Následky útoků v Paříži: Evropa zpřísňuje kontroly, Polsko trestá uprchlíky

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 16. 11. 2015 10:35
Celý svět se pomalu vzpamatovává z teroristických útoků v Paříži, při kterých podle posledních informací zemřelo 129 lidí a přes 300 lidí skončilo v nemocnici. Na několika místech útočilo celkem osm útočníků z Islámského státu, všichni jsou mrtví. Již sobotní vyšetřování ovšem ukázalo, že jejich stopy vedou do Belgie, kde už začala policie se zatýkáním a vyšetřováním. O informace požádala Francie i Českou republiku. Policie všech zemí zpřísňuje kontroly na hranicích nebo na letištích. Polsko už prohlásilo, že nadále nebude skrze program Evropské unie přijímat uprchlíky.
Foto: Reuters

Francie

Paříž utichla, zavřené jsou obchody, kavárny a také památky, jako je Notre Damme nebo Eiffelova věž. Ta navíc nesvítí a zůstane prázdná do odvolání. V ulicích Paříže hlídkují policisté i vojáci. "Posílili jsme také přítomnost veřejné bezpečnosti. Vedle těchto bezpečnostních sil bude působit také 1500 vojáků, kteří budou zajišťovat bezpečnost strategických míst a pařížských ulic," řekl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Do čtvrtka platí zákaz shromažďování. Francouzská samospráva bude mít v případě nutnosti právo vyhlásit v určitém místě zákaz vycházení. Pařížská prefektura o víkendu pomocí svého twitterového účtu naléhala na obyvatele města, aby nevycházeli ze svých domovů, pokud to nebude "absolutně nezbytné".

Francie drží od neděle třídenní smutek za 129 obětí pátečních atentátů v Paříži. Není povoleno pořádat venkovní trhy a do čtvrtka ani shromáždění. Na státních budovách visí vlajky na půl žerdi, policejní prefektura nedoporučuje pořádat soukromé akce. Úřady v Paříži dočasně zakázaly používat zábavní pyrotechniku kvůli riziku falešných poplachů. V provozu nejsou velká kina Gaumont, do úterý je také uzavřen Disneyland nebo kabaret Lido.

Francouzské školy a univerzity se otevřou v pondělí a v poledne si celá Francie připomene atentáty minutou ticha. Poté se v Paříži opět otevřou muzea, divadla a další veřejná kulturní zařízení. Školní výlety se nemají pořádat až do 22. listopadu a ve školách všech typů budou k dispozici psychologové.

Francouzský prezident Francois Hollande hodlá prodloužit výjimečný stav na tři měsíce. Podle informací serveru Le Figaro ve středu představí zákon, který by to měl umožnit. Francie tak bude muset změnit zákon z roku 1955. Výjimečný stav v praxi znamená, že bezpečnostní složky jsou v nejvyšší pohotovosti. Úřady získávají celou řadu posílených pravomocí, mohou například omezit pohyb osob či třeba zavést zákaz nočního vycházení.

Celá Francie pak podniká kroky k posílení bezpečnosti u sídel svých zastupitelských úřadů, kulturních center a škol v zahraničí, oznámil ministr zahraničí Laurent Fabius. Neupřesnil ale, jak konkrétně hodlá Francie bezpečnostní opatření v zahraničí zvýšit.

Vyšetřování útoků běží na plné obrátky. Zatčeno už bylo 14 podezřelých: sedm lidí z okolí identifikovaného atentátníka ve Francii, dalších sedm v Belgii. Policie provedla 150 razií, při nich našla i raketomet. V neděli večer podnikly francouzské bombardéry nálety na syrské město Rakka, baštu Islámského státu. Shodily dvacet bomb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy