Ruské komediální duo Vovan a Lexus, celými jmény Vladimir Kuzněcov a Alexej Stoljarov, si volali se světovými lídry i celebritami. Záznamy, které pro komický efekt sestříhali a doplnili různými efekty, zveřejňovali na videoplatformě YouTube a její ruské obdobě RuTube. Měli fanoušky po celém světě a psalo se o nich i v médiích.
Mezi napálenými byl třeba polský prezident Duda. Ten v červenci 2020 přijal gratulace ke svému znovuzvolení od generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. V telefonátu ho také ujišťoval, že nediskriminuje příslušníky sexuálních menšin. Ve skutečnosti byl ale Guterres falešný.
Nicméně od ledna loňského roku dvojice změnila své praktiky. V té době, tedy měsíc před začátkem ruské invaze na Ukrajinu, se zaměřila na ukrajinské politiky či ukrajinské úředníky spolupracující s NATO, odhalila nyní kalifornská společnost zabývající se kyberbezpečností Proofpoint.
Po začátku války "přesedlali" na osoby ze Severní Ameriky a Evropy, které měly s válkou něco společného. Tito lidé například kritizovali ruský režim, upozorňovali na hrozbu ruských dezinformací nebo patřili k manažerům firem, které poskytly Ukrajině velké finanční dary.
"Pokoušel se se mnou mluvit podvodník vydávající se za ukrajinského premiéra," cituje francouzská stanice France24 britského ministra obrany Bena Wallace. "Zeptal se na několik zavádějících otázek, a když jsem začal být podezřívavý, hovor jsem ukončil," popsal Wallace situaci z března letošního roku.
Když volali ukrajinským úředníkům, vydávali se zase za bývalého amerického velvyslance v Moskvě Michaela McFaula. "VAROVÁNÍ. Někdo používá moje telefonní číslo, aby mě napodoboval," napsal už loni v září na sociální síť Twitter. "Pokud se s tímto číslem spojíte ve videohovoru, uvidíte umělou inteligencí vytvořený deepfake, který vypadá a mluví jako já. Nejsem to já. Jde o novou ruskou zbraň ve válce," dodal. Deepfake je realisticky vypadající obraz člověka, který má stejnou mimiku a pohyby, ale je vytvořen počítačem.
WARNING. Someone using the phone number +1 (202) 7549885 is impersonating me. If you connect on a video platform with this number, you will see an AI-generated "deep fake" that looks and talks like me. It is not me. This is a new Russian weapon of war. Be careful.
— Michael McFaul (@McFaul) September 30, 2022
Otázky, na které se falešný McFaul ptal, byly podle něj "očividně připravené tak, aby podkopaly diplomatické a válečné snažení Ukrajinců". Jeho jménem a jmény asistentů politiků či spolupracovníků ruského opozičníka Alexeje Navalného také získávali kontakty na další veřejné činitele.
V obou případech se kalifornská firma zaměřená na kyberbezpečnost domnívá, že šlo právě o práci ruských youtuberů, kterým přezdívá TA499. U vydávání se za McFaula to prohlašuje s "velkým přesvědčením".
Youtubeři napojení na Kreml
Celkový počet nahrávek této dvojice není znám. Populární účet, který Rusové měli na YouTube, jim společnost po začátku invaze zablokovala. Videa proto musí zveřejňovat na jiných kanálech, na kterých nemají takový dosah. Mezitím vystupují i na konferencích v Rusku nebo v pořadech státní televize, kde falešné hovory přehrávají.
Cíl dvojice je podle odborníků na kybernetickou bezpečnost zřejmý - vytvořit negativní politický obsah o těch, kdo se už dříve vyjadřovali kriticky o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi nebo ruské invazi na Ukrajinu. "Nahrávky jsou obecně využívány pro to, aby získaly podporu a sympatie pro současný ruský režim a jeho akce," uvádí Proofpoint na svých stránkách.
Odborníci se proto domnívají, že dvojice je napojena na ruské bezpečnostní složky. "Celková změna v zaměření na nepřátele Kremlu po začátku invaze ukazuje určitou sympatii k ruské vládě a možnou spolupráci," říká pro francouzskou stanici Roman Osadčuk z organizace zabývající se dezinformacemi Atlantic Council's Digital Forensic Research Lab. "Úroveň propracovanosti jako například používání deepfaků a napodobování určitých lidí také napovídá, že mohou mít pomoc zvenčí," myslí si.
"TA499 jsou hrozbou, kterou nelze brát na lehkou váhu. Především kvůli dopadům, které může mít propaganda na veřejný obraz lidí, na něž se zaměřují, a také proto, že podporují dezinformace," varuje kalifornská společnost.