Už je nelze ignorovat. Záhadné záblesky předpovídají zkázu, objeví se minuty před ní

bb bb
18. 9. 2023 10:32
Zhruba tři minuty před zemětřesením, které postihlo minulý týden Maroko, nahrály kamery podivné světelné úkazy na obloze. Vědci tvrdí, že "světlo zemětřesení" vídali lidé od nepaměti, stále ale hledají uspokojivou odpověď, o co se vlastně jedná.
Při zemětřesení nad Marokem se objevilo záhadné světlo. Jeho původ dráždí vědce. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Eyaaaad

Jedna z bezpečnostních kamer ve městě Agadir, vzdáleném od epicentra zemětřesení přes sto kilometrů, zachytila záblesky zvláštního světla na obzoru v pátek 8. září ve 23:08. Těsně předtím, než se země otřásla. OSN odhaduje, že zemětřesení o síle 6,8 stupně postihlo 300 000 lidí. Potvrzených obětí jsou zatím tři tisíce. 

Ještě před nedávnem bylo snadné tyto jevy ignorovat, ačkoliv se o nich mluví už stovky let. Jednoduše pro ně nebyl důkaz. S rozvojem moderních technologií, kdy jsou kamery (ať už v mobilech nebo na budovách) prakticky na každém kroku, už si jsou ale vědci jejich existencí jistí a podrobují je zkoumání.

Například při letošním únorovém zemětřesení v tureckém Gaziantepu. V čínské provincii Sečuán nahráli v roce 2008 barevné světlo půl hodiny před otřesy. O rok dříve se objevilo na nebi nad peruánským Piscem, které následné zemětřesení silně poničilo.

"Nepanuje shoda na tom, co je způsobuje, ale rozhodně jsou pravé. Viditelnost světel zemětřesení (EQL) závisí na tmě a dalších příznivých faktorech," odpověděl stanici CNN geofyzik John Derr, který pracoval v americké geologické službě a je spoluautorem několika vědeckých prací o tomto jevu.

Podle vydání Encyklopedie geofyziky pevných zemských těles z roku 2019 mohou mít "světla zemětřesení" několik různých podob. Někdy mohou vypadat jako běžné blesky nebo mohou mít podobu světelného pásu v atmosféře podobného polární záři. Jindy připomínají zářící koule vznášející se ve vzduchu. Mohou také vypadat jako vznášející se malé mihotající se plamínky nebo jako větší plameny vystupující ze země.

Výzkumníci kolem Derra podle CNN zjistili, že přibližně 80 procent studovaných výskytů tohoto světla bylo pozorováno u zemětřesení s magnitudou vyšší než 5,0.  Ve většině případů byl jev pozorován krátce před seismickou událostí nebo během ní a byl viditelný až 600 km od epicentra zemětřesení.

Zemětřesení, zejména ta silná, se nejčastěji vyskytují podél oblastí, kde se stýkají tektonické desky nebo v jejich blízkosti. Studie z roku 2014 však zjistila, že naprostá většina zemětřesení spojených se světelnými jevy se odehrála uvnitř tektonických desek. K jevu také dochází většinou v oblasti údolí, kde v minulosti došlo k roztržení zemské kůry.

Friedemann Freund, Derrův spolupracovník a bývalý výzkumník NASA, přišel s jednou teorií o světlech zemětřesení. Když jsou podle něj určité defekty nebo příměsi v krystalech hornin vystaveny mechanickému namáhání - například při narůstání tektonického napětí před velkým zemětřesením nebo během něj -, okamžitě se rozpadnou a vytvoří elektrický náboj.

Hornina je izolant, který se při mechanickém namáhání stává polovodičem. "Před zemětřesením jsou obrovské objemy hornin - stovky tisíc kilometrů krychlových hornin v zemské kůře - namáhány a napětí způsobuje posun minerálních zrn vůči sobě navzájem," dodal ve videorozhovoru pro CNN.

Mezi další teorie o tom, co způsobuje světla zemětřesení, patří mimo jiné statická elektřina vznikající při štěpení hornin a vyzařování radonu. V současné době neexistuje mezi seismology shoda ohledně mechanismu, který jev způsobuje. Vědci se stále snaží odhalit tajemství těchto výbuchů.

Rozhovor s premiérkou narušilo zemětřesení. Ustála ho v klidu a s úsměvem (25. 5. 2020)

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová poskytovala rozhovor jedné z místních televizí, když se najednou v budově parlamentu otřásla země. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy