Po pádu letounu v Etiopii zemřelo všech 157 lidí, mrtví jsou i čtyři Slováci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2019 23:24
Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo na trase z Addis Abeby do Nairobi. Na palubě bylo podle mluvčího Ethiopian Airlines 149 pasažérů a osmičlenná posádka. Nikdo z nich nehodu nepřežil.
Místo leteckého neštěstí v Etiopii. | Video: Reuters

Zprávu o 157 mrtvých potvrdila i etiopská státní televize s tím, že na palubě byli lidé ze 33 zemí. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že podle jeho informací žádný český občan nezahynul. Mezi oběťmi jsou však čtyři lidé slovenské národnosti. Podle agentury AP byli v letadle lidé, kteří mířili do keňské metropole na akci OSN.

Letadlo havarovalo šest minut po startu asi 50 kilometrů jihovýchodně od etiopské metropole. Příčina pádu zatím není zcela jasná. Švédský server flightradar24, který sleduje letecký provoz, oznámil, že letadlo nemělo po startu "stabilní vertikální rychlost".

Boeing 737 etiopských aerolinií.
Boeing 737 etiopských aerolinií. | Foto: Shutterstock.com

Mluvčí letecké společnosti bez dalších podrobností řekl, že kontakt s posádkou byl přerušen v 8:44 ráno (6:44 SEČ) nad Bishoftu, které leží jihovýchodně od etiopské metropole. Letadlo z Addis Abeby odstartovalo v 8:38 místního času.

Šéf aerolinek Ethiopian Airlines podle agentury Reuters uvedl, že pilot zříceného letadla měl "excelentní letové záznamy". Kapitán po startu nahlásil technické problémy a žádal o návrat na letiště v Addis Abebě. 

Slováci mezi mrtvými

Podle Pravda.sk je mezi oběťmi manželka, dcera a syn slovenského poslance a místopředsedy Slovenské národní strany Antona Hrnka. Při nehodě zemřela i charitativní pracovnice ze Slovenska, která cestovala do Keni. 

Vedení aerolinek oznámilo, že mezi mrtvými je 32 Keňanů, 18 Kanaďanů, devět Etiopanů, osm Italů a stejný počet Číňanů a Američanů, sedm Britů a sedm Francouzů, šest Egypťanů a pět Nizozemců. Po čtyřech obětech mají podle dosavadních informací Indie a Slovensko, po třech Austrálie, Švédsko a Rusko, po dvou Maroko, Španělsko, Polsko a Izrael. Jednoho občana ztratily Belgie, Indonésie, Somálsko, Norsko, Srbsko, Togo, Mozambik, Rwanda, Súdán, Uganda a Jemen. Čtyři lidé na palubě použili pas OSN a jejich národnost není zatím jasná. O případných českých obětech české ministerstvo zahraničí zprávy nemá.

Trosky etiopského letounu.
Trosky etiopského letounu. | Foto: Reuters

"Nikdo nám nic neřekl"

Nejmenovaný svědek nehody britské BBC popsal, že po dopadu letounu na zem spatřil velké plameny. "Výbuch a oheň byly tak silné, že jsme se nemohli vůbec přiblížit. Všechno je spálené," prohlásil.

Úřad etiopského premiéra oznámil na twitteru vyjádřil soustrast rodinám obětí. "Úřad předsedy vlády chce jménem vlády a etiopského lidu vyjádřit nejhlubší soustrast rodinám, které ztratily své blízké, kteří byli dnes ráno v letadle Boeing 737 společnosti Ethiopian Airlines při pravidelném letu do Nairobi," stojí v twitterové zprávě. Lítost nad neštěstím vyjádřil na twiteru také keňský prezident Uhuru Kenyatta.

Hasiči směřují k místě nehody etiopského boeingu
Hasiči směřují k místě nehody etiopského boeingu | Foto: Reuters

Na letišti v Nairobi se shromažďovali příbuzní, kteří čekali na informace od úřadů. "Čekáme na maminku. Doufáme, že nakonec letěla jiným letem. Nebere nám telefon," citovala agentura Reuters Wendy Otienovou.

Šestačtyřicetiletý Robert Mutanda v Keni očekával svého švagra, cestujícího z Kanady. "Ne, nikoho z aerolinek jsme na letišti neviděli," stěžoval si Reuters na nedostatečné informování.

Druhá fatální nehoda za půl roku

Leteckou trasu mezi Addis Abebou a Nairobi využívají turisté mířící na safari ve východní Africe. Do letadel nastupují ale také čínští podnikatelé.

Žena čekající na letišti v Nairobi. Na palubě zříceného letounu byl její snoubenec.
Žena čekající na letišti v Nairobi. Na palubě zříceného letounu byl její snoubenec. | Foto: Reuters

Státní Ethiopian Airlines se označuje za největší leteckou společnost v Africe. Zřídila už informační linku, která bude k dispozici rodinám a přátelům lidí, kteří byli v letadle. Některé lety z Addis Abeby byly ráno zrušeny nebo zpožděny. Ethiopian Airlines má ve svém arzenálu 100 letadel a loni přepravila přes deset milionů pasažérů.

Podle dostupných zpráv letadlo, které se v neděli zřítilo, byl nový model Boeingu 737 MAX. Právě tento typ letadla loni v říjnu spadl do Jávského moře na letu z Jakarty se 189 lidmi na palubě. Firma Boeing tehdy vydala upozornění, že vadný senzor může posádce zkomplikovat ovládání stroje, což "může vést k nárazu do terénu".

Za pravděpodobnou příčinu nehody indonéského letadla se uváděl automatický systém ovládající stabilizátory. Dostával zřejmě špatné vstupní informace o rychlosti a výšce a namířil letoun dolů. Údaje obsažené v nalezeném záznamníku letu potvrdily, že stroji špatně fungoval ukazatel rychlosti, a to při čtyřech jeho posledních letech. Společnost Lion Air, které letadlo patřilo, přitom tvrdila, že problémy byly odstraněny.

Společnost Ethiopian Airlines měla naposledy velkou nehodu v roce 2010, kdy její letadlo spadlo krátce po startu z Bejrútu. Zabilo se tehdy 90 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy