Inženýři z NASA melouchaří. Staví konkurenční raketu

bh
15. 7. 2008 21:10
Část konstruktérů nevěří vládnímu projektu Ares
Ares V. Zatím jen v počítačové simulaci.
Ares V. Zatím jen v počítačové simulaci. | Foto: NASA

Huntsville - Inženýři z NASA mají nového koníčka. Zatímco oficiálně pracují na projektu Ares, který by měl k Měsíci dopravit lidskou posádku, po večerech sestavují model konkurenčního nosiče Jupiter.

Podle agentury AP jsou navíc zaměstnanci Marshallova centra pro vesmírné lety (MSFC) přesvědčeni, že jejich Jupiter je levnější, bezpečnější a výkonnější než vládou podporovaný Ares.

Tým asi šedesátky inženýrů z vývojářského střediska chce proto dokázat, že jejich raketa je pro cestu k Měsíci mnohem lepší.

Čtěte také: USA odtajnily plány. Na Měsíci vznikne město

"Nevím, co lidé dělají ve svém volném čase," komentoval svérázné "melouchaření" svých zaměstnanců šéf MSFC Steve Cook. Jupitera ale zná - NASA se totiž projektem zabývala loni na podzim. A odmítla ho.

„Řekli jsme tehdy, že to nefunguje a dali od toho ruce pryč," citovala AP Cooka.

Skupina kolem Jupiteru ale tvrdí, že jejich projekt by NASA ušetřil v horizontu dvaceti let celkem 35 miliard dolarů.

Ares? Drahý a neefektivní, říkají někteří jeho konstruktéři.
Ares? Drahý a neefektivní, říkají někteří jeho konstruktéři. | Foto: NASA

„Chceme jen nezávislé zhodnocení obou projektů," zdůraznil Steve Metschan, bývalý konstruktér NASA, který stojí i za Jupiterem, jenž chce navázat na úspěšný stejnojmenný nosič z konce 50. let. 

Metschan věří, že se situace obrátí po podzimních prezidentských volbách a Jupiter nakonec dostane zelenou.

Projekt Ares, rozplánovaný prozatím do roku 2015, počítá se dvěma raketami. Zatímco lehčí nosná raketa Ares I by měla k Měsíci dopravit modul Orion s lidskou posádkou, Ares V bude schopen dopravovat náklady o hmotnosti až 130 tun.

Čtěte v souvislostech: Zpátky na Měsíc vynese člověka Orion

 

Právě se děje

před 23 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy