Napětí na Kypru. Návrh na zdanění neprojde, tvrdí vláda

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 3. 2013 8:30
Expert varuje, že střadatelé v dalších evropských zemích mohou vybírat peníze z bank
Foto: Reuters

Nikósie - Kyperský parlament zřejmě neschválí zdanění bankovních vkladů, které je podmínkou dojednané mezinárodní finanční pomoci. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters mluvčí kyperské vlády.

Země by zřejmě bez finanční pomoci musela vyhlásit platební neschopnost.

Zákonodárci by o zdanění vkladů měli začít hlasovat v 17:00 SEČ, ovšem schůze byla už dvakrát odložena, aby měl parlament více času k jednání o konečné podobě daně.

Prezident Nikos Anastasiadis již v neděli uvedl, že hodlá omezit dopady zdanění na malé střadatele. V pondělí jednal o zdanění vkladů se zákonodárci. Parlament hlídala policie, proti zdanění vkladů demonstrovalo několik desítek lidí.

Nebezpečný precedens

Podle ředitele Ústavu pro mezinárodní finance (IIF) Tima Adamse znamená návrh na zdanění bankovních vkladů "neuvěřitelně nebezpečný precedens" a podkopává důvěru v to, že si Evropa bude schopná poradit s dluhovou krizí, vybudovanou v posledních měsících.

Zavedení daně podle Adamse porušuje pravidla, podle kterých jsou chráněné veškeré vklady střadatelů do 100 000 eur (2,6 milionu Kč), a bude destabilizující v krátkém, střednědobém i dlouhodobém horizontu.

"Myslím si, že je to neuvěřitelně nebezpečný precedens, bezpochyby," řekl Adams.

Obavy z nájezdů na banky jinde

Ministři financí zemí eurozóny se v noci na sobotu dohodli na programu pomoci Kypru a jeho ztrátovým bankám v objemu až deseti miliard eur (asi 256 miliard Kč).

Kypr však má k záchraně přispět částkou 5,8 miliardy eur. Tyto peníze má podle původního oznámení získat jednorázovou daní 9,9 procenta z bankovních vkladů nad 100 000 eur a 6,75 procenta u vkladů nižších. Kypr by zřejmě bez finanční pomoci musel vyhlásit platební neschopnost.

Rozhodnutí vyvolalo na Kypru protesty a ministři eurozóny ještě v pondělí v noci vydali prohlášení, ve kterém požadují, aby drobní střadatelé s vklady nižšími než 100 000 eur byli od daně osvobozeni a místo toho se zvýšila daň u vyšších vkladů.

Kypr nyní uvažuje o zvýšení daní pro střadatele s vyššími úsporami, v tomto případě se však obává odlivu peněz od zahraničních subjektů. Dvě třetiny vkladů v zemi jsou ze zahraničí. Adams upozornil, že investoři nyní budou pozorně sledovat vyřešení této situace.

Adams se rovněž připojil k těm, kteří varují, že střadatelé v dalších větších evropských zemích nyní mohou být nervóznější a začít vybírat své peníze z bank. Ohrožené jsou podle něj Španělsko, Portugalsko nebo Itálie.

"Kvůli tomu je nyní méně důvěry a větší pravděpodobnost nestability," upozornil.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy