Připraveni na ebolu: Pražský bunkr i nemocnice v horách

Připraveni na ebolu: Pražský bunkr i nemocnice v horách
Pražská Nemocnice Na Bulovce. Slovo "fakultní" musela ze svého nápisu odstranit.
Přesto je tu pracoviště, kde učí své studenty všechny pražské medicínské fakulty.  Infekční klinika je superkonziliárním pracovištěm v oboru infekčních nemocí včetně HIV/AIDS.
Nemocnice pro léčbu pokročilé tuberkulózy tu byla už v devatenáctém století - daleko za městem uprostřed vinice. Infekční pavilon byl prvním pracovištěm nově stavěné městské nemocnice.
Současná klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí sídlí v budově ze sedmdesátých let.
Foto: Reuters
Ludvík Hradilek Reuters Ludvík Hradilek, Reuters
26. 8. 2014 14:00
Čeští lékaři nepředpokládají, že by se v Česku mohl dramaticky rozšířit zákeřný virus ebola. Podívejte se, která zařízení jsou schopná jej náležitě přivítat.

Praha - Junin, Guanarito, Sabia, Machupo - neznáte? A co horečka Lassa, marburská horečka, krymsko-konžská hemoragická horečka, SARS, pravé neštovice nebo odolné kmeny tuberkulózy?

Jsou to viry nebo bakterie, které vyvolají u lidí smrtelná onemocnění, jimiž se snadno nakazíme a proti nimž není účinný lék.

Mezi ně patří i ebola. Virus pojmenovaný po malé říčce na severovýchodě Konga, kde byl v roce 1976 poprvé popsán.

Podívejte se do míst v Česku, která jsou připravena je náležitě přivítat.

Facebooková stránka autora  zde:_Ludvík Hradilek-Aktuálně.cz___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 20 minutami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 45 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy