Inženýři z NASA melouchaří. Staví konkurenční raketu

bh
15. 7. 2008 21:10
Část konstruktérů nevěří vládnímu projektu Ares
Ares V. Zatím jen v počítačové simulaci.
Ares V. Zatím jen v počítačové simulaci. | Foto: NASA

Huntsville - Inženýři z NASA mají nového koníčka. Zatímco oficiálně pracují na projektu Ares, který by měl k Měsíci dopravit lidskou posádku, po večerech sestavují model konkurenčního nosiče Jupiter.

Podle agentury AP jsou navíc zaměstnanci Marshallova centra pro vesmírné lety (MSFC) přesvědčeni, že jejich Jupiter je levnější, bezpečnější a výkonnější než vládou podporovaný Ares.

Tým asi šedesátky inženýrů z vývojářského střediska chce proto dokázat, že jejich raketa je pro cestu k Měsíci mnohem lepší.

Čtěte také: USA odtajnily plány. Na Měsíci vznikne město

"Nevím, co lidé dělají ve svém volném čase," komentoval svérázné "melouchaření" svých zaměstnanců šéf MSFC Steve Cook. Jupitera ale zná - NASA se totiž projektem zabývala loni na podzim. A odmítla ho.

„Řekli jsme tehdy, že to nefunguje a dali od toho ruce pryč," citovala AP Cooka.

Skupina kolem Jupiteru ale tvrdí, že jejich projekt by NASA ušetřil v horizontu dvaceti let celkem 35 miliard dolarů.

Ares? Drahý a neefektivní, říkají někteří jeho konstruktéři.
Ares? Drahý a neefektivní, říkají někteří jeho konstruktéři. | Foto: NASA

„Chceme jen nezávislé zhodnocení obou projektů," zdůraznil Steve Metschan, bývalý konstruktér NASA, který stojí i za Jupiterem, jenž chce navázat na úspěšný stejnojmenný nosič z konce 50. let. 

Metschan věří, že se situace obrátí po podzimních prezidentských volbách a Jupiter nakonec dostane zelenou.

Projekt Ares, rozplánovaný prozatím do roku 2015, počítá se dvěma raketami. Zatímco lehčí nosná raketa Ares I by měla k Měsíci dopravit modul Orion s lidskou posádkou, Ares V bude schopen dopravovat náklady o hmotnosti až 130 tun.

Čtěte v souvislostech: Zpátky na Měsíc vynese člověka Orion

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy