Fico se cítí lépe. V nemocnici je od minulé středy poté, co byl těžce postřelen

Přenos skončil
Slovenský premiér Robert Fico se cítí lépe. Uvedla to dnes nemocnice v Banské Bystrici, kde se politik léčí se střelnými zraněními po atentátu z minulého týdne. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl v rozhovoru se stanicí RTVS, že stav předsedy vlády je stále vážný, ale stabilizovaný. Dění na Slovensku po atentátu na Fica dál sledujeme online.
Záběry ukazují slovenského premiéra Roberta Fica těsně před střelbou | Video: Reuters
Přenos skončil

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Slovenský premiér Robert Fico zůstává po atentátu z minulého týdne v nemocnici v Banské Bystrici. Podle pátečního prohlášení nemocnice je jeho stav stabilizovaný s mírným zlepšením.
 • Útočník Juraj Cintula je stíhán za pokus o úkladnou vraždu, za což mu hrozí vězení na 25 let nebo doživotí. Podle soudu atentát na Fica zdůvodnil svým nesouhlasem s politikou slovenské vlády.
 • Slovenská policie prověřuje 153 vyjádření ze sociálních sítí kvůli podezření ze schvalování atentátu či souvisejících nenávistných projevů. 
09:46

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

tento online přenos k dění po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica končí. Události související s děním na Slovensku budeme zpravodajsky dál pokrývat.

16:37

Vývoj zdravotního stavu slovenského premiéra Roberta Fica odpovídá očekávání lékařů. Dnes o tom informovala nemocnice v Banské Bystrici, kde se politik léčí se střelnými zraněními po atentátu z minulého týdne. V pondělí premiéra čeká další vyšetření. V uplynulých dnech nemocnice uvedla, že se Ficův stav mírně lepší a že se premiér cítí lépe.

14:11

Fico se cítí lépe. Uvedla to dnes odpoledne nemocnice v Banské Bystrici, kde se politik léčí se střelnými zraněními po atentátu z minulého týdne. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl v rozhovoru se stanicí RTVS, že stav předsedy vlády je stále vážný, ale stabilizovaný.

O mírném zlepšení stavu slovenského premiéra informovala banskobystrická nemocnice v pátek. "Po dnešním konziliu tým ošetřujících lékařů potvrdil subjektivní zlepšení zdravotního stavu pana premiéra," uvedla dnes brzy odpoledne nemocnice.

Podle slovenského ministra vnitra je Ficův stav vážný, ale stabilizovaný. "Myslím, že je mimo ohrožení života," řekl Šutaj Eštok dnes ve vysílání stanice RTVS. Na otázku, zda je Fico stále na jednotce intenzivní péče, neuměl odpovědět. "Přiznám se, že takové detailní informace nemám," uvedl. Podle něj však s premiérem komunikují nejvyšší činitelé a Fico je tak informován o dění na Slovensku.

14:33

Slovenská policie prověřuje 153 vyjádření ze sociálních sítí kvůli podezření ze schvalování atentátu na Fica či souvisejících nenávistných projevů. Zabývá se také případy nebezpečného vyhrožování prezidentce Zuzaně Čaputové a předsedovi opoziční strany Progresivní Slovensko Michalovi Šimečkovi. Dnes to podle slovenských médií prohlásil ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

12:50

Zdravotní stav premiéra Fica je po atentátu nadále stabilizovaný, lékaři zaznamenali jeho mírné zlepšení. V stručném společném prohlášení to dnes uvedly slovenský úřad vlády a fakultní nemocnice v Banské Bystrici.

11:41

"Uvědomuje si, že jednal zcela nepřípustně, neměl ublížit poškozenému. Měl mu raději odevzdat knihu, kterou měl pro něj nachystanou. Upřímně lituje svého jednání, ale opakuje, že střílet umí a mířil tak, aby nepochybně neohrozil život poškozeného. Rovněž dával velký pozor, aby ani náhodou neohrozil žádného člověka v davu ani ochranku," napsal soudce ve zdůvodnění rozhodnutí, kterým obviněného v sobotu poslal do vazby.

11:29

Fakultní nemocnice v Banské Bystrici, ve které je Fico hospitalizován, dnes uvedla, že zdravotní stav pacienta je nadále vážný, ale stabilizovaný. Zástupce nemocnice už o víkendu řekl, že politik je mimo ohrožení života.

11:28

Atentátník na Fica tvrdil, že politika nechtěl zabít. Na útok se připravoval a Ficovi se za něj omluvil. Vyplývá to ze soudního rozhodnutí o vazebním stíhání útočníka, který ministerského předsedu minulý týden několikrát postřelil. Soudní dokument zveřejnila televize TA3.

12:36 Zuzana Čaputová před Filozofickou fakultou v Praze

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její zvolený nástupce Peter Pellegrini se v souvislosti s atentátem na Fica dopoledne setkali se zástupci církví. Pellegrini, který se prezidentského úřadu ujme v polovině června, požádal církve na katolickém Slovensku, aby při kontaktu s veřejností její představitelé mluvili o hodnotách a o tom, aby ve společnosti nastal klid. Čaputová vyjádřila církvím vděk za to, že dlouhodobě usilují o smír ve společnosti.

12:10

Slovenský trestní zákoník předpokládá, že za teroristický útok například vůči chráněné osobě viníkovi bude v případě prokázaní viny uloženo doživotí. Střelci podle nynějšího stavu hrozí za pokus o úkladnou vraždu vězení na 25 let nebo na doživotí.

"Rozdíl je, zda útočíte na osobu, nebo útočíte na předsedu vlády. Útok jasně poukazuje na to, že šlo o funkci," doplnil Kaliňák na tiskové konferenci ke zmíněným dvěma trestným činům.

12:07

Není vyloučeno, že postřelení premiéra Fica bude nově vyšetřováno jako teroristický útok, v současnosti jde o pokus o úkladnou vraždu. Po dnešním jednání bezpečnostní rady státu to řekl slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka.

Vláda podle vicepremiéra Roberta Kaliňáka zváží zvýšení pokut autorům nenávistných projevů. Kaliňák také uvedl, že zdravotní stav hospitalizovaného Fica je stabilizovaný. Slovenské úřady nadále pracují i s možností, že útočník nejednal sám.

11:12

Pokus o atentát na premiéra Fica je výsledkem nespokojenosti EU a USA s posilováním národně orientovaných politických sil, uvedla dnes podle agentury RIA Novosti ruská rozvědka SVR. Odvolává se při tom na vlastní zjištění. Vztahy západních zemí a Moskvy výrazně ochladly po ruské invazi na Ukrajinu z února 2022, ruští představitelé od té doby opakovaně kritizují západní postoje a staví se do role ochránců tradičních hodnot. Zároveň Rusko potlačuje lidská práva i občanské svobody.

09:53

Muž, který spáchal atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, ve svých knihách vyjádřil pochopení pro jiné dva útočníky na Slovensku, zmiňoval jiné hromadné vraždy ve světě, zamýšlel se nad přijatelností násilí a k Ficovi napsal, že ho možná dá k soudu. Napsal to list Denník N, který také uvedl, že střelec měl zjevně rasové předsudky vůči Romům.

08:00

Společnost Meta Platforms, která vlastní sociální síť Facebook, uvedla, že smazala účet muže obviněného z útoku na slovenského premiéra Roberta Fica. Informoval o tom portál Aktuality.sk.

Facebookový profil 71letého muže, který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra a kterým je podle slovenských médií spisovatel a aktivista Juraj Cintula, společnost Meta zrušila v noci po středečním útoku. Sociální síť spolupracuje se slovenskými vyšetřovateli. Blíže se k věci nevyjádřila.

15:08

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Slovenský premiér Robert Fico zůstává po středečním atentátu v nemocnici v Banské Bystrici. Podle prohlášení nemocnice v úterý podstoupil kontrolní vyšetření CT dutiny břišní, nadále je při vědomí a komunikuje.
 • V úterý měla proběhnout schůzka slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a jejího nástupce Petera Pellegriniho se zástupci parlamentních stran, jejich lídři se ale na jejím konání neshodli.
 • Muže, který Fica postřelil, poslal specializovaný trestní soud v Pezinku do vazby. Může ještě podat stížnost, v takovém případě by se jí zabýval Nejvyšší soud.
13:54

Pravidla nabývání a držení střelných zbraní na Slovensku patří v Evropské unii k nejpřísnějším, po postřelení Fica atentátníkem je ale země možná opět upraví. Dnes to sdělilo slovenské ministerstvo vnitra. Slovensko už v minulosti příslušný zákon zpřísnilo, a to například v reakci na střelbu v Bratislavě z roku 2010, kdy útočník upraveným samopalem zabil sedm lidí a více než desítku dalších zranil.

13:01

Necelý týden po atentátu na Fica se politický život v zemi vrací do dřívějšího režimu. Sněmovna dnes dopoledne obnovila činnost poté, co její schůzi předsedající minulou středu přerušil kvůli střelbě na Fica. Tento týden jsou naplánována také dvě zasedání vlády a strany budou pokračovat v kampani před volbami do Evropského parlamentu. Plán prezidentky Zuzany Čaputové a jejího zvoleného nástupce Petera Pellegriniho na společné jednání zástupců parlamentních stran prozatím ztroskotal na nesouhlasu dvou ze tří vládních stran. Někteří politici naopak pokračovali ve výpadech proti svým soupeřům či médiím.

11:42

Poslanci slovenské vládní koalice dnes navrhli parlamentu usnesení k atentátu na Fica z minulého týdne. V osmibodovém dokumentu mimo jiné odsuzují násilí či vyzývají média, politiky i veřejnost, aby nešířili nenávist a respektovali demokracii, píše list SME.

11:36

Premiér Fico podstoupil kontrolní vyšetření. Nadále je při vědomí a komunikuje, informovala dnes fakultní nemocnice v Banské Bystrici. Stejné prohlášení zveřejnil i úřad slovenské vlády.

"V rámci ranního lékařského konzilia bylo předsedovi vlády uděláno kontrolní CT vyšetření dutiny břišní. Zároveň jsou realizovány další úkony směřující ke zlepšení jeho zdravotního stavu," napsala nemocnice.

16:38

Schůzka slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a jejího zvoleného nástupce Petera Pellegriniho se zástupci parlamentních stran v úterý nebude. Dnes o tom informovala prezidentská kancelář. Jednání ve snaze uklidnit situaci ve společnosti po atentátu na Fica minulý týden navrhli Čaputová a Pellegrini, ale dvě ze tří vládních stran včetně Ficovy strany Směr-SD se k této iniciativě postavily spíše odmítavě. Opozice, která po postřelení Fica vyzývala k potřebě klidu v zemi, pozvání na jednání naopak přijala.

Vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák uznal potřebu smíru a vzájemného respektu ve společnosti. Cesta k tomu podle něj ale nevede přes falešnou politickou korektnost. Později řekl, že schůzka lídrů byla dobrý nápad, ale že je asi třeba více času. Předseda nejmenší vládní strany SNS Andrej Danko zase řekl, že by se jednání zúčastnil pouze v případě, že by mu to doporučil Fico.

12:17

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, pacient komunikuje. Oznámila to fakultní nemocnice v Banské Bystrici, ve které je politik hospitalizován od atentátu z minulého týdne. "Po dnešním konziliu je pacientův stav stabilizovaný. Klinicky se zlepšuje, komunikuje, zánětlivé parametry pomalu klesají," napsala nemocnice na sociální síti.

11:34

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, hospitalizovaného po atentátu z minulého týdne, je stabilizovaný, pacient komunikuje. Oznámila to nemocnice v Banské Bystrici.

10:30 Místopředseda slovenské sněmovny a šéf SNS Andrej Danko

Policisté vyšetřují incident, ve kterém figuruje poslanec slovenského parlamentu a šéf vládní Slovenské národní strany Andrej Danko. Ve středu, když se politik vracel z Banské Bystrice, se zastavil na čerpací stanici nedaleko Nitry. Tam se střetl s jiným mužem, výpovědi se rozcházejí. Podle jedné verze Danko muže po slovní výměně napadl a vyrazil mu z ruky mobil. Politik tvrdí, že když šel na WC, muž jej "slovně obtěžoval".

18:30

Okresní soud v Banské Bystrici v takzvaném superrychlém řízení poslal na tři měsíce do vězení muže, který schvaloval útok na slovenského premiéra Roberta Fica. Informoval o tom dnes na Facebooku slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka. Muž skandoval nenávistná hesla před nemocnicí, ve které se Fico zotavuje ze zranění utrpěných při středečním atentátu.

18:18

Slovenský ministr vnitra dodal, že už dvě hodiny po útoku měl atentátník, který byl zadržen bezprostředně po činu, smazanou historii na sociální síti Facebook a "komunikační historii". Nesmazal ji přitom útočník na Fica a patrně ani jeho choť. Ministr obrany Robert Kaliňák uvedl, že útočníkova manželka není tak technicky zdatná, aby byla schopná komunikaci vymazat.

16:33

Slovenské bezpečnostní složky pracují také s verzí, že útočník na premiéra Fica nejednal zcela sám, uvedli ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok a náměstek civilní tajné služby SIS Pavol Gašpar. "Je také verze toho, že se pachatel pohyboval ve skupině lidí, kteří se vzájemně podporovali," řekl Šutaj Eštok. 

16:16

Slovenská policie po atentátu na Fica zvýšila podle ministra vnitra dohled na místa s vyšším pohybem lidí, chráněni jsou politici, média i nemocnice.

13:12

Podle místopředsedy sněmovního zahraničního výboru z opozičního hnutí ANO a kandidáta do evropských voleb Jaroslava Bžocha slovenští politici emoce místo krocení naopak jitří. 

13:10

Slovensko se po atentátu na premiéra Roberta Fica nachází ve složité situaci, u níž není jasné, jakým směrem se vyvine. Pro Česko je důležité, aby sousední stát byl stabilní a fungovala v něm demokracie. V pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský.

12:30

"Premiér je nadále umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Pozitivní prognóza, o které poslední tři dny hovoříme, je před námi. Nebudeme ho převážet z nemocnice, v této chvíli nejsme na stupni vítězů," doplnil na tiskové konferenci ministr obrany a Ficův blízký spolupracovník Robert Kaliňák. Podle dřívějších informací slovenských médií byla zvažována i možnost, že by Fico byl z Banské Bystrice převezen do Bratislavy. Právě ve slovenské metropoli politik bydlí.

12:27

Někteří slovenští vládní politici krátce po atentátu na Fica a následně i v uplynulých dnech tvrdili, že opozice a média dál šíří nenávist. Vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák, který je blízkým Ficovým spolupracovníkem a který po Ficově hospitalizaci převzal ve vládě roli jejího lídra, uznal potřebu smíru a vzájemného respektu ve společnosti. Cesta k tomu podle něj ale nevede přes falešnou politickou korektnost. Opoziční strany po atentátu spíše vyzývaly k uklidnění situace. V sobotu ale Matovič na tiskové konferenci vybídl ministra vnitra k rezignaci. To vyvolalo další vlnu slovních přestřelek mezi politiky.

12:26 Kandidát na slovenského prezidenta Peter Pellegrini

"Poslední dni a tiskové konference nám ukázaly, že někteří politici jednoduše nejsou schopni základní sebereflexe ani po takovéto tragédii. Jakoby nepochopili, že právě jejich dosavadní kroky, vyjádření a nechutné útoky, nikoliv na konkurenční politické myšlenky, ale na jejich nositele, zásadně přispěly k napětí v naší společnosti," uvedl zvolený slovenský prezident Pellegrini.

11:23

Slovenský premiér Robert Fico je mimo ohrožení života. Jeho stav je ale vážný, rekonvalescence si vyžádá dlouhou dobu, řekl dnes novinářům zástupce nemocnice.

10:57 Kandidát na slovenského prezidenta Peter Pellegrini

Na jednání stran k uklidnění situace na Slovensku patrně nedozrál čas, uvedl zvolený prezident Pellegrini. S Čaputovou navrhoval schůzku na úterý.

21:28

Banskobystrické nemocnici hrozí podle webu Aktuality.sk pokuta za únik zdravotní dokumentace prezidenta Fica. Její fotografie z monitoru počítače začala kolovat na sociálních sítích krátce po středečním útoku. Nebyly na ní sice viditelné osobní informace jako jméno nebo rodné číslo, ale informace o zraněních seděly právě na postřeleného premiéra. 

Podle ředitelky banskobystrické nemocnice Miriam Lupínkové se však v tomto případě o úniku hovořit nedá. "Na předmětném dokumentu není jméno, příjmení ani rodné číslo, které by směřovalo k nějaké indicii. Nezainteresovaný čtenář může pouze intuitivně vnímat, že se jedná o nějakého konkrétního pacienta," argumentuje. 

20:43

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Premiér Robert Fico podstoupil v pátek operaci, která přispěla ke zlepšení jeho stavu. Ten je stabilizovaný, ale stále vážný. V pondělí by jej mělo projednat lékařské konzilium.
 • Muže, který Fica ve středu postřelil, poslal specializovaný trestní soud v Pezinku do vazby. Může ještě podat stížnost, v takovém případě by se jí zabýval Nejvyšší soud.
 • Slovenští poslanci řeší po středečním atentátu nenávistné útoky a výhrůžky. Někteří podali trestní oznámení. 
17:29

Poslanec slovenské strany Hlas Igor Šimko uvedl na svém Facebooku, že vzhledem k nedávnému atentátu na Roberta Fica vyhodnotil reakce na svých sociálních sítích jako nebezpečné vyhrožování. V Košicích proto podal trestní oznámení. Tento krok podle něj učinili už i další poslanci a případy se zabývají příslušné orgány. Tato zpráva přichází poté, co byl obviněn už jeden člověk podezřelý z vyhrožování ministru vnitra a dvěma poslancům. 

17:00

Ministr obrany Slovenska Robert Kaliňák dnes prý krátce hovořil s premiérem Ficem. Nechtěl však sdělovat podrobnosti, jednalo se o osobní rozhovor. "Dali jsme si několik instrukcí směrem k tomu, jak má postupovat vláda a další fungování ve státě, a jak se cítí," řekl pro televizi TA3.

16:29

Před banskobystrickou nemocnicí, kde Robert Fico leží na ARO, se sešlo shromáždění na jeho podporu. Lidé také chtěli poděkovat lékařům. 

16:26

Vyšetřovatel slovenské elitní policejní jednotky obvinil člověka podezřelého z vyhrožování ministru vnitra a dvěma poslancům. 

Policie sdělila, že dál analyzuje nenávistné příspěvky a vyjádření ohledně schvalování trestných činů či vyhrožování. Už po středečním atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica uvedla, že se ohledně tohoto zločinu na sociálních sítích objevily projevy nenávisti a výzvy k eskalaci násilí, které nehodlá tolerovat.

14:55

Podle informací televize TA3 soudce nepřijal písemný slib obviněného a návrh na dohled probačního a mediačního úředníka zamítl.

14:53

Rozhodnutí soudu není pravomocné a obviněný ještě může podat stížnost. V takovém případě bude rozhodovat Nejvyšší soud. 

14:44

Specializovaný trestní soud na Slovensku poslal do vazby muže obviněného ze středečního atentátu na premiéra Fica. ČTK to sdělil soud.

13:38

Místopředseda vlády Kaliňák poděkoval také České republice a dalším zemím za nabídku lékařské pomoci pro Fica. Zároveň uvedl, že má "absolutní důvěru" v tým slovenských lékařů, který postřeleného premiéra v Banské Bystrici operoval.

13:21

Poprvé od středečního převozu premiéra Fica do nemocnice v Banské Bystrici novináři před budovou zaznamenali přísnější bezpečnostní opatření. Policisté se psy prohledali okolí nemocnice a novináři museli ukázat své tašky a batohy.

13:18

Podle ministryně zdravotnictví Dolinkové byla při páteční dvouhodinové operaci odstraněna odumřelá tkáň z četných střelných zranění, která Fico utrpěl.

13:10

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Slovenský premiér Robert Fico v pátek podstoupil operaci, která přispěla ke zlepšení jeho zdravotního stavu. Je při vědomí.
 • V pondělí zasedne lékařské konzilium. Jeho převoz do Bratislavy zatím není možný.
 • Soud rozhoduje o vazbě pro útočníka, kterým je 71letý Juraj Cintula. Je obviněn z pokusu o úkladnou vraždu a hrozí mu 25 let až doživotí.
12:46

Útočník Juraj Cintula obviněný ze střelby na premiéra u výslechu přiznal vinu. Rozhodnutí Specializovaného trestního soudu v Pezinku o vazbě bude známo odpoledne.

12:43

Vicepremiér Robert Kaliňák uvedl, že pozitivní prognóza Ficova zdravotního stavu je blízko, ale jeho převoz do Bratislavy zatím možný není. Premiér je při vědomí.

12:36

V banskobystrické nemocnici se v poslední dnech stalo několik zázraků, uvedl ministr obrany Robert Kaliňák. Premér Fico je podlě něj při vědomí a díky lékařům se daří pokrok k pozitivní prognóze.

12:35

Slovenský premiér Robert Fico je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu, uvedla dnes ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Páteční operace podle ní přispěla ke zlepšení zdravotního stavu předsedy vlády.

12:29

Ministr obrany Robert Kaliňák informuje o aktuálním stavu Roberta Fica.

10:55

Poslední informace o zdravotním stavu slovenského premiéra jsou z pátku, kdy ho navštívil ministr obrany Robert Kaliňák. Uvedl, že je Fico po dvouhodinové operaci a že se jeho stav posunul pozitivním směrem. Ale zůstává vážný. Ředitelka nemocnice v Banské Bystrici nadále trvá na tom, že je premiér v ohrožení života.

10:35

Před soudem v Pezinku čekají desítky novinářů, ale zasedání je neveřejné a nikdo se nedostane ani do areálu. Převoz obviněného provázejí přísná bezpečnostní opatření. 

10:34

Útočník, který spáchal atentát na premiéra Roberta Fica a zasáhl ho čtyřmi z pěti ran, se dnes postaví před soud. Prokurátor v pátek podal návrh na vazbu, 71letý Juraj Cintula je obviněn z úkladné vraždy ve stadiu pokusu.

07:49

Moc byla pro slovenského premiéra Roberta Fica vždy velkým lákadlem, teď je ale jiná situace a bylo by s podivem, kdyby chtěl dál působit jako premiér. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká dlouholetý slovenský komentátor a reportér Eugen Korda. 

21:16

Slovenská média od středečního útoku na premiéra Roberta Fica vyvracejí řadu konspiračních teorií, které se šíří o muži zadrženém po střelbě. Podle nejčastějších byl příznivcem nejsilnější opoziční strany Progresivní Slovensko, členem skupiny usilující o svržení vlády nebo chtěl premiéra zastřelit kvůli jeho postoji k válce na Ukrajině. Z vyjádření lidí, kteří jej znali, plyne, že k Ficovi choval nadstandardní antipatii, napsal deník SME.

18:36

Čeští zemědělci odvolali protest, který se měl konat příští týden ve středu. Chtějí tak uklidnit situaci a snížit riziko, že by se při protestu mohlo něco stát. Nový termín protestní akce zatím nestanovili, řekl prezident Agrární komory Jan Doležal. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) rozhodnutí ocenil, považuje ho za logické a odpovědné.

16:39

Činnost slovenské vlády se po středečním atentátu na premiéra Roberta Fica odvíjí obvyklým způsobem a její další řádné zasedání je naplánováno na příští středu. Řídit ho bude vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák, oznámil dnes úřad slovenské vlády.

14:59

Žalobce podal návrh na vazební stíhání útočníka, který postřelil slovenského premiéra Fica. Žalobce podle soudu návrh na vazbu zdůvodnil tím, že obviněný by na svobodě mohl pokračovat v trestné činnosti nebo uprchnout. Soud oznámil, že obviněného vyslechne v sobotu.

14:57

Nejvyšší politický představitel sudetských Němců Bernd Posselt na sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení vyslovil obavy z polarizace společnosti, která na Slovensku vyústila v postřelení premiéra Roberta Fica. 
"Polarizaci a nenávist je důležité překonat. Nenávist a polarizace ničí demokracii," řekl Posselt. O atentátu na Fica prohlásil, že je to odsouzeníhodný čin. "Nesouhlasím s Ficovou politikou, ale chci výslovně jménem sudetských Němců říct, že atentát hluboce odsuzujeme. Přeji si, aby se Fico co nejdříve uzdravil," uvedl.

14:30

Podle ředitelky banskobystrické nemocnice Miriam Lapuníkové v tomto okamžiku nelze říci, zda u Fica bude zapotřebí další operace.

14:03

"Je při vědomí, může mluvit," řekl dále o Ficově stavu Kaliňák. "Mám lepší náladu, protože vidím pokrok," dodal. Upozornil však, že první čtyři dny jsou po střelném zranění nejnáročnější.

13:53

Kaliňák zatím neuvažoval o nabídce Čaputové a Pellegriniho na společné setkání lídrů parlamentních stran, rozumí však jejich snaze uklidnit situaci po atentátu. Se stranou Směr ani samotným Ficem to ale zatím neprobíral. 

13:50

Postup ochranky před a po atentátu se prověří, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Doplnil, že ve vedení ochranky má důvěru.

13:40

Čeští policisté vyhodnotili dva z příspěvků schvalujících útok na Fica jako trestněprávně relevantní. Uvedli, že u každého komentáře ověřují kontext.

13:39

Kaliňák oznámil, že Slovensko dostalo více nabídek na převoz premiéra Fica do zahraničí. Poděkoval za ně, ale současně uvedl, že "nikdy neměli pochybnosti o tom, že je v těch nejlepších rukách". Dodal, že se zatím neuvažuje ani o převozu premiéra z nemocnice v Banské Bystrici do Bratislavy.

13:30

Slovenská policie vyšetřuje v souvislosti s atentátem na Fica zhruba 40 případů šíření nenávisti na sociálních sítích, zasahovala v pěti případech, oznámil ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

13:28

Zdravotní stav premiéra Fica je nadále velmi vážný, ale stabilizovaný, řekl ministr obrany Robert Kaliňák na brífinku před nemocnicí v Banské Bystrici. Fico dnes absolvoval další chirurgický zákrok, který podle deníku SME trval téměř dvě hodiny. Nyní je na oddělení ARO a je při vědomí.

"Pacient šel na kontrolní CT vyšetření, na jehož základě lékařské konzilium rozhodlo o revizi. Je to standardní postup, který je běžný pro jakéhokoliv pacienta. Byla odstraněna nekrotická tkáň, která zůstala po střelné ráně," řekla ředitelka nemocnice Miriam Lapuníková.

"Ještě bude několik dní trvat, než budeme definitivně znát směr vývoje. Chtěl bych poděkovat za všechna slova podpory," dodal Kaliňák.

13:10

O zdravotním stavu premiéra bude za chvíli informovat ministr obrany Robert Kaliňák. Čeká se na brífink před nemocnicí v Banské Bystrici.

13:09

List Denník N napsal, že podle jeho zdrojů Fico v pátek absolvoval CT vyšetření, které dopadlo dobře.

13:06

Bývalý slovenský ministr zahraničí Rastislav Káčer v rozhovoru mluví o výjimečnosti atmosféry na Slovensku. "Je značně toxická, motivuje osamocené vlky, typické devianty, kteří chtějí vlastní revoluci v zemi," říká.

12:19

Úřad vlády doplnil, že další informace týkající se Ficova zdravotního stavu veřejnosti poskytne, až to situace umožní.

12:14

Fico zůstává hospitalizován na jednotce intenzivní péče, uvedl úřad slovenské vlády. Bližší informace o zdravotním stavu nesdělil.

12:12

Účast na schůzce s Čaputovou a Pellegrinim už potvrdilo opoziční hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče spolu se stranou Za lidi, které se v loňských parlamentních volbách společně ucházely o hlasy voličů. 

12:01 Místopředseda slovenské sněmovny a šéf SNS Andrej Danko

Předseda SNS Andrej Danko uvedl, že se setkání parlamentních stran v prezidentském paláci, které iniciovali Čaputová s Pellegrinim, zúčastní v případě, že mu to doporučí přímo Fico. "Jediný člověk, který mi může říct, že tam mám jít, je Robert Fico," prohlásil.

11:28

Portál Aktuality.sk uvedl, že nemocnice nové informace o zdravotním stavu Fica poskytne kolem poledne a bude je zveřejňovat pravidelně každý den.

11:27

Maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi kritizuje premiéra Maďarska Viktora Orbána, podle něj dál šíří dezinformace o útočníkovi, který těžce zranil Fica. 

11:18

Nemocnice v Banské Bystrici zatím neinformovala o tom, jaký je zdravotní stav premiéra Fica po uplynulé noci. Denník N tvrdí, že je přiměřený, ale stále vážný. Nemocnice uvedla, že veškerou komunikaci o zdravotním stavu koordinuje s úřadem vlády. 

10:53

Středeční politicky motivovaný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica byl útokem na suverénní slovenskou politiku založenou na vůli lidí. Podle maďarské tiskové agentury MTI to řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó poté, co telefonoval se zastupujícím šéfem slovenského parlamentu Peterem Zigou.

10:36 Zuzana Čaputová před Filozofickou fakultou v Praze

Dosluhující prezidentka Čaputová a její nástupce ve funkci Pellegrini se s lídry parlamentních stran potkají zřejmě v úterý, chtějí uklidnit situaci a odmítnout projevy násilí. Oba již ve čtvrtek na společné tiskové konferenci avizovali, že do prezidentského paláce společně pozvou k jednání lídry všech parlamentních stran. Vyzvali občany i politiky k větší zodpovědnosti a k opuštění bludného kruhu nenávisti. 

Dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její nástupce Peter Pellegrini vystoupili na společné tiskové konferenci po útoku na Fica, snímek z 16. května 2024.
Dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její nástupce Peter Pellegrini vystoupili na společné tiskové konferenci po útoku na Fica, snímek z 16. května 2024. | Foto: Reuters
10:19

Generální prokuratura, která dozoruje případ atentátu na premiéra Fica, podle agentury SITA uvedla, že k případu není možné poskytnout více informací.

10:05

Národní kriminální agentura na Slovensku prohledala byt útočníka, který postřelil premiéra Fica, informovala televize Markíza.

Televize uvedla, že policisté do Levice, kde pachatel bydlel, dorazili v pátek brzo ráno. Na místo přijeli i s útočníkem. Byt prohledávali několik hodin.

09:59

"Modlíme se za premiéra Fica, bude nám chybět v nejdůležitějších měsících," řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

"Vzpomínám si, když byl v Srbsku zastřelen bývalý premiér Zoran Djindjič. Tato oblast Evropy byla považována za nebezpečný region. Všichni byli tehdy šokováni a zděšeni. Nyní se Evropa dostala do bodu, kdy se míra násilí zvýšila. Nikdo se tomu nemůže divit," zdůraznil Orbán v souvislosti s atentátem na Fica.

09:55 Kandidát na slovenského prezidenta Peter Pellegrini

Fico si z atentátu všechno pamatuje a od začátku byl při vědomí, uvedl budoucí prezident Peter Pellegrini v televizi TA3 poté, co jej včera krátce navštívil v nemocnici. Fico byl podle něj překvapený, jak se to mohlo stát a jak rychle se situace semlela, řekl Pellegrini.

09:30

Ředitel útvaru chránícího ústavní činitele Jiří Komorous viděl záběry útoku na Fica krátce poté, co se dostaly na veřejnost. Nejlepší reakcí podle něj je, aby jeho lidé neustále drilovali to, co už umí, vysvětluje pro Aktuálně.cz.

08:09

Evropská komise vyzvala největší digitální platformy včetně Facebooku či TikToku, aby bojovaly proti jakýmkoli šířícím se dezinformacím založeným na záběrech ze středeční střelby na premiéra Fica, jejichž cílem je zneužít situace. Zároveň zmíněné platformy požádala o informace, jaká opatření přijaly, aby omezily sdílení či šíření zmanipulovaných zpráv souvisejících se středečním atentátem na slovenského premiéra.

21:16

Podle dostupných informací se o převozu Roberta Fica do Bratislavy zatím neuvažuje. Situace se může změnit v pondělí, kdy se pravděpodobně sejde lékařské konzilium, které by mělo rozhodnout o dalším postupu a léčbě premiéra, píše web Aktuality.sk.

20:42

Premiéru Ficovi už vyjádřilo solidaritu víc než 200 lídrů zemí z celého světa a významných mezinárodních organizací. Další reakce neustále přibývají, informoval komunikační odbor slovenského ministerstva zahraničí.

19:53

Belgická rozhlasová stanice Waregem 1 stáhla z vysílání moderátora kvůli nevhodným výrokům souvisejícím s útokem na Fica. "Všem, kdo uvažují o zastřelení belgického premiéra Alexandera De Crooa, ale neodvažují se k tomu kvůli bezpečnostním opatřením okolo něj: vidíte, je možné vystřelit na premiéra. Takže bych řekl, abyste šli do toho," řekl moderátor podle agentury Belga. Premiér se kvůli tomuto výroku obrátil na policii, uvedl jeho mluvčí a připomněl, že "podněcování k násilí je trestné".

Stanice uvedla, že moderátor chtěl být "hravý" a že se posluchačům omlouvá. "Naprosto neodhadl načasování a kontext svého vyjádření, které tak bylo nepřijatelné," uvedla stanice vysílající ve vlámštině.

19:45

Polský premiér Donald Tusk dnes na sociální síti X sdílel příspěvek, jehož autor napsal, že "Slováci nám dali příklad, co udělat s Tuskem, pokud zničí" obří chystaný dopravní uzel, který má vzniknout mezi Varšavou a Lodží. Tusk k tomu dodal, že ve středu takových příspěvků bylo hodně.

19:44

Srbská policie zadržela muže, který je podezřelý, že vyhrožoval prezidentovi Aleksandaru Vučičovi pod komentářem ke středečnímu útoku na slovenského premiéra Roberta Fica. 

Vučić ve středu na sociální síti X napsal, že jej atentát na Fica šokoval. Slovenského premiéra označil za "velkého přítele Srbska i svého osobního". "Drahý příteli, modlím se za tebe a za tvé zdraví," vzkázal Vučić Ficovi. Pod Vučičovým příspěvkem se vzápětí objevily hrozby, že je "další na řadě" a že "brzy budeme číst podobné zprávy o tobě".

18:24

Po opozičním Progresivním Slovensku, které už ve středu oznámilo, že končí kampaň před eurovolbami, dnes její pozastavení oznámila rovněž další opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS), která zároveň dočasně znemožnila komentování svých příspěvků na sociálních sítích, aby zastavila šíření nenávistných projevů. Ministr obrany Robert Kaliňák z Ficovy strany Směr-sociální demokracie řekl, že toto vládní uskupení "přehodnotí intenzitu kampaně". Podobně se vyjádřil i šéf resortu vnitra Matúš Šutaj Eštok ze strany Hlas-sociální demokracie.

17:38

Mluvčí Nitranského kraje Silvia Zeumerová uvedla, že šéf tohoto kraje Branislav Becík čelil výhrůžkám zastřelením. Stalo se tak po středečním atentátu na Roberta Fica. Další podrobnosti odmítla zveřejnit. Becík je členem vládní strany Hlas-SD, poslancem slovenského parlamentu a lídrem kandidátky své strany do voleb do Evropského parlamentu.

17:11

Slovenská informační služba odsoudila útok na premiéra a vyzvala veřejnost, aby nešířila konspirace.

16:40

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Slovenský premiér Robert Fico podstoupil ve středu několikahodinovou operaci poté, co ho těžce postřelil útočník na výjezdním zasedání vlády v Handlové. Podle ministra obrany Roberta Kaliňáka byl zasažen čtyřmi kulkami.
 • Podle Kaliňáka je premiérův stav stále velmi vážný, ale lékařům se ho v noci na čtvrtek podařilo stabilizovat. 
 • Policie útočníka, kterým je 71letý Juraj Cintula, obvinila z pokusu o úkladnou vraždu a hrozí mu 25 let až doživotí. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok čin označil za politicky motivovaný. 
16:36

Slovenská policie zvýšila ochranu škol, v okolí budovy parlamentu i redakcí médií. Solák doplnil, že přibylo také hybridních hrozeb.

Portál Aktuality.sk píše, že policejní inspekce vyšetřuje únik videa s podezřelým z útoku z policejní stanice a únik fotografie občanského průkazu pachatele na sociální sítě. Zatím není jasné, kteří policisté za těmito činy stáli. Solák pouze potvrdil, že těmito věcmi se zabývá inspekce. Řekl také, že v souvislosti s děním po útoku na Fica zatím žádný policista nebyl postaven mimo službu.

16:28

Slovenská policie po útoku na premiéra registruje výhrůžky členům vlády i dalším politikům, řekl na tiskové konferenci slovenský policejní prezident Ľubomír Solák.

16:19

Policie nebude o vyšetřovaní atentátu na premiéra informovat, oznámila na tiskové konferenci. Generální prokuratura uvalila na případ embargo.

15:47

Útok na Fica nesmí spustit další agresi, verbální útoky a pomstu, uvedli dnes šéfredaktoři předních slovenských médií ve společném prohlášení. Zdůrazňují, že Slovensko se nesmí vydat na cestu nenávisti, která by zemi posunula na nejtemnější místa na mapě.

15:44 Kandidát na slovenského prezidenta Peter Pellegrini

Budoucí prezident dále řekl, že "v těchto kritických situacích je třeba se uklidnit, utlumit vášně a začít sjednocovat rozdělené Slovensko".

Zopakoval, že v nejbližší době pozve do prezidentského paláce zástupce všech stran. Spolu s prezidentkou Čaputovou je požádají, aby se připojily k prohlášení, že se na Slovensku vrátí k normálnímu politickému boji s argumenty a fakty. "Aby to nezacházelo do roviny podněcování davu, do protestních aktivit," doplnil.

Peter Pellegrini hovoří na tiskové konferenci po útoku na premiéra Roberta Fica, snímek z 16. května 2024.
Peter Pellegrini hovoří na tiskové konferenci po útoku na premiéra Roberta Fica, snímek z 16. května 2024. | Foto: Reuters
15:38 Kandidát na slovenského prezidenta Peter Pellegrini

Pellegrini dále uvedl, že s Ficem během krátké návštěvy v nemocnici mluvil o osobních záležitostech a o tom, jak se těžce zraněný politik cítí. 

"Nemůžeme říci, že je v bezpečí," řekl Pellegrini o premiérově zdravotním stavu. Fico je podle něj schopen mluvit, ale zvládne jen několik vět, je také velmi unavený.

15:26

Pellegrini dále popsal, že s premiérem mohl mluvit jen několik minut, protože Ficův stav vyžaduje klid, premiér je navíc pod vlivem léků. "Má před sebou nejtěžší hodiny a dny," dodal.

15:24

"Na Slovensku jsme překročili červenou čáru, kterou jsme nepřekročili od vzniku republiky," uvedl dále Pellegrini. Fico podle něj jen o vlásek unikl smrti. Podle něj stačilo, aby střelné rány byly o několik centimetrů jinde a na jiném místě a dnes bychom možná museli hovořit o úplně jiných věcech.

15:22

"Po krátké návštěvě Roberta Fica musím konstatovat, že jeho zdravotní stav je nadále vážný," uvedl na tiskové konferenci budoucí prezident Pellegrini poté, co těžce raněného premiéra krátce navštívil v nemocnici. 

15:17

Po středečním útoku na premiéra Fica musí Maďarsko bojovat za mír samo, prohlásil dnes konzervativní maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho vláda jako jedna z mála v Evropské unii udržuje dobré vztahy s Moskvou navzdory ruské invazi na Ukrajinu, odmítá Kyjev vojensky podporovat a kritizuje protiruské sankce Evropské unie.

14:48

Policejní prezidium posunulo konání tiskové konference k atentátu na Fica na 16:00. Očekává se, že ještě před ním se k situaci vyjádří Peter Pellegrini, který dorazil do nemocnice v Banské Bystrici.

14:38

Záznam ze společné tiskové konference dosluhující a nadcházející slovenské hlavy státu.

Čaputová a Pellegrini vyzvali k opuštění bludného kruhu nenávisti

Dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její nástupce Peter Pellegrini hovoří na společné tiskové konferenci po útoku na premiéra, snímek z 16. května 2024.
Čaputová a Pellegrini vyzvali k opuštění bludného kruhu nenávisti | Video: Reuters
14:22

Slovenská bezpečnostní rada státu dnes neprobírala, zda někdo převezme kompetence premiéra Fica. "Vláda funguje ve standardním režimu, a až přijdou úkony, které budou nevyhnutelné, tak je budeme realizovat," řekl ministr obrany a vicepremiér Robert Kaliňák.

Podle zákona předsedu slovenské vlády během jeho nepřítomnosti zastupuje vicepremiér v souladu s rozhodnutím ministerského předsedy. Ficův nynější kabinet má čtyři místopředsedy včetně Kaliňáka. Ten na tiskové konferenci řekl, že vláda byla v kontaktu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, "jen abychom se pochopili".

14:11

Závěrem jednání bezpečnostní rady je, že se zvýší ochrana ústavních činitelů a dalších ohrožených skupin a lidí, včetně novinářů. Bezpečnostní složky monitorují možná rizika ve společnosti, píše po tiskové konferenci slovenský deník SME.

14:08

Slovenská vláda v tuto chvíli nechce vyhlásit výjimečný stav, může k tomu přistoupit, kdyby se situace zhoršila, řekl ministr obrany Robert Kaliňák.

"Ano, při takovéto události to nemusí být neobvyklé, ale my jsme se rozhodli, že nechceme jít cestou omezování lidských práv," uvedl. "V případě, že by došlo ke zhoršení bezpečnostní situace… Samozřejmě k tomu můžeme znovu přistoupit," dodal.

14:05

Slovensko se zmítá v obavách o zdraví svého premiéra. Když Robert Fico vyšel před kulturní dům ve městě Handlová podat ruku lidem za hrazením, útočník na něj pětkrát z bezprostřední blízkosti vystřelil. Policie Juraje Cintulu obvinila z pokusu o úkladnou vraždu z pomsty. Co zatím víme o střelci, kterému hrozí 25 let vězení až doživotí?

14:02

"Na dalším postupu slovenských politiků se ukáže vyspělost slovenské demokracie. Pokud budou schopni nevyužívat útok jako nástroj politického boje, můžou si říct, že těžkou zkouškou prošli se ctí," míní hlavní analytik HN Martin Ehl o situaci po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.

14:01

Slovenský technologický start-up elv.ai, který se zaměřuje na boj proti nenávisti v online prostoru, uvedl, že po útoku na premiéra Roberta Fica se zvýšil počet nenávistných komentářů na sociálních sítích až o 60 procent ve srovnání s nejhorším dnem v historii sledování. Informuje o tom slovenský Denník N.

"Je přirozené, že během důležitých událostí v naší společnosti pozorujeme nárůst aktivity na sociálních sítích. Útok na premiéra Fica zvýšil nenávist na sociálních sítích na dosud nevídanou úroveň," uvedl Jakub Šuster, ředitel společnosti elv.ai.

13:57

Na otázku, zda ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok neuvažoval o tom, zda by po atentátu na premiéra složil svou funkci, uvedl, že nikoliv. "Odmítám, aby se vina a zodpovědnost házela na moji hlavu a na bezpečnostní složky," řekl na tiskové konferenci.

Důvod k jeho odstoupení nevidí ani ministr obrany Kaliňák.

13:50

Ministr obrany a vicepremiér Robert Kaliňák neřekl, zda někdo převezme kompetence premiéra Roberta Fica. Bezpečnostní rada státu o tom podle něj nejednala a vláda funguje ve standardním režimu.

Ministr obrany Robert Kaliňák a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok po jednání Rady bezpečnosti.
Ministr obrany Robert Kaliňák a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok po jednání Rady bezpečnosti. | Foto: ČTK / AP / Petr David Josek
13:48

Ministr obrany Robert Kaliňák doplnil, že jeho předchozí vyjádření o tom, že se Robert Fico bude muset učit znovu chodit, bylo jen obrazné. 

13:46

"Slovensko je po včerejšku jinou krajinou, nabízí se ale otázka, kam jsme se dostali. Ministerstvo vnitra se pokusí, aby Slovensko znovu bezpečnou zemí bylo," odpověděl na otázku, zda Slovensko zůstává bezpečné, ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

13:44

Policejní prezidium se k útoku na Roberta Fica vyjádří v 15:00. Na tiskové konferenci vystoupí policejní prezident Ľubomír Solák a viceprezidenti Ivan Hapšták a Rastislav Polakovič, píše slovenský Denník N.

13:41

Na otázku, jak je možné, že na sociální sítě uniklo video z policejní stanice s útočníkem, odmítl ministr vnitra Eštok odpovědět. Naopak zaútočil na média, že vyhrocují situaci. Stejnou rétoriku používal při celém svém projevu. 

13:37

Pokus o atentát na Roberta Fica byl politicky motivovaný, uvedl slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Útočníkovi vadila politika vlády. Dodal, že na vyšetřování atentátu bylo uvaleno embargo. Útočníka označil Eštok za osamělého vlka, nebyl členem žádné radikální skupiny, v minulosti se ale účastnil protivládních protestů. 

Policie se navíc zabývá 32 případy schvalování trestného činu na sociálních sítích. "Všechno to bude policie prověřovat, budeme konat rázně a nekompromisně," dodal. 

13:25

Zdravotní stav premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, stále ale ještě není mimo ohrožení života, uvedl na tiskové konferenci po jednání Rady bezpečnosti ministr obrany a vicepremiér Robert Kaliňák. "Nemůžu zatím informovat, že je situace vyhraná. Následky jsou vážné, reakce organismu bude silná," dodal a poděkoval doktorům za práci. 

"Možná se bude muset naučit některé věci znova. Možná i naše demokracie se bude muset učit znovu chodit," dodal a upozornil na to, že je potřeba akceptovat jiné politické názory. 

13:08

Jednání bezpečnostní rady státu skončilo, o jeho výsledcích bude ve 13:15 informovat ministr obrany Robert Kaliňák, píše slovenský Denník N.

12:57

Budoucí prezident Slovenska Peter Pellegrini podle slovenského deníku SME uvedl, že během své inaugurace do funkce prezidenta zpřísní bezpečnostní opatření.

12:50

Literární klub Duha v Levicích, kde útočník působil, vydal oficiální prohlášení. "Jednou ze zásad, které striktně dodržujeme, je apolitičnost. Z tohoto důvodu důrazně odsuzujeme skutečnost, že podle aktuálních informací útočník jednal z politických důvodů, a právě z tohoto důvodu vedení Literárního klubu Duha jednomyslně rozhodlo, že k dnešnímu dni je jeho členství v našem klubu s okamžitou platností zrušeno," citoval z prohlášení server Aktuality.sk.

V prohlášení se upřesňuje, že útočník "sice de iure do dnešního dne patřil k našim členům, ale de facto se neúčastnil našich setkání ani akcí, které jsme pořádali od roku 2019, a nemá ani žádné publikované práce v našem posledním almanachu Tady žijeme 8, který vyšel v loňském roce".

12:46 Předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka.

Předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka ocenil výzvu ke smíření mezi prezidentkou Zuzanou Čaputovou a zvoleným prezidentem Petrem Pellegrinim. "Nyní potřebujeme především ukončit spirálu útoků a obviňování. Každý z nás se o to musí přičinit jako politik i jako občan," reagoval.

"I po včerejším hrůzném činu to říkám jasně - okamžitě jsme pozastavili naši kampaň do Evropského parlamentu a dáváme plnou součinnost a spolupráci našim politickým partnerům na uklidnění situace na Slovensku," informuje slovenský Denník N.

12:37 Zuzana Čaputová před Filozofickou fakultou v Praze

Celé vyjádření slovenské prezidentky Zuzany Čaputové z dnešní tiskové konference. "Jsme jedna země, jeden národ a spolu s národnostními menšinami tvoříme jedno lidské společenství," řekla Čaputová, podle níž nelze konflikty posouvat do roviny nenávisti. "V neposlední řadě chceme vyzvat všechny k zodpovědnému přístupu. Vykročme z bludného kruhu nenávisti a vzájemného obviňování. To, co se včera stalo, byl individuální čin, ale napjatá atmosféra nenávisti byla naším kolektivním dílem," je přesvědčena prezidentka.

12:31

Slovenská policejní inspekce zahájila po útoku na premiéra Roberta Fica trestní stíhání kvůli maření práce veřejných činitelů. Prověřuje i zásah ochranky.

12:10

Na internet uniklo video, ve kterém útočník mluví o tom, že nesouhlasí s politikou vlády. Záběry pravděpodobně vznikly přímo na policejní stanici. Policie se zatím nevyjádřila k tomu, jak mohlo k úniku informací dojít, píše slovenský Denník N. 

12:06

Na úřadu vlády zasedá Bezpečnostní rada státu. Na jednání dorazila prezidentka Zuzana Čaputová i její nástupce Peter Pellegrini, píše slovenský deník SME.

11:53

Slovenská prezidenta Zuzana Čaputová spolu se svým nástupcem ve funkci Peterem Pellegrinim důrazně odsoudili středeční atentát na premiéra Roberta Fica, který je podle nich také útokem na demokracii. Vyzvali k větší zodpovědnosti a opuštění bludného kruhu nenávisti. Do Prezidentského paláce pozvou ke společnému jednání lídry všech parlamentních stran. Pellegrini zároveň vyzval k utlumení kampaně před volbami do Evropského parlamentu.

Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini.
Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini. | Foto: ČTK / AP / Petr David Josek
11:48

Lékařům ošetřujícím postřeleného Fica se podařilo zastavit krvácení do břicha, uvedl list Pravda. Premiéra čeká ještě operace kyčelního kloubu.

11:38 Kandidát na slovenského prezidenta Peter Pellegrini

Budoucí prezident Peter Pellegrini uvedl, že je po útoku zhrozený. Stejně jako Čaputová vyzval k uklidnění situace a vyzývá politiky, aby alespoň dočasně přerušili kampaň před volbami do Evropského parlamentu. Politický boj přirozeně vede ke konfrontaci, uvedl. 

11:36 Zuzana Čaputová před Filozofickou fakultou v Praze

Na společné tiskové konferenci vystoupila současná prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová a budoucí prezident Peter Pellegrini. "Chceme vyslat signál porozumění v této vypjaté situaci," začala Čaputová svou krátkou řeč. Atentát označila za útok na demokratické zřízení, situaci chce zmírnit společným setkáním zástupců všech politických stran. 

Útok označila za individuální čin, "ale napjatá atmosféra byla naším společným dílem", řekla. "Potřebujeme se především stát lepšími lidmi," uzavřela.

11:31

Politik nám má sloužit, je dobře placen z našich peněz, a tak si z něj můžeme udělat fackovacího panáka a hromosvod našich hněvů a frustrací. Zhruba tak to dnes vypadá v Česku a na Slovensku. Kdo se dnes dá na politiku, musí snést i ponižování a urážení, píše v komentáři reportér Aktuálně.cz Martin Novák.

11:16

Podle Denníku N premiér ve čtvrtek ráno komunikoval a po operaci byl při vědomí. Střelná zranění jsou však vážná a hrozí komplikace. Situace se tak může rychle a výrazně změnit. Rozhodující budou následující dny a teprve o víkendu se zřejmě ukáže, zda se stav stabilizuje.

Fica operovali dva týmy specialistů: traumatologický řešil postřelené břicho, chirurgický oblast beder, kde měla být druhá kulka.

11:13 Předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka.

Šéf nejsilnější opoziční strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka vyzývá ke zdrženlivosti při hodnocení postupu bezpečnostních složek při atentátu na premiéra, byť jejich postup bude "samozřejmě vyžadovat důkladné prošetření".

"Místo vzájemného obviňování je dnes třeba snížit napětí a polarizaci ve společnosti, vytvořit prostor pro vyšetřování tohoto hrůzného činu a pro řádné fungování ústavních orgánů," prohlásil. 

"Nejdůležitější je zdraví premiéra. Jménem Progresivního Slovenska vyjadřujeme důvěru, že bezpečnostní složky budou schopny zajistit řádný průběh vyšetřování a bezpečnost ve státě. Jsme připraveni podniknout všechny nezbytné kroky ke zklidnění nálad ve společnosti," doplnil.

Lídr Progresivního Slovenska Michal Šimečka.
Lídr Progresivního Slovenska Michal Šimečka. | Foto: Matej Slávik
11:08

Podle ministra práce Erika Tomáše jsou informace o zdravotním stavu premiéra vzhledem k okolnostem "mírně optimistické". 

K zásahu ochranky při střelbě na Fica a jejímu případnému pochybení uvedl, že je "třeba všechno objektivně prošetřit". 

11:00

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Slovenský premiér Robert Fico je po několikahodinové operaci. Byl zasažen třemi kulkami, jedna mu prostřelila žaludek, další zasáhla kyčelní kloub a třetí prostřelila rameno.
 • Podle vicepremiéra Roberta Kaliňáka je premiérův stav stále velmi vážný, ale lékařům se ho v noci podařilo stabilizovat. 
 • Podezřelého na místě zadržela policie. Podle slovenských médií jde o 71letého muže z jihu Slovenska. Podle ministra vnitra byl čin politicky motivovaný. 
 • Televize Markíza tvrdí, že policie útočníka obvinila z pokusu o úkladnou vraždu a hrozí mu 25 let až doživotí.
10:59

Také česká policie uvedla, že sleduje příspěvky na sociální síti, a to zejména v souvislosti s řadou příspěvků, které čin schvalují. "Příspěvky vyhodnocujeme s ohledem na případnou trestněprávní odpovědnost. Všechny vyzýváme, aby se obdobných, byť třeba jen nevkusných komentářů, zdrželi," uvedla policie na síti X.

10:57

Slovenská policie opět varuje, že bude zasahovat proti nenávistným komentářům v internetovém prostoru. Vyzývá k respektu a toleranci.

10:50

Slovenský deník SME přinesl deset otázek a odpovědí přibližujících lékařský zákrok, který těžce zraněný předseda vlády ve středu podstoupil. 

10:49 Zuzana Čaputová před Filozofickou fakultou v Praze

Dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její nástupce Peter Pellegrini budou mít v 11:30 společné prohlášení k situaci po útoku na Roberta Fica. 

10:39

Útočník podle televize Markíza řekl, že je hrdý na to, co udělal.

10:37

Televize Markíza tvrdí, že policie ve čtvrtek ráno útočníka, který střílel na Fica, obvinila z úkladné vraždy z pomsty na chráněné osobě ve stadiu pokusu. Hrozí mu 25 let až doživotí. Aktuálně se podle Markízy nachází v cele Národní kriminální agentury (NAKA) v Nitře.

10:26 Zuzana Čaputová před Filozofickou fakultou v Praze

Kancelář prezidentky Zuzany Čaputové neeviduje telegram, který jí měl podle slovenské tiskové agentury TASR poslat ruský prezident Vladimir Putin v souvislosti s atentátem na premiéra Fica. Uvedl to mluvčí prezidentky Martin Strižinec.

10:17

Televize Markíza dále tvrdí, že na zasedání vlády v obci Dolná Krupá před třemi týdny dorazila skupinka protestujících, mezi nimi i muž, který ve středu postřelil Fica. Protestující podle ní křičeli hesla jako "Ať žije Ukrajina", "Dost bylo Fica" nebo "Zrádci".

10:11

Policejní auta hlídkují v banskobystrické Rooseveltově nemocnici, kde po středečním útoku leží Robert Fico.

Policejní auta hlídkují v banskobystrické Rooseveltově nemocnici, kde po středečním útoku leží Robert Fico.
Policejní auta hlídkují v banskobystrické Rooseveltově nemocnici, kde po středečním útoku leží Robert Fico. | Foto: Reuters
09:51

Německá média si kladou otázku, co stálo za středečním střeleckým útokem na slovenského premiéra Roberta Fica. Zpravodajská relace Tagesschau veřejnoprávní televize ARD uvedla, že slovenská společnost je extrémně polarizovaná. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že představitelé Ficovy strana Směr - sociální demokracie odpovědnost připsali opozici a liberálním médiím.

09:49

Televize Markíza tvrdí, že atentátník byl na výjezdním zasedání vlády už před třemi týdny. Tehdy vláda zasedla v obci Dolná Krupá v okrese Trnava.

09:39

Atentát je zásadní krize, která rozhoduje o budoucnosti Slovenska, míní v rozhovoru pro SME politolog Jaroslav Bílek. "Politici musí dupnout na brzdu. Problém je, že příliš mnoho z nich nechce mluvit s druhou stranou a sympatie voličů si získávají nenávistí. Termíny jako válka, občanská válka a podobně se nyní nesmí zneužívat," uvedl.

09:22

Kaliňák na tiskové konferenci také uvedl, že v průběhu dne bude blíže informovat o vývoji zdravotního stavu Roberta Fica. Nyní míří do Bratislavy, kde zasedne bezpečnostní rada vlády.

09:18

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák před nemocniční budovou hovoří na tiskové konferenci po útoku na premiéra Roberta Fica.

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák hovoří na tiskové konferenci po útoku na premiéra Roberta Fica, snímek z 16. května 2024.
Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák hovoří na tiskové konferenci po útoku na premiéra Roberta Fica, snímek z 16. května 2024. | Foto: Reuters
09:17

Za ránu do srdce slovenské společnosti, která čelí pokročilému rozkladu bezpečnosti a společenskému chaosu, označil slovenský tisk středeční atentát na Fica. Informace o útoku na již čtyřnásobného ministerského předsedu zaplnily titulní stránky dnešního vydání slovenských novin.

08:51

Podle Roberta Kaliňáka je premiérův stav stále velmi vážný, ale lékařům se ho v noci podařilo stabilizovat. Ředitelka nemocnice Miriam Lapuníková uvedla, že Robert Fico utrpěl mnohočetná zranění a na operačním sále byl pět hodin. "V současné době probíhají další operace, aby se jeho stav zlepšil," uvedl v banskobystrické nemocnici ministr obrany. Premiér zůstává na oddělení ARO, kde je mu poskytována intenzivní péče.

08:48

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Slovenský premiér Robert Fico je po několikahodinové operaci. Byl zasažen třemi kulkami do břicha a do ruky.
 • Podle vicepremiéra Roberta Kaliňáka je premiérův stav stále velmi vážný, ale lékařům se ho v noci podařilo stabilizovat. 
 • Podezřelého na místě zadržela policie. Podle slovenských médií jde o 71letého muže z jihu Slovenska. Podle ministra vnitra byl čin politicky motivovaný.
08:15

Bývalý policejní prezident Štefan Hamran pro Denník N řekl, že při útoku na Roberta Fica nastal chaos a ještě větší chaos po útoku. "Takto nemůže fungovat ani policie, ani SIS." O to více ho zaráží, že v Handlové byla i početná ochranka Pavla Gašpara, který stojí v čele tajné služby.

08:08

Podle zákona předsedu vlády během jeho nepřítomnosti zastupuje vicepremiér v souladu s rozhodnutím ministerského předsedy. Ficův nynější kabinet má čtyři místopředsedy, jedním z nich je ministr obrany a Ficův blízký spolupracovník z jeho strany Směr - sociální demokracie Robert Kaliňák.

08:00

Robert Fico je po několikahodinové náročné operaci stále v ohrožení života, píše televize Markíza s odvoláním na zdroj z nemocnice. Státní tajemník Filip Kuffa dnes ráno napsal, že podle posledních informací je premiér ve stabilizovaném stavu.

07:47

Bezpečnostní rada se sejde v 11:00 a jednat bude také vláda, uvedl úřad vlády.

07:15

Míru, v jaké vicepremiér vlády zastupuje předsedu vlády, a jeho výběr musí určit sám premiér. Kompetenční zákon, který pravomoci deleguje, neříká, co se má dělat, když toho není schopen.

06:34

Podle ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka padlo při středeční střelbě pět výstřelů, z nichž tři zasáhly premiéra.

06:19

"Fico je jeden z nás, mysleme na jeho zdraví," vzkazuje slovenská socioložka a expremiérka Iveta Radičová v rozhovoru pro Aktuálně.cz po útoku na premiéra Roberta Fica. Sám Fico podle ní vnímal přesně, jaká polarizace se šíří společností. Radičová mluví o zklamání, které v ní zanechaly reakce vládních politiků na atentát. "Od vlády přijdou klasické kroky plíživé autokratizace," říká.

06:18

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dobré ráno. Pokračujeme v našem online zpravodajství o střelbě na slovenského premiéra Roberta Fica.

23:40

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, online přenos pro tuto chvíli končí. Budeme v něm pokračovat od čtvrtečního brzkého rána. Děkujeme za pozornost.

23:15

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Slovenský premiér Robert Fico byl ve středu odpoledne postřelen po výjezdním zasedání vlády v Handlové. Podle ministra vnitra šlo o celkem pět výstřelů.
 • Premiér byl převezen do nemocnice, kam dorazil při vědomí a ve stabilizovaném stavu. Podle slovenských médií byl zasažen do břicha, ruky a nohy.
 • Ministr obrany později ve středu sdělil, že Fico je v kritickém stavu, na operačním sále je již několik hodin a bojuje o život. Slovenská média asi tři hodiny poté uvedla, že je již po operaci a jeho stav je stabilizovaný. 
 • Podezřelého na místě zadržela policie. Podle slovenských médií jde o 71letého muže z jihu Slovenska. Podle ministra vnitra byl čin politicky motivovaný.
22:59

Fico je po operaci, tvrdí i slovenský Denník N, podle kterého je premiér při vědomí.

22:46

Ministr životního prostředí Tomáš Taraba pro britskou stanici BBC uvedl, že Fico momentálně není v život ohrožující situaci. Operace podle něj dopadla dobře. "Byl těžce raněn - jedna kulka prošla do žaludku a druhá zasáhla kloub. Okamžitě ho převezli do nemocnice a potom na operaci," popsal pro BBC.

22:20

Dnešek je nejsmutnějším dnem pro slovenskou demokracii, prohlásil slovenský ministr vnitra.

Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok hovoří v nemocnici na tiskové konferenci k útoku na premiéra Roberta Fica.
Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok hovoří v nemocnici na tiskové konferenci k útoku na premiéra Roberta Fica. | Foto: Reuters
21:53

Slovenský politolog Gabriel Eštok z univerzity v Košicích pro agenturu SITA uvedl, že politický motiv v případu útoku na Fica je vysoce pravděpodobný. Ministr vnitra již dříve na tiskové konferenci uvedl, že čin byl politicky motivovaný. Politologové i sociologové podle Eštoka opakovaně poukazovali na hlubokou polarizaci slovenské společnosti a na negativní dopady živení nenávisti mezi rozličnými politckými skupinami a jejich sympatizanty.

21:39

Novináři v Banské Bystrici postávají před nemocnicí, kam byl převezen Robert Fico.

Novináři v Banské Bystrici postávají před nemocnicí, kam byl převezen Robert Fico.
Novináři v Banské Bystrici postávají před nemocnicí, kam byl převezen Robert Fico. | Foto: Reuters
21:08

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Slovenský premiér Robert Fico byl postřelen po výjezdním zasedání vlády v Handlové. Podle ministra vnitra šlo o celkem pět výstřelů.
 • Premiér byl převezen do nemocnice, kam dorazil při vědomí a ve stabilizovaném stavu. Podle slovenských médií byl zasažen do břicha, ruky a nohy. Ministr obrany později uvedl, že Fico je v kritickém stavu, na operačním sále je již několik hodin a bojuje o život.
 • Podezřelého na místě zadržela policie. Podle slovenských médií jde o 71letého muže z jihu Slovenska. Ministr vnitra uvedl, že čin byl politicky motivovaný.
21:06

Ministr obrany Kaliňák na tiskové konferenci také uvedl, že "mnozí by se měli v tuto chvíli podívat do zrcadla". "My jsme nebyli ti, kteří mluvili o pomstě. Nebyli jsme ti, kteří zneužívali trestní právo a systém," řekl.

21:03

Slovenský exprezident Andrej Kiska označil útok na premiéra za ohavný čin, který je i útokem na samotný základ země a demokracie. Premiérovi popřál brzké uzdravení. Společnost se podle něj polarizuje a politika vyostřuje.

20:59

Ozbrojený útok na slovenského premiéra pravděpodobně ke zklidnění situace na Slovensku nepovede. Spíš k pravému opaku, píše v komentáři Martin Fendrych.

20:52

Ministr vnitra požádá místopředsedu vlády o svolání bezpečnostní rady státu. "Uděláme všechno pro to, aby byla garantovaná bezpečnost lidí na Slovensku," prohlásil.

20:49

Primátor Bratislavy Matúš Vallo označil útok na Fica za neospravedlnitelný a hanebný čin. "Upřímně mu přeji, aby se ze zranění co nejdříve zotavil. Nenávist a napětí, které se ve společnosti nashromáždily, si vyžádaly krutou daň," dodal.

20:38

Ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková dále uvedla, že vládní politici jsou stále v šoku navzdory tomu, že od útoku už uplynulo několik hodin. "My, všichni kolegové, jsme to viděli v přímém přenosu, byli jsme několik metrů od té události," popsala. Potvrdila slova ministrů obrany a vnitra, že premiérův stav je kritický a stále se nachází na operačním sále.

20:33

Ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková uvedla, že se o Fica stará špičkový zdravotnický personál. 

20:31

Televize TA3 upravila tvrzení o tom, že Fico je ve stabilizovaném stavu a komunikuje. Šlo podle ní o informaci platnou k době, než Fica převezli do nemocnice.

20:24

Ministr vnitra hovoří v nemocnici na tiskové konferenci k útoku na premiéra Roberta Fica.

Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok hovoří v nemocnici na tiskové konferenci k útoku na premiéra Roberta Fica.
Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok hovoří v nemocnici na tiskové konferenci k útoku na premiéra Roberta Fica. | Foto: Reuters
20:14

Oba ministři dále uvedli, že Ficův zdravotní stav je kritický a operace trvá již přes tři a půl hodiny.

20:13

Ministr vnitra dále uvedl, že stát posílí ochranu ústavních činitelů i vícero médií. Vyzval také k tomu, aby lidé přestali šířit nenávist. "Stojíme na prahu občanské války. Atentát na premiéra je toho potvrzením," dodal. 

20:10

"Pachatel vystřelil pět výstřelů a předseda vlády je v kritickém stavu. Stále je na operačním sále," potvrdil na tiskové konferenci Kaliňákova slova ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. 

Čin střelce byl podle něj politicky motivovaný a pachatel se pro útok rozhodl krátce po prezidentských volbách letos na jaře.

20:04

Kaliňák dále uvedl, že Ficův stav je velmi komplikovaný. "Věříme, že bude silný natolik, aby dokázal toto trauma zvládnout," dodal.

20:03

Ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD) na tiskové konferenci v nemocnici uvedl, že Fica stále operují. Popřel tak informace některých slovenských médií, podle nichž má již premiér operaci za sebou. "Tragický den pro nás znamená boj o život předsedy vlády," uvedl Kaliňák.

20:00

Ministr spravedlnosti Boris Susko (Směr-SD) uvedl, že "útok na život člověka v demokratické společnosti je neakceptovatelný bez ohledu na politický kompas každého z nás". Dodal, že ho šokovaly reakce lidí, kteří podle něj nyní šíří "nechutnou nenávist".

19:52

Také slovenská televize Markíza s odkazem na své zdroje uvedla, že Fico je po operaci. Na oficiální potvrzení této zprávy se čeká.

19:45

Fico je ve stabilizovaném stavu a komunikuje, tvrdí televize TA3. Podle jejích informací má operaci úspěšně za sebou.

19:41

Neúspěšný prezidentský kandidát a kariérní diplomat Ivan Korčok označil útok na Fica za "hroznou věc a bezprecedentní čin". Odsoudil fyzické i slovní projevy násilí a předsedovi vlády popřál mnoho sil.

Zároveň zkritizoval postoj státních orgánů. "Chci jim připomenout, že to je mimořádný bezpečnostní incident. Proto mají státní instituce v této situaci okamžitě konat a informovat," uvedl.

"Kde je okamžité svolání Bezpečnostní rady, kde je Úřad na ochranu ústavních činitelů, aby informoval, co se přesně stalo, a kde je ministr vnitra?" dodal. Koalici vyčetl, že podle něj "bičuje emoce". 

19:34

V nemocnici v Banské Bystrici se nachází několik členů vlády - ministr obrany Robert Kaliňák, ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková i ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Kdo vystoupí na tiskové konferenci, ještě není jasné. Novináři před vstupem do nemocnice procházejí bezpečnostní prohlídkou. 

19:27

Od světových státníků přicházejí další reakce na útok. Vyjádřil se k němu i francouzský prezident Emmanuel Macron. "Jsem šokovaný střelbou na slovenského premiéra Roberta Fica a důrazně útok odsuzuji. Moje myšlenky a solidarita jsou s ním, jeho rodinou a slovenským národem," uvedl.

19:24

V 19:30 v souvislosti s útokem na Fica proběhne v nemocnici v Bánské Bystrici tisková konference, oznámil mluvčí ministra vnitra Matej Neumann.

19:17

Ficův zdravotní stav je vážný, uvedl pro televizi Markíza slovenský ministr práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Podle jeho informací Fica stále operují a operace potrvá déle, protože střelec zasáhl vícero orgánů.

19:13

Rooseveltova nemocnice v Bánské Bystrici, kam byl převezen Robert Fico.

Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici, kam byl Fico převezen.
Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici, kam byl Fico převezen. | Foto: Reuters
19:05

Střelba na premiéra Roberta Fica je čtvrtým násilným činem, který otřásl slovenskou společností. Představitelé vlády po něm médiím a opozici vyhlásili politickou válku. Už nyní vypjatá atmosféra na Slovensku se tak patrně ještě více vyhrotí.

18:46

K útoku na Roberta Fica se vyjádřil také americký prezident Joe Biden, který uvedl, že se spolu s manželkou Jill modlí za jeho brzké uzdravení. Dodal, že americké velvyslanectví je v kontaktu se slovenskou vládou a je připraveno pomoci.

18:45

Samotný okamžik střelby na Roberta Fica natočila i regionální televize z Prievidze, když natáčela videoreportáž ze zasedání vlády.

RTV Prievidza o útoku na slovenského premiéra

Ochranka převáží slovenského premiéra Roberta Fica v autě po přestřelce po zasedání slovenské vlády v Handlové, Slovensko, 15. května 2024.
RTV Prievidza o útoku na slovenského premiéra | Video: RTV Prievidza
18:30

Na náměstí v Banské Bystrici se sešlo několik aktivistů, kteří vyzvali k odmítnutí násilí.

18:18

Útok na Fica nemá ospravedlnění, uvedl podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin.

18:14

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková je z atentátu na Fica šokována. Násilí podle německé poslankyně Renaty Altové původem ze Slovenska není nikdy řešením.

18:01

Podle Denníku N je premiér Robert Fico stále na operačním sále. Do nemocnice v Banské Bystrici byl převezen vrtulníkem před 16. hodinou.

17:55

Zasedání Národní rady bylo předběžně přerušeno do úterý 21. května. O dalším vývoji bude informovat.

17:53

Úkolem všech médií, a zejména RTVS, je přispět k uklidnění společnosti, reagoval na útok na premiéra ředitel RTVS Ľuboš Machaj. "Budeme pokračovat v naší práci, abychom tohoto cíle dosáhli. Je však také úkolem politiků, aby situaci dále nevyhrocovali a nevyužívali tento brutální útok k dalšímu šíření strachu a nenávisti," řekl.

"Jsem skutečně šokován a znepokojen tím, že současná společenská atmosféra a silná polarizace společnosti se vyhrotila až k fyzickému násilí. Odsuzuji tento útok na premiéra Roberta Fica. Doufám, že se ze svých zranění zotaví, a přeji mu hodně sil ," dodal.

17:49

Na informace o zdravotním stavu Roberta Fica je uvaleno embargo. Podle Markízy byly zdravotnickému personálu na pohotovosti v Banské Bystrici odebrány mobilní telefony. Podle televize Fico podstoupil CT vyšetření. Jaká další vyšetření absolvoval, není známo.

17:41

Útok odsoudili také představitelé církví. "Odsuzuji násilí, nenávist a agresi, které plodí jen další zlo a prohlubují polarizaci společnosti. Apeluji na svědomí všech, nezůstávejme lhostejní, buďme tvůrci míru," řekl předseda biskupské konference Bernard Bober.

"S hlubokým zármutkem a bolestí jsme přijali zprávu o ozbrojeném útoku na premiéra Roberta Fica. Takové bezpráví a útok na veřejného činitele je z lidského a křesťanského hlediska naprosto nepřijatelný a svědčí o naší neschopnosti respektovat odlišné názory a vést kultivovaný dialog," uvedli biskupové Rady hierarchů Řeckokatolické církve na Slovensku.

Předsednictvo Evangelické církve augsburského vyznání a evangeličtí biskupové považují útok na premiéra za neospravedlnitelný akt násilí, který nemá v civilizované společnosti místo.

17:23

Podezřelým z dnešního útoku na slovenského premiéra Roberta Fica je 71letý muž z jihu Slovenska, kterého policie po činu zadržela, informují slovenská média. Portál Aktuality.sk napsal, že zbraň, kterou muž několikrát vystřelil na premiéra, útočník zřejmě vlastnil legálně.

17:19

Útočník na Slovensku ve středu odpoledne postřelil tamního premiéra Roberta Fica. Předseda slovenské vlády se minulý měsíc zmínil o hrozbě násilí proti politikům vládní koalice.

17:17

Česká policie po dnešním útoku na slovenského premiéra Roberta Fica zvýšila dohled u slovenského velvyslanectví v Praze, řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Jde podle něj o běžný postup. Policisté nemají žádné informace o případných hrozbách v Česku. Situaci nadále sledují.

17:16

Soudní rada odsoudila útok na Roberta Fica, polarizaci společnosti a šíření nenávisti. "Tento násilný útok je zároveň útokem na ústavní zřízení Slovenské republiky jako demokratického a právního státu a na všechny slušné občany."

"Lidský život a zdraví je nejdůležitější hodnotou každé společnosti bez ohledu na politické a sociální přesvědčení a smýšlení jejích občanů," dodala.

17:08

Útok na Roberta Fica odsoudil také ministr financí Ladislav Kamenický (Smer), který se účastní zasedání Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Arménii. Ministr útok označil za chladnokrevný a dodal, že se vrací na Slovensko.

17:03 Zuzana Čaputová před Filozofickou fakultou v Praze

Nenávistná rétorika, které jsme svědky, vede k nenávistným činům. Prosím, zastavme to, prohlásil prezident. "Fyzický útok na premiéra je především útokem na člověka, ale také na demokracii," uvedla Zuzana Čaputová.

Jakékoli násilí je podle ní nepřijatelné a vyzvala k tomu, aby se ve společnosti nešířilo. Ve svém prohlášení požádala, aby lidé mysleli na to nejdůležitější - aby se Robert Fico co nejrychleji uzdravil.

16:55

Polský prezident i premiér uvedli, že na slovenského premiéra myslí. "Šokující zpráva o pokusu o atentát na premiéra Roberta Fica. Roberte, myslím na tebe," reagoval prezident Andrzej Duda.

"Šokující zpráva ze Slovenska. Roberte, myslím na vás v těchto velmi těžkých chvílích," uvedl předseda vlády Donald Tusk.

16:49

Útok na slovenského premiéra Roberta Fica je otřesný, napsal na sociální síti X, dříve známe jako Twitter ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Důrazně odsuzujeme tento násilný čin proti hlavě vlády našeho sousedního partnerského státu. Je třeba vynaložit veškeré úsilí, aby se násilí nestalo normou v žádné zemi, formě ani sféře. Upřímně doufáme, že se Robert Fico brzy uzdraví, a vyjadřujeme solidaritu s obyvateli Slovenska."

16:45

Děkuji za projevy solidarity a podpory. Všichni věříme, že pan premiér tento těžký boj zvládne, řekl ministr zahraničí Juraj Blanár. "Důrazně odsuzuji tento zákeřný čin, který byl spáchán na předsedovi vlády, jako útok na demokracii," dodal.

16:41

Kabinet slovenského premiéra Roberta Fica se rozhodl ve středu vyjet na své zasedání do města Handlová, které leží v Trenčínském kraji. Po jednání vlády uspořádal Fico tiskovou konferenci, na kterého ho zachytily kamery. V tu chvíli netušil, že se za pár chvil stane terčem pro střelce v davu.

16:40

Maďarský premiér Viktor Orbán hovoří o ohavném útoku na svého přítele.

16:40

Německý kancléř Olaf Scholz je šokován útokem na premiéra Fica, podobné násilné činy nemají v Evropě místo, uvedl. 

16:31

Je to výsledek nenávistné politiky opozice, reagovala ministryně kultury Martina Šimkovičová na střelbu Roberta Fica. Řekla, že je zděšena tím, co se stalo. "Přeji panu premiérovi Ficovi hodně sil a hlavně zdraví."

16:26

"Považuji to za výsledek vybičovaných vášní a rozdělení slovenské společnosti na dva tábory. Stojíme před výzvou, jak upokojit společnost a jak vést dialog tak, abychom vrátili politickou soutěž tam, kam patří. V politice se bojuje argumenty, násilí tu nikdy nesmí mít místo. Nikdy jsem si nemyslel, že se na Slovensku dožijeme této chvíle. Chci popřát premiérovi Ficovi spoustu sil a věřím, že všechno dobře dopadne a bude mimo ohrožení života," řekl na tiskové konferenci Peter Žiga z vládního Hlasu a místopředseda Národní rady Slovenské republiky

16:24

Vražda premiéra je ohrožením všeho, co dosud zdobilo slovenskou demokracii, reagoval budoucí prezident Slovenska Peter Pellegrini. "Jsem zděšen, k čemu může vést nenávist k jinému politickému názoru. Nemusíme se vším souhlasit, ale existuje mnoho způsobů, jak demokraticky a legálně vyjádřit svůj nesouhlas," píše.

16:20

V 17 hodin se uskuteční tisková konference ministerstva zdravotnictví, ministerstva vnitra a policejního prezidenta. Bude se konat v Banské Bystrici.

16:17

Ficův facebookový profil uvedl, že premiér byl několikrát postřelen a jeho život je v ohrožení. Lékaři po jeho příjezdu do nemocnice oznámili, že je ve stabilizovaném stavu.

16:12

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Slovenský premiér Robert Fico byl postřelen po výjezdním zasedání vlády v Handlové. Svědci mluví o několika výstřelech.
 • Premiér byl převezen do nemocnice, kam dorazil při vědomí a ve stabilizovaném stavu. Podle slovenských médií byl zasažen do břicha a do ruky.
 • Podezřelého na místě zadržela policie.
16:08

Čeští politici odsuzují útok na slovenského premiéra Roberta Fica. Byl postřelen, když po výjezdním jednání vlády ve městě Handlová vyšel mezi lidi. Premiér Petr Fiala označil zprávu za šokující. Násilí nesmíme tolerovat a nesmí mít ve společnosti místo, napsal. 

16:06

Slovenský premiér Fico byl po převozu do nemocnice při vědomí, jeho životní funkce lékaři stabilizovali, uvedla podle agentury Reuters mluvčí nemocnice.

16:05 Místopředseda slovenské sněmovny a šéf SNS Andrej Danko

"Jste spokojení? Pro SNS v této etapě začíná politická válka. Věřím, že to s Robertem Ficem zvládnem, ale budou tu změny. Změny k médiím. Matovič a další se musí zpovídat za to, co tu tři roky dělali," prohlásil Andrej Danko z vládní SNS na tiskové konferenci.

"Toto je výsledek nenávisti společnosti. My jsme se zázrakem vrátili, a znovu po nás jdete. Chci říct opozici, ať respektuje výsledky voleb. Drahý Roberte, všichni jsme s tebou," dodal.

16:03

Zastoupení Evropské komise na Slovensku odsuzuje střelbu na Roberta Fica. "Násilí nemá v naší společnosti místo," píše se v prohlášení a dodává, že "tento hrůzný čin představuje útok nejen na jednotlivce, ale také na naše demokratické hodnoty a principy". V prohlášení vyzývá k důkladnému vyšetření incidentu a k nastolení spravedlnosti.

16:01

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelil útočník po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová. Z události nyní vycházejí první fotografie. Zachycují Fica, jak zdraví občany, zadrženého muže v košili i ochranku, která premiéra naložila do auta a odvezla z místa.

16:00

"Za politickou stranu Smer-SD chci co nejostřeji odsoudit, co se stalo dnes v Handlové. Chci zároveň vyjádřit těžké znechucení nad tím, co jste tu vy páchali poslední roky. Vy, liberální média, politická opozice. Jakou nenávist jste vůči Robertovi Ficovi šířili. To je výsledek vaší činnosti. Máme v tom hodně emocí. Robert Fico kvůli vaší nenávisti bojuje o život. Roky jste živili strašidelnou nenávist. Vinu nesou všechny liberální média. Kvůli vám Robert Fico bojuje v nemocnici o svůj život," prohlásil na tiskové konferenci Luboš Blaha, poslanec Národní rady SR a místopředseda strany SMER-SD.

15:57

Robert Fico není po atentátu v ohrožení života, řeklo slovenskému Denníku N několik zdrojů. Má poraněné břicho a zřejmě i ruce a nohy. V současné době je převážen do nemocnice v Banské Bystrici.

15:55

Za atentát označil mluvčí slovenského ministra vnitra Matej Neumann útok na premiéra Roberta Fica, kterého dnes postřelil útočník, jehož policie zadržela. Informovala o tom slovenská média. Bližší informace o zdravotním stavu devětapadesátiletého ministerského předsedy nejsou známé. Zdravotní služba uvedla, že k Ficovi vyslala záchranářský vrtulník.

15:54

Mluvčí slovenského ministra vnitra označil útok na Roberta Fica za atentát. Informace o zdravotním stavu postřeleného premiéra nejsou k dispozici.

15:53

Video Denníku N ukazuje okamžiky z místa krátce po střelbě.

Video z místa střelby na Roberta Fica

Video z místa střelby na Roberta Fica | Video: Denník N
15:51

Útok odsoudila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

15:49

Podle televize Joj na Roberta Fica střílel 71letý muž z Levic. Markíza informuje o muži středního věku. Policie ho po atentátu zadržela.

15:45

Podle slovenské televize JOJ je premiér Fico mimo ohrožení života. Zasažen byl do břicha a do ruky.

15:40

Podle slovenské televize ministerského předsedu převážejí do nemocnice v Banské Bystrici.

15:39

Podle opoziční strany KDH je nešťastné, že nyní politici předhazují, kdo polarizuje společnost. "Je to pro nás všechny nepřijatelné," řekl poslanec Ján Horecký. Vicepremiér Tomáš Taraba mezitím napsal, že "celá nenávistná opozice má krvavé papírky".

15:36

Pokud bude Robert Fico dlouhodobě zdravotně indisponován, měl by ho nahradit jeden z místopředsedů vlády. Nepřítomnost předsedy vlády částečně řeší kompetenční zákon, který stanoví, že jej v takovém případě zastupuje místopředseda vlády jmenovaný předsedou vlády. Ten pak svolává a řídí zasedání vlády.

15:34

Brzké uzdravení Ficovi popřál i český premiér Petr Fiala (ODS).

15:33

V 15.30 se ve slovenském parlamentu schází parlamentní předsednictvo, kde se kluby mají dohodnout na dalším postupu po postřelení premiéra.

15:31

Útok na slovenského premiéra odsoudili i čeští politici. "Strašné zprávy ze Slovenska. Modlím se za Roberta Fica, hodně sil jemu, všem jeho blízkým i celému Slovensku," uvedl na sociální síti X expremiér Andrej Babiš (ANO).

15:28

Opoziční strany ruší dnešní protest na podporu slovenské televize RTVS.

15:27

Předseda opoziční strany Svoboda a Solidarita Branislav Göhring vyzval politiky, aby se navzájem neobviňovali ze střelby v Handlové.

15:24 Místopředseda slovenské sněmovny a šéf SNS Andrej Danko

Předseda Slovenské národní strany a místopředseda Národní rady Slovenské republiky Andrej Danko obvinil ze střelby na Roberta Fica novináře a ty z Denníku N označil za "odporná prasata".

15:21 Zuzana Čaputová před Filozofickou fakultou v Praze

"Jsem v šoku. Přeji Robertu Ficovi hodně sil, aby se z útoku v této kritické chvíli vzpamatoval," reagovala prezidentka Zuzana Čaputová.

15:21 Předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka.

Útok na slovenského premiéra odsoudil i šéf opoziční strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka.

15:19

Denník N hovořil se dvěma lidmi, kteří byli s Robertem Ficem, když byl postřelen. "Zrovna jsem mu šel podat ruku," řekl starší muž. "Když se ozvaly výstřely, málem jsem ohluchla," uvedla žena, která nechtěla uvést své jméno. Slyšela tři nebo čtyři výstřely. Viděla, jak Fico před ní padl na zem, a prý si všimla krvavých ran na jeho hrudi a hlavě. Nedokázala říct, jak vážné.

15:18

Po jednání slovenské vlády ve městě Handlová v Trenčínském kraji postřelili premiéra Roberta Fica. Uvedl to slovenský Denník N, podle kterého Fica převážejí do nemocnice. Výstřely se ozvaly před domem kultury, kde zasedala vláda, ve chvíli, kdy premiér přišel mezi lidi, napsal list.

15:17

Střílelo se před Domem kultury, kde zasedala vláda, když premiér přišel mezi lidi. Reportér Denníku N Daniel Vražda incident neviděl, ale byl poblíž a slyšel několik výstřelů. Poté viděl, jak ochranka zvedá premiéra ze země, nakládá ho do auta a odváží pryč. Podle svědků, kteří byli na místě, Fico přistoupil k lidem, kteří ho vítali, a v tu chvíli padlo několik výstřelů. Fico poté upadl na zem.

15:16

Údajný útočník na Roberta Fica byl zatčen. Policie uzavřela okolí a evakuovala kulturní dům v Handlové. O bezpečnost ostatních členů vlády se postarala ochranka.

15:15

Denník N hlásí, že Fico je zraněný, Hospodárské noviny mají stejnou informaci. Premiér je v současné době převážen do nemocnice.

15:14

Po zasedání vlády v Handlové došlo ke střelbě. Podle Denníku N byl postřelen premiér Robert Fico.

15:12

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítejte u online reportáže ke střelbě na Slovensku. 

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 25. 5. 2024 14:13
 

Právě se děje

Další zprávy