Na Ukrajině zatkli syna ministra vnitra Avakova. Je podezřelý ze zmanipulovaných státních nákupů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2017 22:16
Ukrajinská protikorupční policie (NABU) zadržela podle Rádia Svoboda Oleksandra Avakova, syna úřadujícího ministra vnitra Arsena Avakova. Případ se týká podezření z podvodů během nákupů batohů a dalšího vybavení pro policejní jednotky, spadající pod Ministerstvo vnitra Ukrajiny. Vyšetřování protikorupční policie začalo před dvěma lety, kdy novináři zveřejnili první podezření, že úřad nakupuje vybavení pro policisty přes firmy, napojené na spolupracovníky a syna ministra Avakova.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kyjev - Ukrajinský národní protikorupční úřad (NABU) v úterý zadržel syna ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova, kterého obvinil ze zpronevěry státních prostředků ve výši 14 milionů ukrajinských hřiven (zhruba 11,6 milionů korun). Spolu s ním byl zatčen také bývalý náměstek ministra vnitra Serhij Čebotar a šéf ukrajinské společnosti Turboseo Volodymyr Lytvyn, informovala ukrajinská média.

Podle ministerstva vnitra je kauza politicky motivovaná, někteří ukrajinští politici ji označili za výsledek politické pře uvnitř vládní koalice.

"Ministerstvo vnitra upozorňuje, že na Ukrajině (nyní) pokračuje hybridní válka, která se soustředí na diskreditaci politiků a úředníků, kteří tvrdě hájí reformu a obnovení (ukrajinských) státních institucí," cituje list Ukrajinska pravda prohlášení ministerstva. Kyjev přitom termín hybridní válka používá pro označení informační války, kterou země vede s Ruskem.

Avakov pak na svém facebookovém profilu trval na synově nevině. NABU zároveň varoval před politickým ovlivňováním dění v zemi v zájmu některých politických uskupení. Zatčení syna označil za politický tlak, kdo za ním stojí, však neuvedl.

Podle některých ukrajinských politiků je zatčení ministrova syna znamením eskalace politické pře uvnitř ukrajinské vládní koalice. Předák populistické Radikální strany Oleh Ljaško aféru označil za pokus prezidenta Petra Porošenka Avakova zdiskreditovat. Mluvčí NABU taková obvinění odmítla.

Video: Masivní exploze na Ukrajině. Kvůli výbuchu muničního skladu se musí evakuovat tisíce lidí

Masivní exploze na Ukrajině. Kvůli výbuchu muničního skladu se musí evakuovat tisíce lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy