Washington - Když americký prezident Dwight D. Eisenhower přesně před padesáti lety podepisoval zákon o vzniku Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), panovala tíživá atmosféra studené války.
Ostatně i NASA měla být nástrojem, jak překonat technologický náskok Rusů v dobývání vesmíru. První umělá družice USA, "létající doutník" Explorer 1, byl na úspěch Sputniku jen chabou záplatou.
"Význačné postavení", které definoval zákon z roku 1958, si NASA za půl století i přes mnoho neúspěchů a propadáků získala.
A změnila se k nepoznání. Zatímco NASA před padesáti lety byla agenturou zaměstnávající osmdesát konstruktérů sklánějících se nad rýsovacími prkny, dnes má tento gigant desítky poboček po celých Spojených státech a ročně spolyká 17 miliard dolarů.
Programy, na nichž se instituce podílela, přitom zdaleka nesloužily jen dobývání kosmu.
Například suchý zip nebo mikrovlnná trouba jsou původně kosmické technologie, které bychom dnes - nebýt amerického vládního úřadu - jen těžko používali.
Ale například i fotografie, nákresy a videozáznamy z archivu NASA jsou dnes kusem moderní historie. Nejznámější vládní instituce USA si ostatně nadělila ke kulatinám odpovídající dárek - nový webový multimediální archiv.
Podívejte se na nový web nasaimages.org
Čtěte více: