Porošenko se nechce rozloučit s korupcí, tvrdí český investor na Ukrajině. Pohřbívá tím reformy

Josef Pazderka Josef Pazderka
2. 6. 2017 12:15
Ukrajinská politická elita se i přes řadu úspěšných reforem nechce rozloučit s korupcí, tvrdí český finančník Tomáš Fiala ze skupiny Dragon Capital. Podle největšího zahraničního investora na Ukrajině brání tým prezidenta Porošenka kvůli starým korupčním vazbám klíčové reformě soudnictví a bezpečnostních složek. A začíná naopak tvrdě tlačit na investigativní novináře i neziskové organizace na Ukrajině.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters

Kyjev (od našeho zvláštního zpravodaje) - Dorazili nečekaně.

Skupinka dvaceti pracovníků ukrajinské tajné služby (SBU) v civilu vtrhla na konci letošního dubna do kanceláří kyjevské investiční firmy Dragon Capital.

Vybavená soudním příkazem s údajným podezřením na používání nelegálního softwaru tam začala prohlížet a zabavovat firemní počítače.

"Bylo to poprvé v celé historii Dragon Capitalu, kdy se tady po chodbách procházeli ukrajinští tajní. Chvíli vypadali, že si tady budou dělat, co chtějí," komentuje dubnový zásah v rozhovoru pro Aktuálně.cz český šéf firmy Tomáš Fiala.

Byl to jasný vzkaz

Dragon Capital je na Ukrajině klíčová investiční skupina, která spravuje celou čtvrtinu zahraničních investic v zemi.

Zásah SBU v jejích kancelářích proto okamžitě vzbudil velký ohlas. Po rychlých telefonátech firemního vedení do kanceláře ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana i na další oficiální místa se podařilo zátah SBU zastavit.

Ukrajinský premiér kvůli incidentu dokonce přerušil zasedání vlády. "Takové akce neprospívají investičnímu klimatu," řekl následně novinářům.

Tomáš Fiala, známý na Ukrajině jako podporovatel protikorupčních aktivit, vlivný představitel Evropské podnikatelské asociace (EBA) a člen správní rady Transparency International, i přesto tvrdí, že vzkaz, skrytý za celým zásahem, pochopil.

Investor Tomáš Fiala ve své kanceláři v Kyjevě.
Investor Tomáš Fiala ve své kanceláři v Kyjevě. | Foto: Natalia Kravčuková

Šlo podle něj - i řady ukrajinských médií - o varování obchodního konkurenta, napojeného na okruh nejbližších lidí prezidenta Petra Porošenka, aby se vzdal lukrativního podílu v kyjevském obchodním centru SkyMall. Přestože mu nárok na něj potvrdil i londýnský soud.

A taky o připomínku, aby to nepřeháněl s kritikou pomalých protikorupčních reforem.       

"Je to tady znovu celé trochu mafiánské," říká Tomáš Fiala s hořkým úsměvem během interview ve své kanceláři. A poukazuje na řadu podobných incidentů z poslední doby. 

Výhrůžky, denunciace a zastrašování

Koncem letošního dubna spustila skupina ukrajinských poslanců přímo v parlamentu ostrou denunciační kampaň proti aktivistům z kyjevské organizace Protikorupční akční centrum (AAC).

Ta přitom stála za prosazením řady klíčových reforem. 

Poslanci aktivisty ve veřejně šířeném videu obvinili, že se nelegálně sami obohacují, a vyzvali k jejich trestnímu stíhání. Stejně jako k zastavení fungování organizace.

"Všechna tato nesmyslná obvinění je možné lehce vyvrátit pohledem na naše výroční zprávy. Předáváme je daňovým úřadům i našim donátorům. Mimo to procházíme každý rok auditem," zareagovalo v tiskovém prohlášení Protikorupční akční centrum.

A poukázalo na zvyšující se počet výhrůžek i osobních útoků, kterým představitelé organizace v poslední době na Ukrajině čelí. 

Problémy protikorupční databáze

Od poloviny května se s velmi podivným obviněním potýká i Jurij Novikov, šéf ukrajinské softwarové firmy Miranda.

Ta loni na základě výběrového řízení vyvinula a rozběhla velkou databázi veřejných elektronických deklarací majetků ukrajinských politiků a státních úředníků.

Aktivisté i západní donátoři označují tento projekt za pilíř protikorupčních aktivit v zemi. 

Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko ale Novikova letos v květnu v parlamentu veřejně obvinil, že zpronevěřil část zahraničních peněz určených na vývoj celé databáze.

A dodal, že se chystá firmu stíhat a fungování databáze znovu prozkoumat.  

Novikov obvinění odmítá. Podle něj se jedná o další pokus vyřadit z provozu klíčovou protikorupční databázi.

Zastala se ho i ukrajinská pobočka Transparency International (TI).

"Jsme k těmto prohlášením velmi skeptičtí. Pokud generální prokuratura měla podobná podezření, měla je zveřejnit už před rokem, kdy celý projekt vznikal," řekl agentuře Reuters Oleksandr Kalitěnko, hlavní analytik TI v Kyjevě.

Velký rozruch vzbudilo na Ukrajině nedávno i nejnovější pátrání televizního programu Slidstvo, který z loňské násilné smrti investigativního novináře Pavla Šeremeta v Kyjevě nepřímo obvinil ukrajinské tajné služby.

Podle Tomáše Fialy atmosféra na Ukrajině houstne. A ve vzduchu už začínají být pomalu cítit další prezidentské a parlamentní volby.

Ty se budou konat až v roce 2019. Popularita vlády prezidenta Porošenka ale už nyní prudce klesá. Z více než 50 procent v roce 2014 se propadla na jednociferná čísla

"Stoupá populismus, ochota provádět reformy je nižší, hodně lidí z bývalého režimu se přestalo bát. Korupce se bohužel vrací a zvyšuje," dodává Fiala.

Pokrok ano, ale… 

Tři roky po tzv. Euromajdanu se přitom i podle něj na Ukrajině hodně zásadních věcí změnilo.

Tomáš Fiala z firmy Dragon Capital ve své kyjevské kanceláři.
Tomáš Fiala z firmy Dragon Capital ve své kyjevské kanceláři. | Foto: Natalia Kravčuková

Prozápadní vláda, jmenovaná prezidentem Porošenkem v roce 2014 stabilizovala s pomocí zahraničních půjček válkou zasaženou ekonomiku, provedla zásadní reformy státní správy i trhu s energiemi.

Pod velkým tlakem zahraničních věřitelů se navíc pustila i do řady protikorupčních opatření.

Na Ukrajině poprvé za její novodobou existenci vznikl transparentní systém veřejných zakázek nazvaný ProZorro. Díky němu došlo podle nezávislých odhadů k úsporám až ve výši 6 miliard ukrajinských hřiven (cca 6 miliard korun - pozn. red.).

Na podzim loňského roku taky nová legislativa donutila přes 100 000 klíčových politiků a státních úředníků podat veřejná majetková přiznání. 

Fungovat postupně začaly tři protikorupční instituce - Národní protikorupční úřad (NABU), Specializovaná protikorupční prokuratura a Národní agentura pro prevenci korupce. 

Ty provedly za pár měsíců své existence řadu úspěšných zásahů včetně zadržení několika aktivních politiků i úředníků, spojovaných i se současným režimem prezidenta Porošenka.

Třeba někdejší pravé ruky expremiéra Jaceňjuka Mykoly Martyněnka nebo exšéfa ukrajinské finanční správy Romana Nasirova.

"To, že byli tito lidé zatčeni, je samozřejmě pozitivní. To se dříve nestávalo.  Ale na to, aby mohly být tyto kauzy dotaženy do konce, jsou potřeba soudy. A ty jsou pořád zkorumpované," uvádí Tomáš Fiala během rozhovoru ve své kanceláři.

"Politickou vůli pokračovat v reformách soudů a silových složek bohužel vůbec nevidím. Tyto oblasti přitom spadají přímo pod prezidenta. Ten si ale chce spíš v nastalé situace udržet loajalitu bezpečnostních složek a využít je v příštích volbách," dodává Fiala.

Je to v kritické fázi

Největší zahraniční investor na Ukrajině není v pochybách o pokračování klíčových reforem sám.

V kritice ukrajinských politiků, kteří začínají nová protikorupční opatření tiše podrývat, se v květnu přidal i velvyslanec EU v Kyjevě Hugues Mingarelli.

"Ukrajina se dostává v tažení proti korupci do kritické fáze. Někteří lidé se evidentně cítí ohroženi. K zastavení jejich nebezpečného tlaku je potřeba jasné stanovisko současné vlády. V opačném případě se země postupně znovu vrátí do starých časů," prohlásil Mingarelli v rozhovoru pro ukrajinskou agenturu UNIAN.

Jedna z hlavních postav prozápadního Euromajdanu před třemi lety, bývalý investigativní novinář a v současnosti ukrajinský poslanec Sergej Leščenko, je ve svém postoji ještě tvrdší.

Zahraniční věřitele vyzval, aby ukrajinské vládě neposkytovali další úvěry, dokud všechny protikorupční instituce nezprovozní a nedá jim dostatek nezávislosti i pravomocí.

"Mezinárodní měnový fond by neměl Ukrajině dát jediný dolar, dokud nezačne fungovat zvláštní protikorupční soud," prohlásil Leščenko v květnovém rozhovoru pro web americké organizace Atlantic Council.

I on je přesvědčen, že současná ukrajinská politická elita o definitivní rozchod s korupcí nestojí.

"Parlament je zkorumpovaný a prezident o nový systém nestojí. Zasáhlo by to jeho nejvěrnější, kteří využívají politickou moc k vlastnímu obohacení," dodává Leščenko.

Politici si musí vybrat

Za pravdu mu částečně dávají i oficiální statistiky.

Ukrajina je podle žebříčku Transparency International (TI) za rok 2016 ve vnímání korupce stále na 131. místě na světě, v těsném sousedství Nigérie, Guatemaly nebo Kyrgyzstánu. Na posledním 176. místě žebříčku je válkou totálně rozvrácené Somálsko.

Oproti korupcí opředené éře bývalého ukrajinského prezidenta Janukovyče, kdy se v žebříčku TI pohybovala na 144. místě, se přitom země posunula kupředu jen o pár míst. 

Taky investor Tomáš Fiala doporučuje zahraničním investorům a věřitelům větší přísnost a opatrnost.  

Nechce ale, aby s pomyslnou vaničkou vylili i dítě ukrajinských reforem.

"Hodně věcí, které tady dřív nebyly vůbec myslitelné, už se povedlo. Záleží ale na ukrajinských politicích, jakou cestu dál si teď vyberou," uzavírá Fiala. 

Tomáš Fiala z investiční skupiny Dragon Capital je největším zahraničním investorem na Ukrajině. Podle něj se země ještě s korupcí nerozloučila. | Video: Josef Pazderka
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 4 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 6 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy