jich v zemi žije 200 000 až 350 000. "Masivní příliv hlavně Poláků," tvrdí nizozemští populisté, "je příčinou spousty problémů, jako jsou znečištění či tlačenice na trhu práce."

 

Právě se děje

Další zprávy