Prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrál William Laj. Čína ho považuje za nebezpečí

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2024 19:56
Sobotní prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrál vládní kandidát a současný viceprezident William Laj, vyplývá z výsledků po sečtení téměř všech okrsků. Druhý v pořadí, kandidát opozice Chou Jou-i, který prosazuje zlepšení vztahů s Pekingem, uznal porážku.
Vítěz tchajwanských prezidentských voleb William Laj.
Vítěz tchajwanských prezidentských voleb William Laj. | Foto: Reuters

Peking Laje označuje za vážné nebezpečí kvůli jeho snaze o další prosazování mezinárodního uznání Tchaj-wanu. Čínská vláda na volební výsledky reagovala podle agentury Reuters vyjádřením, že sjednocení Číny s Tchaj-wanem je nevyhnutelné. Podle Pekingu volby ukázaly, že vládní strana tam nemá většinu. 

Ostrovní stát funguje de facto nezávisle od roku 1949, ale Čína jej stále považuje za své území. Jako nezávislý jej nyní oficiálně uznává 13 států, většinou z Latinské Ameriky a Tichomoří. Velká část ostatních států, mezi nimi USA nebo Česko, s Tchaj-wanem sice obchodní i diplomatické styky udržuje, zároveň ale uznává politiku jedné Číny. 

"Tchaj-wan dosáhl vítězství pro demokratické společenství," řekl v sobotu v prvním projevu po volbách Laj. "Tchajwanský lid úspěšně odolal snahám vnějších sil ovlivnit naše volby," dodal se zřejmým odkazem na Peking.

Laj, který se úřadu prezidenta ujme v květnu, také slíbil, že jeho snahou bude zejména udržet mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu. Jeho vláda se ale bude snažit "nahradit konfrontaci dialogem", řekl. Laj už před volbami prohlásil, že doufá v obnovení dialogu s Čínou, což ale Peking odmítl. V sobotu prohlásil, že bude bránit Tchaj-wan před "pokračujícími hrozbami a zastrašováním ze strany Číny".

K volebnímu vítězství už tamnímu viceprezidentovi Lajovi pogratulovalo například Japonsko. Evropská unie poblahopřála všem voličům, kteří se demokratických voleb zúčastnili.

Tchajwanskému lidu k demokratickému průběhu prezidentských voleb pogratuloval také český prezident Petr Pavel. Je přesvědčen, že vývoj vztahů s Tchaj-wanem bude pokračovat. K výsledku voleb poblahopřáli také předsedové Senátu a sněmovny Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) i další vládní politici.

Podle šéfů obou parlamentních komor i dalších českých zákonodárců bylo volební klání férové a svobodné. Zmínili pokračování a prohlubování spolupráce s ostrovem. Pekarová Adamová označila Tchaj-wan za blízkého partnera. Politici to uvedli na síti X.

Americký prezident Joe Biden podle agentury Reuters na výsledky voleb reagoval slovy, že Washington nepodporuje nezávislost Tchaj-wanu. USA jsou mimo jiné hlavním dodavatelem zbraní na Tchaj-wan.

Moskva se omezila na konstatování, že dál uznává politiku jedné Číny. "Postoj Ruska k Tchaj-wanu je dobře známý, konzistentní a neměnný," uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. "Rusko uznává jen jednu Čínu… a je proti nezávislosti Tchaj-wanu v jakékoli podobě," dodala.

Nově zvolený prezident v projevu podle serveru BBC řekl, že jeho Demokratická pokroková strana (DPP) ve volbách nezískala většinu v jednokomorovém parlamentu. Teď v něm má 63 ze 113 křesel. Potřetí v řadě ale DPP obsadí úřad prezidenta. Od května 2016 je prezidentkou Cchaj Jing-wen, která už se o další mandát podle ústavy ucházet nemohla.

Čtyřiašedesátiletý Laj, který stojí v čele vládní DPP, měl už před ukončením sčítání více než pět milionů hlasů. K volbám mohlo jít přes 19,5 milionu z přibližně 24 milionů obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy