Ženeva - Počet lidí nakažených ebolou by v západní Africe mohl dosáhnout dvaceti tisíc už na začátku listopadu, a to v případě, že se nezavedou přísná opatření proti šíření nákazy.
Vyplývá to z nového odhadu, který zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Epidemie smrtícího viru si podle ní zatím vyžádala nejméně 2811 mrtvých, tedy téměř polovinu z 5864 nemocných.
Bude to letitý boj, zapojí se do něj mise OSN
Pokud se neudělá nic proti jejímu šíření, hrozí prý, že nákaza by v oblasti mohla přetrvávat i několik let.
OSN proto také hodlá do konce září zahájit v západní Africe zdravotní misi, jejímž úkolem bude šíření epidemie zastavit.
Financovat ji bude pomocí zvláštního fondu, do něhož mají přispívat státy, mezivládní a nevládní organizace, firmy i jednotlivci. Úřad OSN pro koordinaci humanitární pomoci (OCHA) odhadl výši potřebných prostředků na jednu miliardu dolarů.
Za prioritu označila OSN potřebu zajištění dopravních prostředků, především vrtulníků, mimo jiné k rychlému přesunu mezinárodního zdravotnického personálu. Zapotřebí je mobilních laboratoří a vybudování center pro péči o nakažené osoby
OSN proto hodlá do konce září zahájit v západní Africe zdravotní misi, jejímž úkolem bude šíření epidemie zastavit.
Exponenciální růst
V článku, který zveřejnila odborná revue New England Journal of Medicine, nyní experti WHO a Královské univerzity tvrdí, že počet případů nákazy nadále poroste exponenciálně, pokud pacienti nebudou umístěni do izolace a nebude se pátrat po lidech, se kterými nakažení přišli do styku.
Nejnovější studie zachycuje odhady na základě údajů ze třetí vlny šíření viru v Guineji, Sieře Leone a epidemií nejvíce zasažené Libérii. Virus se rozšířil i do Nigérie a do Senegalu. Mezi nakaženými je i přes 300 lékařů a dalších zdravotnických pomocníků, nejméně 151 z nich nákaze podlehlo.
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká.