Vyloučil zároveň dohodu s promoskevskou Stranou regionů opozičního předáka Viktora Janukovyče, která zvítězila v březnových parlamentních volbách. Podle agentury Reuters to oznámila mluvčí strany Naše Ukrajina Taťjana Mokridiová.
Podle Mokridiové se politická rada Naší Ukrajiny dohodla na spolupráci se Socialistickou stranou Ukrajiny (SPU) Oleksandra Moroze a s Blokem Julije Tymošenkové, který skončil ve volbách druhý.
"Rada schválila program vytvoření koalice tří: Bloku Julije Tymošenkové, Socialistické strany a Naší Ukrajiny," sdělila mluvčí. V programu není žádná zmínka o tom, kdo by měl být premiérem, ani kdy by měla být podepsána dohoda o koalici.
Kdo bude premiérem
O křeslo předsedy vlády se vehementně uchází Tymošenková, kterou Juščenko loni v září po pouhých sedmi měsících z této funkce odvolal. Tymošenková později na tiskové konferenci řekla, že se stranou Naše Ukrajina se dnes neřešila otázka premiéra.
"Nejedná se o tom, proto podle mě nemá smysl rozebírat, kdo komu nabízí nějakou funkci," řekla. Dodala, že ví, že členové politické rady strany Naše Ukrajina se na dnešním zasedání postavili k její kandidatuře na premiéra záporně.
Vyzvala prezidenta Juščenka, aby co nejdříve odpověděl na otevřený dopis, který mu zaslala její strana spolu se socialisty. V dokumentu ho obviňuje, že zdržuje koaliční jednání. Navrhuje podepsat memorandum o vytvoření koalice "oranžových sil", v němž by bylo stanoveno, že premiéra navrhuje člen koalice, který má nejvíce křesel v parlamentu.
"Jestli propásneme čas na vytvoření koalice demokratických sil, bude pozdě rvát si vlasy," řekla. Šéf volebního týmu Naší Ukrajiny Roman Bessmertnych na stejné tiskové konferenci řekl, že koalice demokratických sil se bude obsazením funkce premiéra zabývat poté, až budou vyřešeny organizační otázky a dohodnuty základní principy činnosti nové vlády.
Chce i Janukovyč
Na premiérské křeslo si dělá nárok Strana regionů, která ve volbách sice zvítězila, ale nemá potřebnou většinu na sestavení vlády. Premiér ze Strany regionů je však zcela nepřijatelný pro stoupence liberálních stran, kteří v roce 2004 uspořádali masové pouliční demonstrace s cílem zabránit Janukovyčovi stát se hlavou státu.
Nedávné volby byly první, které se konaly podle nových pravidel zmocňujících parlament ke jmenování ministerského předsedy. Dostalo se do něj celkem pět politických stran.
Nejvíce hlasů - 32 procent - získala opoziční proruská Strana regionů někdejšího premiéra Janukovyče. Hned za ni se řadí Blok Julije Tymošenkové s 22 procenty hlasů a na třetím místě skončila proprezidentská koalice Naše Ukrajina se 14 procenty hlasů. Tříprocentní kvorum překonali také socialisté se šesti a komunisté se čtyřmi procenty hlasů.
Vážení čtenáři, zkušenosti z dosud volně otevřených diskusí o některých tématech nás bohužel přinutily k tomu, abychom u tohoto článku debatu nepovolili. Vaše názory nás ale zajímají. Pokud nebudou vulgární, urážlivé a v rozporu se základními lidskými právy, posílejte je prosím na adresu [email protected] Rádi je budeme publikovat v samostatném článku. Vaše redakce.