Londýn - Na internetu se v čím dál větší míře obchoduje s mateřským mlékem.
Krom matek, jež samy nemohou kojit a nechtějí své děti krmit náhradní kojeneckou stravou, o něj jeví zájem fetišisté a kulturisté, kteří věří, že jim mateřské mléko pomůže nabrat svalovinu.
Britští experti ale varují, že jde o hazard s lidským zdravím, potažmo životy.
Zákony s takovým obchodováním nepočítají, tedy jej ani nijak neregulují. Nezávadnost prodávaného mléka jinými slovy nikdo nekontroluje. Přitom často bývá zkažené, přesněji obsahuje řadu smrtelně nebezpečných bakterií.
Hrozí HIV, syfilis i žloutenka
Když už nic jiného, mělo by být mateřské mléko testováno na HIV, syfilis a žloutenku, varují autoři analýzy publikované v odborném magazínu British Medical Journal.
Ukázalo se navíc, že nezanedbatelnou část obchodovaného mateřského mléka dodávají narkomanky, které drogy užívají nitrožilně.
Jde přitom o velký byznys. Jedna z internetových stránek, na nichž se s mlékem obchoduje, registruje každý měsíc 800 nových dárkyň.
Cena za 30 mililitrů se na americkém trhu pohybuje okolo čtyř dolarů, tedy přibližně sto korun.
Existují sice oficiální prodejny mateřského mléka, kde je surovina pasterizována, tam jsou ale ceny řádově dražší.
Existují lidé - například nemocní rakovinou - kteří udělají cokoliv, pokud uvěří, že jim to může pomoci. Pak jsou tu lidé, kterým činí potěšení pocit, že jsou kojeni.
"Nechci takové věci soudit. Naším úmyslem je pouze to, aby byly na trhu jen bezpečné potraviny. Existují lidé - například nemocní rakovinou -, kteří udělají cokoliv, pokud uvěří, že jim to může pomoci. Pak jsou tu lidé, jimž činí potěšení pocit, že jsou kojeni, a velká komunita kulturistů, kteří používají mateřské mléko při bodybuildingu. Ti lidé si ale neuvědomují, že mléko může být kontaminováno," řekla deníku The Guardian spoluautorka studie Sarah Steelová.
Nebezpečné bakterie byly odhaleny v devíti z deseti testovaných vzorků. "Když prodejci pošlou mléko poštou, pobývá v teple a množí se v něm mikroorganismy, jež mohou být velmi nebezpečné, obzvlášť pro děti," varuje Steelová.
Její tým studii ještě nedokončil, současné závěry jsou ale tak alarmující, že vědci cítili povinnost zveřejnit je hned. "Nechceme přijít se studií poté, co zbytečně zemřou další děti," tvrdí.
Krom regulace navrhují autoři vyškolit zdravotnický personál tak, aby dokázal matkám poradit, kde si mohou mateřské mléko pořídit bezpečně.