reklama
 
 

Ukrajinská policie stíhá Saakašviliho. Za proniknutí za hranice mu hrozí až pět let vězení

AKTUALIZOVÁNO 11. 9. 2017
Ukrajinská policie stíhá Michaila Saakašviliho a skupiny jeho stoupenců, kteří v neděli bývalého gruzínského prezidenta dopravili přes odpor policie na ukrajinské území. Saakašvilim hrozí až pět let vězení. Jeho jednání ostře kritizoval předseda ukrajinské vlády Volodymyr Hrojsman, který incident označil za útok proti ukrajinské státnosti. Saakašvili tvrdí, že se na Ukrajině ocitl legálně a že mu policisté na hraničním přechodu ukradli cestovní pas.

Kyjev - Ukrajinská policie zahájila trestní stíhání bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho a skupiny jeho stoupenců, kteří v neděli exprezidenta přes odpor policie dopravili na ukrajinské území. Policie to v pondělí oznámila na svých webových stránkách. Saakašvilimu, kterého prezident Petro Porošenko zbavil ukrajinského občanství, podle agentury Unian hrozí až pět let vězení.

Saakašvili se v neděli dvakrát neúspěšně pokusil o přechod polsko-ukrajinských hranic, než ho dav jeho stoupenců prakticky na rukou přenesl na ukrajinské území na polsko-ukrajinském hraničním přechodu Medyka-Šehyni. Stoupenci gruzínského politika přitom prorazili policejní kordon a zranili údajně 11 policistů a pět pohraničníků.

Saakašvili, kterého v roce 2015 Porošenko jmenoval gubernátorem Oděské oblasti, se loni s prezidentem rozešel a založil vlastní politickou stranu Hnutí nových sil. Hlavu státu tvrdě kritizuje za údajné tolerování korupce a váhavé prosazování reforem. Po přechodu hranice se Saakašvili v neděli večer uchýlil do západoukrajinského Lvova.

Jeho jednání ostře kritizoval předseda ukrajinské vlády Volodymyr Hrojsman, který incident na přechodu Šehyni označil za útok proti ukrajinské státnosti. "Zvlášť těžkou odpovědnost nesou ti, kdo si dovolili vztáhnout ruku na naše chlapce, kteří chrání vlast a její hranice," napsal Hrojsman na facebooku.

Ukradli mi pas

Saakašvili naopak tvrdí, že se na Ukrajině ocitl legálně a že mu policisté na hraničním přechodu ukradli cestovní pas. Na tiskové konferenci podle serveru 112.ua požadoval "ochranu před ukrajinským státem" a vyjadřoval údiv nad "hysterií" kolem jeho případu.

Pro Lvov, který je tradiční baštou ukrajinských národovců a počínání Porošenka sleduje s rostoucí nedůvěrou, se příjezd Saakašviliho stal velkou událostí. Okázalou večeři pro bývalého oděského gubernátora v neděli uspořádal lvovský starosta Andrij Sadovyj, tělesnou ochranu Saakašviliho zajišťují veteráni dobrovolnického praporu Donbas, kteří na východě země bojovali proti proruským separatistům. O dalším postupu se nyní Saakašvili radí se svými spolupracovníky.

autor: ČTK | 11. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama