Následky útoků v Paříži: Evropa zpřísňuje kontroly, Polsko trestá uprchlíky

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 16. 11. 2015 10:35
Celý svět se pomalu vzpamatovává z teroristických útoků v Paříži, při kterých podle posledních informací zemřelo 129 lidí a přes 300 lidí skončilo v nemocnici. Na několika místech útočilo celkem osm útočníků z Islámského státu, všichni jsou mrtví. Již sobotní vyšetřování ovšem ukázalo, že jejich stopy vedou do Belgie, kde už začala policie se zatýkáním a vyšetřováním. O informace požádala Francie i Českou republiku. Policie všech zemí zpřísňuje kontroly na hranicích nebo na letištích. Polsko už prohlásilo, že nadále nebude skrze program Evropské unie přijímat uprchlíky.
Foto: Reuters

Francie

Paříž utichla, zavřené jsou obchody, kavárny a také památky, jako je Notre Damme nebo Eiffelova věž. Ta navíc nesvítí a zůstane prázdná do odvolání. V ulicích Paříže hlídkují policisté i vojáci. "Posílili jsme také přítomnost veřejné bezpečnosti. Vedle těchto bezpečnostních sil bude působit také 1500 vojáků, kteří budou zajišťovat bezpečnost strategických míst a pařížských ulic," řekl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Do čtvrtka platí zákaz shromažďování. Francouzská samospráva bude mít v případě nutnosti právo vyhlásit v určitém místě zákaz vycházení. Pařížská prefektura o víkendu pomocí svého twitterového účtu naléhala na obyvatele města, aby nevycházeli ze svých domovů, pokud to nebude "absolutně nezbytné".

Francie drží od neděle třídenní smutek za 129 obětí pátečních atentátů v Paříži. Není povoleno pořádat venkovní trhy a do čtvrtka ani shromáždění. Na státních budovách visí vlajky na půl žerdi, policejní prefektura nedoporučuje pořádat soukromé akce. Úřady v Paříži dočasně zakázaly používat zábavní pyrotechniku kvůli riziku falešných poplachů. V provozu nejsou velká kina Gaumont, do úterý je také uzavřen Disneyland nebo kabaret Lido.

Francouzské školy a univerzity se otevřou v pondělí a v poledne si celá Francie připomene atentáty minutou ticha. Poté se v Paříži opět otevřou muzea, divadla a další veřejná kulturní zařízení. Školní výlety se nemají pořádat až do 22. listopadu a ve školách všech typů budou k dispozici psychologové.

Francouzský prezident Francois Hollande hodlá prodloužit výjimečný stav na tři měsíce. Podle informací serveru Le Figaro ve středu představí zákon, který by to měl umožnit. Francie tak bude muset změnit zákon z roku 1955. Výjimečný stav v praxi znamená, že bezpečnostní složky jsou v nejvyšší pohotovosti. Úřady získávají celou řadu posílených pravomocí, mohou například omezit pohyb osob či třeba zavést zákaz nočního vycházení.

Celá Francie pak podniká kroky k posílení bezpečnosti u sídel svých zastupitelských úřadů, kulturních center a škol v zahraničí, oznámil ministr zahraničí Laurent Fabius. Neupřesnil ale, jak konkrétně hodlá Francie bezpečnostní opatření v zahraničí zvýšit.

Vyšetřování útoků běží na plné obrátky. Zatčeno už bylo 14 podezřelých: sedm lidí z okolí identifikovaného atentátníka ve Francii, dalších sedm v Belgii. Policie provedla 150 razií, při nich našla i raketomet. V neděli večer podnikly francouzské bombardéry nálety na syrské město Rakka, baštu Islámského státu. Shodily dvacet bomb.

 

Právě se děje

Další zprávy